تور ارزان استرالیا: راهنمای سفر به استرالیا

به گزارش وبلاگ علیکایی، استرالیا یکی از زیباترین و پهناورترین کشورهای جهان است. شهرهای استرالیا بسیار سرزنده و پرجنب وجوش هستند. تفریحات ساحلی و شهری زیادی دارند که بسیاری از آنها در سراسر جهان مشهور است. به غیر از جاذبه های شهری در بالاترین سطح و کیفیت ممکن، استرالیا سرزمینی پر از عجایب طبیعی و حیات وحش فوق العاده است. جنگل های بارانی، صخره های دورافتاده، خطوط ساحلی و پارک های ملی بزرگ و زیبا، همگی تنها گوشه ای از طبیعت بی نظیر استرالیا است. حیات وحش استرالیا را در سایر نقاط جهان به راحتی نمی توانید پیدا کنید. در این کشور بیش از 700 گونه پرنده بومی وجود دارد

تور ارزان استرالیا: راهنمای سفر به استرالیا

با تور ارزان استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

غذاهای استرالیایی درست مثل فرهنگ این شهر، بسیار متنوع و ترکیبی از فرهنگ های گوناگون است. غذاهای دریایی نقشی بسیار مهم در رژیم غذایی این کشور دارند و بهترین غذاهای دریایی را می توانید در رستوران های ساحلی استرالیا نوش جان کنید.

اگر از گشت و گذار در شهرهای شلوغ و پررفت و آمد خسته شدید، در مدت زمان کوتاهی به زیباترین منظرههای طبیعی و پارک های ملی می رسید. اگر دوست دارید خودتان رانندگی کنید، می توانید با قیمت های معقول و ارزان ای، ماشین کرایه کنید. شرایط جاده ها بسیار برای رانندگی مناسب است و با کمی رانندگی از ترافیک و ازدحام شهرها فاصله می گیرید.

پارک های ملی استرالیا بهترین مقصد برای سفرهای جاده ای و پیک نیک های چند ساعته تا چند روزه است.

استرالیا یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در جهان است و آن را به عنوان یکی از مهم ترین مقصدهای کوله گردی، کمپینگ، سفر جاده ای و غواصی می شناسند. با وجود این، فرقی نمی نماید که با چه هدفی به استرالیا سفر می کنید، در هر صورت جاذبه ای که توجهتان را جلب کند در استرالیا پیدا می شود.

استرالیا پر از جاذبه های طبیعی متنوع و فوق العاده است ولی غیر از جاذبه های طبیعی از نظر معماری، فرهنگ و هنر نیز جزو بهترین مقصدهای جهان است. موزه های مجذوب نماینده، مراکز فرهنگی بزرگ و مشهور، کافه های بی نظیر و رستوران های فوق العاده، تنها گوشه ای جاذبه های شهری استرالیا است. هر بار که به اینجا سفر کنید، جاذبه های جدیدی توجهتان را جلب می نماید. از تک تک روزهای سفر به استرالیا لذت می برید و این سفر به یکی از بهترین سفرهای زندگی شما تبدیل خواهد شد.

راهنمای سفر به استرالیا شما را با این کشور دیدنی و جاذبه های مهم آن آشنا می نماید. با یاری این راهنمای سفر می توانید سفری بهتر و ارزان تر را به استرالیا برنامه ریزی کنید و از تک تک لحظات سفرتان لذت ببرید.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

زبان رسمی

انگلیسی

واحد پول

دلار استرالیا

نوع برق شهری

برق شهری در استرالیا 230 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع I است که در ادامه تصویر آن را می بینید.

شماره های اضطراری

سه صفر (000)

112

106

جهت رانندگی

چپ

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه سیدنی

فرودگاه آدلاید

فرودگاه بریزبن

فرودگاه کنز

فرودگاه بین المللی داروین

فرودگاه گولد کوست

فرودگاه ملبورن

فرودگاه پرث

فرودگاه بین المللی پورت هدلند

فرودگاه بین المللی تانزویل

شرایط آب و هوا

استرالیا کشوری بسیار پهناور است به همین علت، منطقه ها و اقلیم های آب و هوایی متعدد و متنوعی دارد. بخش های شاقتصادی استرالیا بیشتر تحت تاثیر آب و هوای گرراستای است و تابستان هایی گرم و مرطوب را تجربه می نماید. زمستان ها هم گرم و خشک است. در بخش های جنوبی، هوا خنک تر است. تابستان ها دمای هوای پایین تری دارد و زمستان ها گاهی باران می بارد.

فصل ها در استرالیا برعکس فصل ها در کشورهای نیمکره شاقتصادی است. زمانی که در نیمکره شاقتصادی تابستان باشد در نیمکره جنوبی زمستان است. دسامبر و ژانویه گرم ترین ماه های سال در استرالیا و جولای و آگوست سردترین ماه های سال است.

نواحی جنوبی استرالیا معمولا ملایم و رو به گرم است. دمای هوا در تابستان بین 25 تا 30 درجه و دمای هوا در زمستان بین 5 تا 10 درجه است. رشته کوه تنامانی که با نام آلپ استرالیا هم شناخته می شود آب و هوای کوهستانی دارد. زمستان ها دمای هوا ممکن است بسیار سرد و آزاردهنده شود. قله های بلند این منطقه معمولا در تمام طول سال پوشیده از برف است.

در نواحی مرکزی استرالیا یک منطقه بیابانی هم وجود دارد که دمای هوای آن به بالای 50 درجه هم می رسد. در این منطقه ممکن است برای چندین سال باران نبارد. بیشترین بارندگی در استرالیا در نواحی ساحلی شمال شرقی است و میانگین بارندگی در این منطقه ها به 100 اینچ و بیشتر هم می رسد. طوفان های موسمی گاهی در منطقه ها ساحلی شاقتصادی به وقوع می پیوندد که باعث طوفان و بادهای بسیار شدید می شود. این طوفان ها در نواحی جنوبی بیشتر در ماه های تابستانی بین نوامبر تا آوریل اتفاق می افتد.

بهترین زمان برای سفر

اینکه چه زمانی از سال را برای سفر انتخاب کنید به مقصد سفر و سرگرمیاتی که برای خودتان در نظر گرفته اید بستگی دارد. با یاری راهنمای زیر می توانید بهترین زمان برای سفرتان را معین کنید.

استرالیا یکی از پهناورترین کشورهای جهان است بنابراین اینکه چه زمانی را برای سفر انتخاب کنید به مقصد سفرتان بستگی دارد. این سرزمین پهناور جاذبه های بسیار متنوعی دارد که هر سلیقه ای را راضی می نماید. از شهرهای پرزرق و برق گرفته تا صخره های مرجانی، سواحل دیدنی و جنگل های سرسبز. در ادامه بهترین زمان سال برای سفر به استرالیا برای دیدن جاذبه های مهم آن را آنالیز می کنیم.

بهترین زمان برای سفر به استرالیا از نظر شرایط آب و هوایی

همان طور که قبلا هم گفتیم، فصل ها در استرالیا برعکس کشورهای نیمکره شاقتصادی است. تابستان از دسامبر تا فوریه و زمستان از ژوئن تا آگوست ادامه دارد. شرایط آب و هوای مناسب برای سفر، به مقصد سفرتان بستگی دارد.

در نواحی شاقتصادی زمستان سرد نیست و شاید اصلا باران نبارد اما تابستان ها بسیار گرم است و باران های شدیدی می بارد. در نواحی جنوبی استرالیا، تابستان ها گرم و زمستان ها نسبتا خنک است. بدون توجه به زمان سال، همیشه لباس گرم همراه داشته باشید.

بهترین زمان برای سفر به سواحل شرقی

ساحل شرقی استرالیا منطقه وسیعی را در برمی گیرد که با 40 ساعت رانندگی اگر ترافیک و توقفی نداشته باشید، می توانید از ابتدا به انتهای آن برسید. از آنجایی که وسعت زیادی دارد، آب و هوا و منظره ها آن متنوع است.

بهترین زمان سفر برای بازدید از دیواره بزرگ مرجانی

این منطقه در تمام طول سال، آب و هوای گرم دارد و دمای هوای آن در فصل تابستان به بیشترین اندازه می رسد و اندازه زیادی باران گرراستای در این فصل در این منطقه می بارد. در این منطقه، فصل مرطوب سال در تابستان و بهار است و باعث کاهش جمعیت گردشگران می شود. با وجود اینکه این دو فصل زمان مناسبی برای بازدید از دیواره بزرگ مرجانی از نظر آب و هوا نیست، ولی اگر جزو آن دسته از افرادی باشید که بخواهید از جمعیت گردشگران فاصله بگیرید، می توانید این زمان را برای سفر به استرالیا در نظر بگیرید.

بهترین زمان برای سفر به منطقه گلد کوست (Gold Coast)

این منطقه نیز به داشتن آب و هوای مناسب در تمام طول سال، مشهور است. سواحل این منطقه بهشتی برای علاقه مندان به موج سواری است. در مجموع سواحل این منطقه و نواحی اطراف آن، جزو محبوب ترین سواحل استرالیا است و گردشگران زیادی را جذب می نماید که به شوق سرگرمیات دریایی و ساحلی به اینجا سفر می نمایند. آب و هوای این منطقه در زمستان کمی خنک می شود و در این فصل، گاهی باران می بارد. اگر در برنامه سفرتان، سرگرمیات ساحلی را گنجانده اید، تابستان بهترین فصل برای سفر است و آب و هوا گرم و مناسب سرگرمیات ساحلی است. اما اگر سفری فعال تر و پرجنب وجوش تر را ترجیح می دهید، بهار و پاییز برای سفر ایده آل است.

هزینه های سفر

هزینه محل اقامت

هاستل ها از شبی 20 دلار استرالیا بابت اقامت در خوابگاه شروع می شود. در شهرهای بزرگ و ساحلی این اندازه به 40 دلار هم می رسد. اتاق های خصوصی هاستل ها به همراه تخت دونفره و حمام اشتراکی بین 80 تا 100 دلار هزینه دارد. برای اقامت در هتل های ارزان به ازای اتاق دوتخته بین 75 تا 95 دلار باید بپردازید. این اتاق ها شامل حمام خصوصی، تلویزیون و صبحانه است. هتل های بزرگتر و زنجیره ای تا 200 دلار هزینه دارند. هزینه اقامت در کمپ شبی 15 تا 30 دلار است و اگر چادر مسافرتی داشته باشید ارزان تر می شود.

هزینه غذا

غذا در استرالیا ارزان نیست. در بیشتر رستوران ها هزینه غذا از 20 دلار شروع می شود. اگر خودتان آشپزی کنید هزینه خرید مواد غذایی اولیه برای یک هفته 100 دلار می شود که این هزینه شامل موادی مثل پاستا، سبزیجات، مرغ و سایر اقلام ضروری غذایی است. غذاهای حاضری و انواع ساندویچ بین 8 تا 10 دلار قیمت دارند. غذاهای فست فودی مثل برگر و پیتزا 15 دلار هزینه دارند. ارزان ترین غذاهایی که می توانید بخورید در رستوران های آسیایی و هندی است که در این رستوران ها یک غذای کامل را می توانید با ده دلار نوش جان کنید.

هزینه حمل و نقل عمومی

اتوبوس ها و قطارهای شهری بین 3 تا 4 دلار کرایه دارند. یکی از رایج ترین و ارزان ترین روش های حمل و نقل در استرالیا این است که خودرو کرایه کنید و خودتان رانندگی کنید. به ازای پرداخت روزانه 60 دلار می توانید ماشین کمپر ون کرایه کنید که با وجود این خودرو نیازی به کرایه جای خواب ندارید. پرواز با هواپیما برای سفر به شهرهای مختلف، گران تمام می شود. در استرالیا تا جایی که ممکن است سوار هواپیما نشوید مگر اینکه مجبور باشید.

هزینه فعالیت های سرگرمیی

تورهای چند روزه فعالیت های سرگرمیی خیلی گران هستند و معمولا بین 400 تا 540 دلار هزینه دارند. سفرهای روزانه بین 135 تا 230 دلار هزینه دارند. برای مثال سفر یک روزه به دیواره بزرگ مرجانی 230 دلار هزینه دارد در حالی که هزینه سفرهای قایق سواری دو شبه در اطراف جزایر 540 دلار است.

میانگین هزینه روزانه در سفر به استرالیا: 60 تا 80 دلار

البته این هزینه میانگین در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. اگر بخواهید دائم در رستوران غذا بخورید یا در هتل های خوب اقامت کنید این هزینه به مراتب افزایش پیدا می نماید و هیچ محدودیتی ندارد.

صرفه جویی در هزینه ها

خودتان آشپزی کنید

غذا خوردن در رستوران در کشوری مثل استرالیا اصلا ارزان نیست. هزینه سفرتان را می توانید با آشپزی کردن و کمتر بیرون غذا خوردن تا اندازه قابل توجهی کاهش دهید. البته در رستوران های آسیایی و هندی می توانید غذاهای ارزان تری پیدا کنید. سوپرمارکت های ارزان و بازارچه های محلی در سراسر این کشور وجود دارند که از آنها می توانید مواد غذایی را ارزان تر خریداری کنید و خودتان آشپزی کنید.

از سرویس های اشتراک خودرو بهره ببرید

استرالیا کشوری بزرگ است بنابراین تعجبی ندارد که هزینه حمل و نقل در این کشور زیاد باشد. اگر همراه با دوستان و به طور گروهی سفر می کنید بهترین کار این است که خودرو کرایه کنید و کرایه را بین خودتان تقسیم کنید. شرکت های زیادی در استرالیا در کار کرایه خودرو هستند و قیمت های معقولی هم دارند. علاوه بر این می توانید از سرویس های اشتراک سفر بهره ببرید به این ترتیب که یک راستا را با کسی همسفر می شوید و هزینه دربست گرفتن خودرو را بین خودتان تقسیم می کنید.

تورها را به صورت پکیج رزرو کنید

در استرالیا تورهای هیجان انگیز و مجذوب نماینده زیادی برگزار می شود که برای بودجه های گوناگون در نظر گرفته شده است. رزرو کردن این تورها به صورت گروهی یا چند تور با هم، هزینه کمتری دارد و شامل درصد قابل توجهی تخفیف می شود. به وسیله هاستل یا آژانس های گردشگری می توانید چند تور را که مناسب علاقه و سلیقه شما باشد با هم رزرو کنید.

اینترنت رایگان پیدا کنید

اینترنت در استرالیا نسبتا گران است. در برخی از مکان های عمومی مثل کتابخانه ها و شعبه های مک دونالد می توانید از اینترنت رایگان برای تماس گرفتن با دوستان و نزدیکان خود بهره ببرید.

در وب سایت کوچ سرفینگ فردی را برای میزبانی پیدا کنید

امکان اقامتی در استرالیا معمولا قیمت های بالایی دارند. اگر زودتر برای سفر برنامه ریزی کنید می توانید در این سایت، یک نفر از اهالی شهر موردنظرتان را برای میزبانی پیدا کنید. با این کار، نه تنها محل اقامت تان رایگان است، بلکه یک راهنمای محلی دارید که شما را برای گشت و گذار در شهر هدایت می نماید و می تواند دوست خوبی برای شما باشد.

بطری آب یا قمقمه همراه داشته باشید

آب لوله کشی در استرالیا قابل نوشیدن است. به جای خرید هر بطری اب 2 تا 3 دلاری، می توانید بطری آب یا قمقمه همه جا همراه داشته باشید و هر جایی که به شیر آب رسیدید آن را پر کنید. با این کار نه تنها در هزینه های سفرتان صرفه جویی می کنید بلکه برای حفظ محیط زیست قدمی موثر برداشته اید.

در رویدادهای فرهنگی رایگان شرکت کنید

برای اینکه از حال و هوای شهر سیدنی لذت ببرید، لازم نیست هزینه زیادی بپردازید. رویدادهای رایگان زیادی در سراسر شهر در طول سال برگزار می شود که رایگان یا ارزان هستند. برای اطلاع از آنها می توانید از دفاتر گردشگری یا هتل ها پرس و جو کنید.

در تورهای پیاده روی رایگان شرکت کنید

با استفاده از این تورهای رایگان که در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان برگزار می شود می توانید پای پیاده به بسیاری از جاذبه های شهرها سر بزنید و از گشت و گذار در شهر و آشنایی با حال و هوای آن لذت ببرید. یکی دیگر از تورهای جالبی که رایگان است ولی باید آن را از قبل رزرو کنید Sydney Greeters نام دارد. در این تورها یک نفر از اهالی شهر، راهنمای شما می شود و شهر و اطراف آن را به شما نشان می دهد.

از بازارچه ها بازدید کنید

سیدنی بازارچه های دیدنی زیادی دارد که با سر زدن به آنها، با حال و هوای شهر و سبک زندگی مردم آشنا می شوید. برخی از این بازارچه ها دائمی هستند و برخی از آنها فصلی. اطلاعات لازم در خصوص این بازارچه ها را علاوه بر اینترنت می توانید از دفاتر گردشگری یا بروشورهای توریستی بگیرید. بازدید از این بازارچه ها اگر نخواهید خرید کنید، هیچ هزینه ای ندارد و تجربه ای مجذوب نماینده برای آشنایی با حال و هوای زندگی در سیدنی است.

از موزه های رایگان بازدید کنید

استرالیا علاوه بر موزه های گران قیمت تعداد زیادی موزه رایگان هم دارد. برخی از این موزه های رایگان بدون تردید ارزش بازدید کردن دارند.

از اینترنت رایگان بهره ببرید

اینترنت در استرالیا کند و گران است. این نکته را همه استرالیایی ها تصدیق خواهند کرد. در کتابخانه ها و شعبه های مک دونالد می توانید از اینترنت رایگان بهره مند شوید و از این طریق با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنید.

جاذبه های گردشگری

استرالیا سرزمینی پهناور و رویایی است. از افسانه های بومی تا منظرههای زیبای طبیعی، از جنگل های بارانی تا صخره های مرجانی، استرالیا جاذبه های فراوانی برای مردم سراسر جهان دارد. استرالیا کوچک ترین قاره و بزرگترین جزیره جهان، تقریبا از نظر وسعت با ایالات متحده آمریکا برابر است. علاوه بر جاذبه های شهری و مدرن، بی نظیرترین جاذبه ها و شگفتی های طبیعت را در دل خود جای داده است.

استرالیا سرزمین تضادهای شگفت آور، زیبایی های فوق العاده طبیعی و حیات وحش بی نظیر است. در کنار سواحل، از دیدنی شهرهایی با فرهنگ های متنوع لذت می برید، در جزایر شنی و جنگل های بارانی قدیمی از دیدن زیبایی های طبیعت، شگفت زده می شوید و می توانید از یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعت یعنی دیواره بزرگ مرجانی در این قاره بازدید کنید.

بیابان های سرخ و پارک های ملی سبز، مقصدهایی عالی برای سرگرمیات ماجراجویانه در دل طبیعت است. به همه این ها، محیط آرام و اهالی مهمان نواز را اضافه کنید که با رفتاری محبت آمیز از گردشگران استقبال می نمایند. بی علت نیست که استرالیا در صدر لیست مقصدهای گردشگری بسیاری از دوستداران سفر قرار گرفته است. در هیچ مقصد دیگری در جهان نمی توانید چنین تنوع بی نظیری از جاذبه ها و فرهنگ ها را لمس کنید. در ادامه با تعدادی از مهم ترین و مشهورترین جاذبه های گردشگری استرالیا آشنا می شویم که در سفر نباید فرصت بازدید از آنها را از دست بدهید.

خانه اپرای سیدنی

بیشتر مردم جهان اولین تصویری که از سیدنی استرالیا به فکر می آورند، خانه اپرای سیدنی است. بنایی نمادین که شبیه به یک صدف بزرگ یا بادبان برافراشته طراحی شده است. این بنای مشهور در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است و یکی از مهم ترین و مشهورترین آثار نمادین معماری جهان است. موقعیت جغرافیایی این بنا بی نظیر است و بر زیبایی آن افزوده است. آب، این سازه را از سه طرف احاطه نموده و باغ های گیاه شناسی سلطنتی در سمت جنوب آن قرار گرفته است.

معمار دانمارکی این بنا فردی به نام Jørn Utzon بود که یک مسابقه بین المللی را برای طراحی این بنا برنده شد ولی به علت مسائل فنی و اقتصادی از پروژه کنار رفت. ساخت و ساز بنا در نهایت در سال 1973 به انتها رسید و ده برابر بیشتر از بودجه اصلی در نظر گرفته شده هزینه برداشت. از آن موقع به بعد، معمار بنا این کشور را ترک نموده بود و هیچ وقت برنگشت تا سازه بزرگ و باشکوه خود را از نزدیک ببیند.

امروزه می توانید از اجراهای مختلف هنری و فرهنگی در این خانه اپرا لذت ببرید. غذا خوردن در یکی از رستوران های مجموعه یا شرکت در تورهای بازدید از بنا از دیگر سرگرمیات گردشگران در خانه اپرای سیدنی است. تور بازدید از این مجموعه شامل سر زدن به بخش های مختلف از جمله سالن های نمایش، اتاق های نمایشگاهی، تالار کنسرت، استودیوها و سینما است. گرچه این تورها بسیار دیدنی و مجذوب نماینده است، این بما از فاصله دور مجذوب نمایندهیت خاصی دارد. با استفاده از تورهای کروز بندر می توانید از بنا فاصله بگیرید و از دورتر آن را دیدن کنید. به خصوص غروب ها که منظره بسیاری زیبایی از آن را می توانید ببینید.

پارک دریایی دیواره بزرگ مرجانی

دیواره بزرگ مرجانی که از فضا نیز قابل مشاهده است، یکی از جاذبه های به ثبت رسیده در لیست میراث جهانی یونسکو و یکی از بزرگترین ساختارهای زنده روی سیاره زمین است. در سال 1975 پارک دریایی دیواره بزرگ مرجانی به منظور حفاظت از این زیست بوم حساس تاسیس شد که شامل بیش از 3 هزار صخره مرجانی و 600 جزیره اقلیمی است. این دیواره مرجانی یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جهان است. این پارک 2300 کیلومتر در سواحل شرقی استرالیا کشیده شده و یکی از بهترین و مجذوب نماینده ترین مقصدهای گردشگری جهان برای ورزش ها و سرگرمیاتی مثل غواصی است.

تنوع زندگی دریایی، انواع مرجان های نرم و سخت، بیش از 1600 گونه ماهی آب های گرم، دلفین، لاک پشت و... از این منطقه یک مقصد رویایی برای دیدنی جهانی بی نظیر زیر آب ساخته است. اگر دوست ندارید وارد آب شوید، این منظره ها زیبا را می توانید به وسیله ایستگاه های زیردریایی یا قایق هایی با کف شیشه ای دیدن کنید.

پارک ملی اولورا کاتا جوتا (Uluru-Kata Tjuta)

پارک ملی اولورا کاتا جوتا یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استرالیا است که بیش از هر جاذبه دیگری مورد توجه طبیعت دوستان و علاقه مندان به غواصی قرار گرفته است. صخره ای مونولیتی به رنگ سرخ در مرکز این پارک ملی قرار گرفته است. این بخش از پارک جزو آثار به ثبت رسیده در لیست میراث جهانی یونسکو است. نام این مکان یعنی اولورا در زبان محلی به معنای مکان سایه دار است. ارتفاع این قسمت به 348 متر از نواحی اطراف می رسد. البته بیشتر حجم این فرم طبیعی زیر سطح زمین قرار گرفته است و تنها بخش کوچکی از آن روی زمین قابل مشاهده است. صخره ای گبندی شکل و قرمز رنگ در جای دیگری از پارک وجود دارد که آن را کاتا جوتا می نامند. وقتی آفتاب در حال غروب کردن است، تعداد زیادی از گردشگران و عکاسان به این دو صخره سر می زنند تا تغییر رنگ آنها را زیر نور آفتاب در حال غروب دیدن نمایند. یکی از بهترین راه ها برای گشت و گذار در این پارک و لذت بردن از جاذبه های طبیعی بکر آن، شرکت در تورهایی است که راهنمای آنها را بومیان تشکیل می دهند.

پل بندرگاه سیدنی

علاوه بر خانه اپرای سیدنی، این سازه یعنی پل بندرگاه سیدنی یکی دیگر از مشهورترین جاذبه های گردشگری و سازه های نمادین استرالیا است. این پل دیدنی و مجذوب نماینده بزرگترین پل قوسی فولادی در جهان است. ساخت این پل، در سال 1932 به انتها رسید یعنی چهل سال قبل از ساخت خانه اپرای سیدنی. ارتفاع پل 134 متر بالاتر از بندرگاه است و 500 متر کشیده شده است. این پل منطقه نورث شور سیدنی را به منطقه تجاری مرکزی متصل می نماید. علاوه بر بخش مخصوص عابر پیاده، دو خط ره آهن از روی پل عبور می نماید و 8 خط برای ترافیک خودرو وجود دارد.

یکی از جاذبه های اصلی سیدنی بالا رفتن از این پل با تورهای مختلف است. از بالای پل می توانید منظرههای بسیار زیبایی از بندرگاه و شهر را ببینید. برای اینکه با تاریخچه پل و مراحل ساخت و ساز آن آشنا شوید می توانید به موزه ای که در پایه جنوب شرقی آن قرار گرفته است مراجعه کنید.

پل بندرگاه سیدنی از جاذبه های اصلی گردشگری در شهر سیدنی است. از سال 1998 صعود گردشگران به پل امکانپذیر شده است. هزینه این کار معمولا دویست دلار استرالیا است که بسته به زمان صعود می تواند تا سیصد دلار هم افزایش یابد. طول زمان درنوردیدن پل در هر تور معمولا سه و نیم ساعت است.

اهالی سیدنی در محاورات روزانه به آن The Coathanger می گویند که به معنی چوب لباسی یا رخت آویز است.

برای اتصال قطعات فلزی پل به همدیگر، بیش از شش میلیون پرچ در پل به کار رفته است.

پارک ملی بلو مانتینز (Blue Mountains)

پارک ملی بلو مانتینز، در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این پارک زیبا در 85 کیلومتری غرب سیدنی قرار گرفته و یکی از مقصدهای محبوب در استرالیا برای سفر کوتاه و روزانه از سیدنی است. نام این پارک را به خاطر فضای مه آلود آن پارک ملی کوهستان آبی نامیده اند. این فضای مه آلود از درختان اکالیپتوس پارک سرچشمه می گیرد. این پارک یک منطقه حفاظت شده بسیار وسیع است که از تنوع محیط زیست و حیات وحش منطقه حفاظت می نماید. دره های شگفت انگیز، آبشارهای دیدنی، نقاشی های صخره ای بومی و 140 کیلومتر راستا مجذوب نماینده پیاده روی از دیدنی های این پارک ملی بلو مانتینز است.

یکی از مشهورترین بخش های پارک که گردشگران زیادی از آن بازدید می نمایند، فرم های صخره ای ماسه سنگی است که با نام سه خواهر شناخته می شوند. خط آهن Katoomba یکی دیگر از بخش های پارک است که معمولا به خاطر عبور از بخش های مختلف پارک و منظره ها طبیعی گوناگون، مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. امکان انجام ورزش ها و سرگرمیات مختلف در این پارک برای بازدیدنمایندگان فراهم شده است. پیاده روی، صخره نوردی، دوچرخه سواری کوهستان و اسب سواری جزو محبوب ترین سرگرمیات گردشگران در این پارک است.

ملبورن

ملبورن، دومین شهر بزرگ استرالیا ، یکی دیگر از مقصدهای محبوب گردشگران در سفر به این کشور است به خصوص برای علاقه مندان به فرهنگ و هنر. گالری ها، سینماها و تئاتر، رستوران و فروشگاه و حال و هوای اروپایی این شهر از اصلی ترین دلایل مجذوب نمایندهیت ملبورن برای مسافران است. ملبورن شهری سرسبز و زیبا است. پارک، باغ و فضاهای سبز فراوانی دارد که تقریبا یک سوم از کل مساحت این شهر را در بر می گیرند. این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد که شامل تعدادی موزه، نگارخانه، پارک و باغ گیاه شناسی و حتی امکانات ورزشی است. در خیابان های خرید و مراکز تجاری فراوان این شهر، فرصت های زیادی برای خرید بهترین محصولات وجود دارد. حتی بازارچه های محلی هم در ملبورن برپا می شود که محل فروش بهترین و تازه ترین مواد غذایی، میوه و سبزیجات است. قدمت برخی از این بازارها به بیش از یک قرن نیز می رسد.

در اطراف شهر نیز جاذبه های طبیعی فراوانی وجود دارد که هر کدام از آنها مقصدی عالی برای سفرهای کوتاه روزانه هستند. در واقع در سفر به ملبورن، مجبور نیستید خودتان را به جاذبه های شهری محدود کنید و اگر کمی از شهر فاصله بگیرید، می توانید از جاذبه های فراوانی دیدن کنید و از ازدحام و شلوغی شهر دور شوید.

ساحل بوندی (Bondi Beach)

ساحل بوندی یکی از مشهورترین سواحل جهان است. موج سواران، دوستداران سرگرمیات ساحلی، علاقه مندان به آفتاب گرفتن در ساحل و کوله گردان از سراسر جهان برای گشت و گذار در این ساحل مشهور در سفر به استرالیا حتما برنامه ریزی می نمایند. این ساحل با ماشین فقط 15 دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد. یکی از قدیمی ترین کلوب های موج سواری جهان در این ساحل برقرار است. اگر از علاقه مندان به گشت و گذار و پیک نیک در ساحل هستید این ساحل برای شما مناسب است. در مناسبت های مختلف مثل کریسمس و شروع سال نو، عده زیادی از اهالی استرالیا و گردشگران خود را برای جشن گرفتن به این ساحل می رسانند.

راستاهای پیاده روی ساحلی به طول چندین کیلومتر در این ساحل وجود دارد که برای گشت و گذار و دیدنی منظره ها اطراف بسیار مناسب است. تعداد زیادی فروشگاه، کافه و رستوران در این ساحل و حوالی آن وجود دارد که بهترین فرصت برای گشت و گذار و خوردن لذیذترین غذاهای محلی و بین المللی است. از دیگر جاذبه های این ساحل می توان به استخرهای اقیانوسی، یکشنبه بازار و پارک اسکیت اشاره نمود.

موقع شنا در این منطقه باید حسابی مراقب خودتان باشید چون ممکن است امواج قوی شناگران مبتدی را به دل دریا بکشد. به خصوص در انتهای جنوبی این ساحل بلند و طولانی. بهتر است همیشه بین پرچم های علامت گذاری شده بمانید و فراتر نروید.

پارک ملی دینتری (Daintree)

پارک ملی دینتری یکی از جاذبه های طبیعی ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو است. این پارک، یکی از قدیمی ترین زیست بوم های روی زمین است و به اقوام بومی Kuku Yalanji تعلق دارد. بسیاری از جنبه های طبیعی این منطقه دارای اهمیت معنوی برای اهالی بومی است. این پارک دارای دو بخش اصلی است. یک دره که آب های زلال از میان صخره های گرانیتی آن می گذرد و یک بخش دیگر که در آنجا جنگل های انبوه بارانی به صخره ها می پیوندد. این ناحیه ساحلی یکی از معدود مکان های جهان است که دو نمونه از قدیمی ترین زیست بوم های زمین در آن به هم متصل می شوند.

تنوع زیستی این پارک شامل بیش از 18 هزار گونه گیاهی و گونه های متعدد جانوری است. پروانه های بزرگ، کروکودیل و نوعی از کانگوروهای درختی، تنها چند نمونه از گونه های جانوری جالب توجه این پارک است.

جزیره فریزر (Fraser Island)

جزیره فریزر یکی از جزایر استرالیا در ساحل شرقی این کشور قرار گرفته است و بزرگترین جزیره شنی جهان و یکی از مهم ترین و بهترین مقصدهای گردشگری برای ماجراجویی در استرالیا است. این جزیره در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کلیسای جامع، کشتی های قدیمی باقیمانده در اسکله، صخره های ماسه سنگی رنگارنگ و استخرهای طبیعی از مجذوب نمایندهیت های این جزیره برای گردشگران است.

در این جزیره دیدنی، دریاچه های آب شیریین وجود دارد که آب آنها از چشمه ها تامین می شود. در جنگل های بارانی قدیمی این جزیره، تنوع بی نظیری از گیاهان و جانوران زندگی می نمایند. کوسه و دلفین و نهنگ در آب های اطراف این جزیره و بیش از 300 گونه پرنده در حوالی آن زندگی می نمایند. دسترسی به این جزیره به وسیله فرابر امکان پذیر است. برای حمل و نقل در داخل جزیره فقط باید از خودروهای چهارچرخ بهره ببرید چون این جزیره جاده آسفالت ندارد.

پارک ملی کاکادو (Kakadu)

پارک ملی کاکادو، یکی از جاذبه های ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو است. این پارک از نظر حیات وحش و طبیعت، بسیار بی نظیر و متنوع است. این پارک وسعتی برابر با 19840 کیلومترمربع را در بر می گیرد و بزرگترین پارک ملی در استرالیا و دومین پارک ملی بزرگ جهان است.

در این پارک ملی دیدنی و وسیع، زیست بوم های متنوعی دیده می شود؛ جنگل های بارانی، مانگرو، رودخانه، دره، نقاشی های صخره ای باستانی، تالاب و آبشار. بعلاوه این مجموعه از نظر تنوع حیات وحش بسیار قابل توجه است. علاوه بر پستانداران متعدد، خزندگان و ماهی ها، بیش از 300 گونه پرنده متنوع در این پارک زندگی می نمایند. در تالاب های این پارک، هم کروکودیل های آب شور و هم آب شیرین سکنی گزیده اند.

برای گشت و گذار در زیست بوم های متنوع این پارک می توانید از وسایل مختلفی مثل ماشین، وسایل حمل و نقل هوایی، قایق بهره ببرید یا حتی پای پیاده بخش های زیادی از آن را بگردید. شبکه وسیعی از راستاهای علامت گذاری شده پیاده روی در این پارک در نظر گرفته شده است تا از آنها بهره ببرید. نباید فراموش کنید که در فصل مرطوب سال یعنی از نوامبر تا آوریل، بسیاری از راستاها و جاذبه های پارک به علت سیلابی شدن معابر، تعطیل است.

جاده بزرگ اقیانوسی (Great Ocean Road)

در بسیاری از مقصدهای گردشگری برتر جهان، جاده های زیبایی وجود دارد که به خاطر جاذبه های اطراف آنها و منظره های فوق العاده ای که دارند، جزو محبوب ترین مقصدهای گردشگری هستند و در سراسر جهان مشهور اند. در استرالیا، جاده بزرگ اقیانوسی، همه این ویژگی ها را دارد. منظره ها اطراف آن بسیار مجذوب نماینده است. این جاده از پارک های ملی، شهرهای سرگرمیی می گذرد و در حدود 300 کیلومتر در امتداد سواحل جنوب شرقی استرالیا ادامه دارد.

از میان مهم ترین جاذبه های گردشگری اطراف این جاده می توان به پارک های ملی اشاره نمود. در یکی از این پارک ها، فرم های صخره ای جالبی وجود دارد که هر کدام از آنها نامی جداگانه دارند. این صخره ها از بالا و در تورهای پرواز با هلیکوپتر، شبیه به قطعات پازل به نظر می رسند. در این پارک های ملی می توانید از جاذبه های طبیعی زیادی مثل آبشارها، راستاهای پیاده روی، جنگل های بارانی انبوه سرخس، جنگل های انبوه اکالیپتوس و... دیدن کنید و از تنوع زیست بوم ها لذت ببرید.

شهر بروم (Broome)

بروم که در گذشته مرکز مروارید جهان بوده، امروزه با سرعتی باورنکردنی به یکی از شهرهای توریستی محبوب استرالیا تبدیل می شود. این شهر، دروازه ای به سوی منطقه دیدنی Kimberley است. در این شهر جاذبه های فراوانی وجود دارد که مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. از جمله سواحل متعدد با شن های سفید و آبی بیکران و فیروزه ای دریا و شترسواری در هنگام غروب آفتاب که یکی از محبوب ترین جاذبه ها برای گردشگران است.

از دیگر دیدنی های این شهر می توان به موزه تاریخ بروم و پارک کروکودیل اشاره نمود. پلکانی به سوی ماه (Staircase to the Moon) یک پدیده طبیعی است که از مارس تا اکتبر می توانید در این شهر دیدن کنید. در طی این پدیده و در مکانی خاص، تابش نور ماه، پلکانی را بر اثر خطای دید ایجاد می نماید که انگار به سمت ماه می رود. در حوالی همین شهر و منطقه می توانید از جاذبه های فراوانی مثل آبشارهای زیبا و پارک های ملی دیدنی بازدید کنید.

جزیره کانگورو (Kangaroo Island)

اگر از دوستداران طبیعت هستید، در جزیره کانگورو از دیدن جاذبه های فراوان طبیعی لذت خواهید برد. در کنار آب های شفاف و زلال در نواحی ساحلی از دیدن پنگوئن ها و شیرهای دریایی شگفت زده خواهید شد در حالی که کوالاها در میان درختان اکالیپتوس نواحی جنگلی زندگی می نمایند و فرصت بازدید از آنها نیز برایتان فراهم است. از دیگر سرگرمیات این منطقه می توان به غواصی اشاره نمود که جهانی رنگارنگ و زیبای زیر آب را به وسیله این سرگرمی هیجان انگیز می توانید مشاهده کنید.

در این جزیره از گشت و گذار در پارک های ملی و عبور از راستاهای پیاده روی دیدنی با راستاهای مجذوب نماینده لذت خواهید برد. صخره های زیبا با شکل های عجیب و جالب یکی از مجذوب نمایندهیت های پارک های این جزیره است. به غیر از صخره و ساحل و راستا پیاده روی، جنگل های بکری در این جزیره وجود دارد که از نظر پوشش گیاهی و تنوع زیستی بسیار قابل توجه است. این جزیره برای دوستداران غذا هم بسیار مجذوب نماینده و مقصدی ایده آل است. پنیرهای خامه ای لذیذ، عسل محلی و غذای دریایی تازه که با نهایت دقت و کیفیت در رستوران های محلی تهیه می شوند از دلایلی است که سبب جلب رضایت دوستداران غذا می شود. می توانید با هواپیما یا فرابر خود را به این جزیره برسانید.

پارک ملی کردل مانتین لیک سنت کلر (Cradle Mountain-Lake St. Clair)

پارک ملی کردل مانتین لیک سنت کلر یکی از مهم ترین جاذبه های ملی استرالیا و بهشتی رویایی برای علاقه مندان به طبیعت است. دریاچه های زیبا، قله های دندانه دار، یخچال های طبیعی و هزاران منظره طبیعی مجذوب نماینده از دلایل محبوبیت این پارک ملی برای گردشگران است. در چنین پارکی با این منظره ها طبیعی، یکی از محبوب ترین سرگرمیات گردشگران، قدم زدن در راستاهای پیاده روی است. یکی از این راستاها یک حلقه شش کیلومتری است که از میان منظره ها جنگلی از ساحلچه عبور می نماید و منظرههای زیبایی از کوه های اطراف دارد.

از بالای این قله های مرتفع می توانید منظره ها زیبای پارک را ببینید؛ منظرههایی بسیار دیدنی که شبیه آن را به ندرت جایی خواهید دید. راستاهای پیاده روی و کوه نوردی برای کوه نوردان و طبیعت گردان باتجربه و ماهر نیز در نظر گرفته شده است. دریاچه سنت کلر که در این پارک واقع شده، عمیق ترین دریاچه استرالیا است. این منطقه علاوه بر منظره ها زیبای طبیعی، از نظر حیات وحش نیز بسیار متنوع و غنی است. گونه های خاص و کمیابی در این پارک پیدا می شود که مطمئنا دوستداران حیات وحش را شگفت زده می نماید.

باغ های گیاه شناسی سلطنتی سیدنی

باغ گیاه شناسی سلطنتی سیدنی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر در قلب سیدنی قرار گرفته است. این مجموعه در سال 1816 افتتاح شده و قدیمی ترین موسسه علمی در استرالیا و یکی از مهم ترین باغ های گیاه شناسی قدیمی در جهان است. این مجموعه هر روز در طول سال باز است و دسترسی به آن رایگان است. موقعیت جغرافیایی بسیار ویژه ای دارد و در بندر سیدنی قرار گرفته است درست در کنار خانه اپرای سیدنی. در نتیجه در یک روز می توانی عالوه بر این باغ به جاذبه های اطراف آن هم سر بزنید.

باغ های گیاه شناسی زمانی میزبان یک باغ وحش هم بوده است. این باغ وحش از سال 1862 تا 1883 فعال بود و بعدا به جای دیگری منتقل شد.

رژیم غذایی

در استرالیا، مهاجران زیادی از سراسر جهان زندگی می نمایند. همین مسئله باعث شده که این کشور، فرهنگی بسیار متنوع داشته باشد. این تنوع فرهنگی بر آشپزی منطقه تاثیرگذار بوده است. در رستوران های استرالیا هر غذایی که فکر کنید از کشورهای سراسر جهان می توانید امتحان کنید از انواع غذاهای آسیایی گرفته تا غذاهای مدیترانه ای. البته غیر از این غذاهای شناخته شده و بین المللی، تعدادی غذاهای محلی هم در استرالیا پیدا می شود که ریشه های بومی دارند. ممکن است در طی زمان، تغییراتی جزیی نموده باشند و مناسب با سبک زندگی مدرن، تنوعی در آنها ایجاد شده باشد، ولی پایه و اساس دستور آنها از غذاهای بومی شکل گرفته است. در ادامه با چند مورد از این غذاها آشنا می شویم.

دسر پاولوا (Pavlova)

این دسر را سرآشپزی به نام Herbert Sachse برای یک بالرین ابداع کرد و نام دسر از نام همین بالرین گرفته شده است. پایه این دسر با مرنگ است و از چند لایه خامه فرم گرفته تهیه می شود. روی دسر میوه تازه و پالپ پشن فروت قرار می دهند. این دسر در آشپزی مدرن استرالیا جایگاه خود را حفظ نموده است. امروزه در بیشتر رستوران های استرالیا می توانید این دسر لذیذ را همراه با غذای خود سفارش دهید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

پای گوشت

پای گوشت غذایی است که در بسیاری از منطقه ها جهان با دستورها و نام های مختلف تهیه می شود. در استرالیا هم پای گوشت تهیه می شود و رد پای اولین دستورهای آن به دوران استعمار برمی شود. در آن موقع این غذا را فروشنده های خیابانی می فروختند. امروزه این غذا به راحتی همه جا پیدا می شود از باشگاه های ورزشی گرفته تا ایستگاه های وسایل حمل نقل عمومی. سس گوشت و گریوی در خمیری نازک پیچیده می شود و معمولا آن را در فر می پزند.

دسر لامینگتون

یکی دیگر از دسرهای استرالیایی لامینگتون نام دارد. روش های زیادی برای تهیه این کیک وجود دارد ولی پایه و اساس همه آنها ثابت است. لامینگتون نوعی کیکی اسفنجی مربع شکل است که آن را با آیسینگ شکلاتی می پوشانند و روی آن پودر نارگیل می ریزند. طبق داستان هایی که اهالی تعریف می نمایند، این دسر را اولین بار سرآشپز اختصاصی لرد لامینگتون برای او در سال 1900 تهیه کرد. او بعد از امتحان کردن کیک از سرآشپز درخواست کرد که آن را به نام وی نام گذاری کند. امروزه این دسر در بیشتر رستوران ها پیدا می شود و طرز تهیه آن در بیشتر کتاب های آشپزی آمده است.

بیسکوییت آنزاک (Anzac)

تاریخچه این بیسکوییت ها نمادی از تاریخ پرفراز و نشیب این کشور است. این بیسکوییت در جریان جنگ جهانی اول به وسیله همسران سربازان برای آنها تهیه می شد و آن را با مواد و دستورهایی تهیه می کردند که برای مدت طولانی قابل حمل و نقل باشند و زود خراب نشود. البته بیسکوییت های اولیه شبیه آنچه که امروز می بینید نبودند. در اصل آنها را بیسکوییت سرباز هم می نامیدند. بعد از سال 1915، این بیسکوییت ها هم کمی تغییر کردند و از یک غذای ساده به بیسکوییتی لذیذ متشکل از جو دو سر، آرد، نارگیل، کره، شربت و... تبدیل شده است. این بیسکوییت را می توانید مدت طولانی نگهداری کنید و برای حمل و نقل به فواصل دور نیز مناسب است.

تارت نینیش

تاریخ ابداع این تارت معین نیست. این تارت را با فیلینگ خامه ای و ژله ای پر می نمایند و به طور سنتی معمولا آن را دو رنگ تهیه می نمایند. به نظر می رسد که از سال 1913 این دسر وارد رژیم غذایی اهالی این کشور شده است. مهم ترین ویژگی این تارت همین دو رنگ بودن است. هنوز هم این تارت بسیار محبوب است.

میگوی استرالیایی

در استرالیا می توانید تازه ترین و باکیفیت ترین غذاهای دریایی را امتحان کنید. از محبوب ترین غذاهای دریایی در استرالیا میگوی تازه و آبدار است. البته شاه میگوی کبابی یکی دیگر از غذاهای محبوب این منطقه است که به راحتی در رستوران های غذای دریایی پیدا می شود. تا زمانی که در استرالیا هستید فرصت امتحان کردن این غذاهای دریایی را از دست ندهید. طبیعت خاص استرالیا باعث شده که این کشور از نظر تنوع غذاهای دریایی، بسیار غنی و قابل توجه باشد.

آووکادو و نان تست

آووکادو یکی از میوه های محبوب استرالیایی است که معمولا برای وعده صبحانه مصرف می شود و هواداران بسیار زیادی دارد. برای صبحانه، اهالی این کشور، پوره آوکادو را با نان تست نوش جان می نمایند. این صبحانه را به شکل های مختلفی سرو می نمایند مثلا گاهی آن را با پنیر فتا ترکیب می نمایند. گاهی دانه های کنجد هم روی آن می پاشند یا آن را با روغن زیتون ترکیب می نمایند. در سفر به استرالیا فرصت امتحان کردن این غذای لذیذ را از دست ندهید.

بیکن و رول تخم مرغ

شاید فکر کنید که خوردن بیکن و تخم مرغ برای وعده صبحانه، یک سنت بریتاینایی است ولی بیکن و تخم مرغ به یکی از صبحانه های حاضری بسیاری از اهالی استرالیا تبدیل شده است. آن را در نان مخصوص و با سس کچاپ سرو می نمایند و بسیار محبوب است. در همه شهرهای استرالیا این صبحانه سرو می شود البته هر منطقه ای متناسب با ذائقه خود، چیزی به این صبحانه اضافه نموده است. مثلا در برخی از شهرها این صبحانه را با پیاز کاراملی شده سرو می نمایند. گاهی خیارشور هم به این ترکیب اضافه می نمایند. معمولا برای تهیه آن از نان تازه استفاده می نمایند به خصوص در کافه هایی که تنور و فر برای پخت نان دارند.

غذاهای دریایی تازه

همان طور که قبلا هم گفتیم، در استرالیا می توانید بهترین و تازه ترین غذاهای دریایی را نوش جان کنید. تنوع غذاهای دریایی استرالیا مطمئنا توجهتان را جلب می نماید. به غیر از اینکه مواد غذایی لازم برای تهیه این غذاها به وفور در استرالیا پیدا می شود، سرآشپزان استرالیایی نیز در تهیه انواع غذا با ماهی ها و آبزیان مختلف، تبحر خاصی دارند.

انواع ماهی، میگو، صدف در منوی رستوران های استرالیا دیده می شود. تنوع ماهی های ارائه شده در رستوران ها بدون شک کورد توجهتان قرار می گیرد و حتی شما را برای اتخاب غذا، سردرگم می نماید. اگر از عاشقان غذاهای دریایی باشید، حتما در استرالیا از خوردن انواع غذا لذت می برید.

منبع: کجارو / travelandleisure.com / weatheronline.co.uk / australia.com / australiangeographic.com.au / edition.cnn.com / planetware.com / nomadicmatt.com
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1659

به "تور ارزان استرالیا: راهنمای سفر به استرالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استرالیا: راهنمای سفر به استرالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید