نمک دشمن نیست، درست استفاده کنید

به گزارش وبلاگ علیکایی، کافی است نمک بیش از حد باشد، یا زمان بیشتر از حد سپری شود، تا کالباس شما غیرقابل خوردن شود؛ چه از نظر بافت و چه از نظر مزه؛ و بر عکس، اگر هر یک از این فاکتور ها کافی نباشد، محصولتان فاسد و گندیده می شود.

نمک دشمن نیست، درست استفاده کنید

کاربرد اصلی نمک در آشپزی مزه دادن به خوراک هاست و تاثیر روش های به کارگیری آن در مواردی مانند تهیه پیازداغ یا گوشت های نمک سود. حالا تام ایگل می پرسد، پس چرا مردم این قدر از نمک می ترسند؟

ما باید نمک بخوریم، بنابراین باید نحوه استفاده صحیح از آن را هم فراگیریم. از هر سرآشپزی که درباره اسرار کارش سوال کنید، اگر صادق باشد، به شما خواهد گفت که با نمک آغاز و تمام می کند؛ با نمک زدن مناسبی که می تواند مزه نهفته در هر خوراکی را بیرون بکشد و به حداکثر برساند.

اما کاربرد های نمک، فراتر از مزه دهی است. نمک احتمالا به دلیل مشخصات فیزیکی خود، به دلیل تغییر و تحولاتی که می تواند در فعال کردن خوراکی های ما داشته باشد، نقش مهمتری ایفا میکند.

نتایج این کاربرد ها متفاوت است. برخی سریع و برخی به شکل نامحسوسی کند هستند، برخی روی سبزیجات کار می کنند، برخی کاربرد ها برای ماهی است و برخی روی گل ها، اما در نهایت همه آن ها به یک چیز ختم می شوند: این که نمک رطوبت را جذب می کند.

این البته برای آشپزی بسیار مفید است، چرا که بخش بزرگی از آشپزی در واقع فرایند مدیریت آب و حرکت آن است. در دوره ای، استاندارد این بود که هر دستور آشپزی ای بگوید نمک فقط در آخر اضافه شود، و این که نمک می تواند برای میزان کردن چاشنی ها به کار رود. اما یک دستور آشپزی هم هست که می گوید نمک در هر گام اضافه شود، می تواند شگفتی آور و مبهوت کننده باشد، و این اغلب راه تشخیص خوب و بد است.

اگر بخواهید پیاز را خیلی خوب بپزید، در این صورت درست به اندازه میزان روغن و حرارت، میزان نمکی که به ماهیتابه اضافه می کنید نیز اهمیت دارد، چرا که نمک، پیاز ها را به آزاد کردن رطوبتشان وامی دارد و از سوختن شان جلوگیری می کند.

کسانی که طرفدار کباب کردن گوشت روی زغال هستند، همواره اصرار داشته اند که بهترین زمان افزودن نمک، نیم ساعت قبل از پخت و یا پس از آن و در هنگامی است که گوشت در حال جاافتادن است. اصل بحث در این میان، بر سر این است که کدام روش کمترین مایع را روی آتش از دست می دهد، و هدف البته به وجود آوردن کبابی است که در داخل آبدار باشد و از بیرون برشته و نمکی.

آشپزی به شما راه های دیگری برای حرکت دادن آب را نیز یاد می دهد: پیاز ها اگر نمک نخورند هم، در نهایت وامی فرایند و در هر صورت مایع خود را از دست می دهند، هرچند، ممکن است این شرایط نامتعادل تر پیش برود و شاید در خلال کار اندکی بسوزد.

اگر حرارت را از معادله حذف کنید، اهمیت نمک بیشتر می شود، زیرا درمی یابید که باید آن را با هشیاری بیشتری استفاده کنید، در زمان های خاص و در اندازه های خاص، تا به نتیجه مورد نظر خود برسید. به عنوان مثال، سوسیس و کالباس سازی سنتی اروپایی، با آن که محصول نهایی نتیجه همکاری زمان و هوا است، اما در مراحل اولیه مطلقا بر نمک پایدار است تا فرایند خشک شدن آغاز شود.

کافی است نمک بیش از حد باشد، یا زمان بیشتر از حد سپری شود، تا کالباس شما غیرقابل خوردن شود؛ چه از نظر بافت و چه از نظر مزه؛ و بر عکس، اگر هر یک از این فاکتور ها کافی نباشد، محصولتان فاسد و گندیده می شود.

با ریسک ساده سازی بیش از حد یک مسئله پیچیده و بالقوه خطرناک، اگر به چیزی به اندازه کافی نمک بزنید، خراب نمی شود. هرچند در چنان وضعی خوردنش چندان دلپذیر نیست، اما دست کم می دانید که آسیبی به شما نخواهد زد. به آن ماهی های درسته نمکی فکر کنید که در بازار های ونیز و هکنی دیده اید، همان هایی که از سقف کیوسک ها آویزان شده اند یا در محفظه ها در معرض باد دادن قرار گرفته اند.

آن ماهی شور ها تکه هایی از پروتئین فاسدنشدنی ضروری هستند که می توانند به رغم طوفانی بودن دریا و نامناسب بودن هوا برای ماهیگیری، و یا گرسنگی در کمین مردم به هر دلیلی، سال ها یک گوشه در انبار خانگی مواد خوراکی آرام بنشینند. نمک، امنیت است.

واقعا باورنکردنی است که چنین عامل قدرتمندی در تداوم و گسترش بقای بشریت، از سوی برخی بخش های مربوط به لابی سالم خواری زیر ضرب سیاه نمایی قرار گرفته که می گوید نمک برای قلب تان مضر است.

قضیه این نیست که نمک حتما برای قلب خیلی ها کاملا بد است، بلکه این است که بقیه مان باید ممنونش باشیم. اگر چنان باشد، می دانم که بسیاری از افراد به دلایل مختلف آرزو می کنند که نمک رژیم خوراکی شان را کاهش دهند، که هیچ اشکالی هم ندارد. من قصد ندارم به مردم بگویم چطور غذا بخورند.

برای درست کردن سوسیس یا کالباس تخمیرشده شده یا خشک شده، و یا تهیه هرگونه گوشت خامی که روز ها و هفته ها در دمای محیط انتظار می کشد، میزان نمک لازم را با درصدی از دیگر اجزای تشکیل دهنده را در زمان آماده سازی، درنظر می گیریم.

در جهان مربوط به پرورش گوشت، استفاده از نیترات و نیتریت یک بحث دایمی و بی خاتمه درجریان است، اما این بحثی نیست که بخواهم اینجا واردش شوم. در هر صورت، این ها پرسش هایی است که نه تن ها موقع حرف زدن درباره گوشت نمک سود مطرح می شود، بلکه موقع بحث درباره گوشت تخمیر شده، یا خشک شده و یا مانده به میان می آید و بنابراین باید در مطلب دیگری به آن پرداخته شود.

به نظر من، بعید است که گوشت فراوری و خشک شده در معرض هوا، هرگز بتواند بخش قابل توجهی از مجموعه آشپزی داخلی بریتانیا را تشکیل دهد. آب و هوای ما بیش از آن که فکرش را بکنید برای این کار خوب است.

از نظر تجهیزات و حتی فضا، نیاز چندانی ندارد، اما ساختن پروشوتو یا کوپا هنوز که هنوز است، یک کار تمام عیار است، و اگر به گوشت تمام اندام های حیوانات، و یا برش های بزرگ گوشت دسترسی نداشته باشید، می تواند بسیار گران باشد.

توصیه ام برای یک ظرف سالاد میوه و پنیر، ریختن آب گوجه سبز یا شفتالوی رسیده است. اما اگر این ها در دسترس نبود، آنوقت کمی نمک جواب کار است، که مستقیما روی گوشت میوه ساییده می شود تا آب میوه تا سطح بیرون آید و همان نتیجه ای را ارائه دهد که معمولا از پختنش به دست می آید.

سالاد هایی از این قبیل، اغلب برای تزئین کار زیادی نمی خواهند. اسیدیته ملایم آب میوه ها، به اندازه سرکه و آبلیمو نیازی به همنشینی با روغن ندارند. البته شاید بخواهید تا برای مقابله با گرمای تابستان، با افزودن همه این ها، کمی حالت اسیدی به ظرف بیفزایید.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 883

به "نمک دشمن نیست، درست استفاده کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک دشمن نیست، درست استفاده کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید