ده بازار خیابانی برتر دنیا، ویژه غذا و گردش

به گزارش وبلاگ علیکایی، بازارهای خیابانی برای خرید مواد غذایی تازه و سالم، حتی در کشورهایی همچون کانادا، آمریکا و انگلستان هم طرفداران بسیاری دارد. از بازار سنت لورنس سرد تورنتو تا بارژور لندن همیشه ابری با خبرنگاران همراه باشید.

ده بازار خیابانی برتر دنیا، ویژه غذا و گردش

فرقی نمی کند، به هم ریخته و درهم یا منظم و آراسته، این بازارها بهترین و تازه ترین مواد غذایی را با رنگ و بویی از فرهنگ محلی عرضه می کنند. بازارهای خیابانی غذایی که نه در کشورهای آسیایی که در کشورهای صنعتی و دنیا اول دنیا نیز طرفداران بسکمک دارند. از خیابان های سرد کانادا تا بازار خیابانی شهر همیشه ابری لندن، با ده بازار خیابانی غذای برتر دنیا آشنا می شویم.

سنت لورنس، تورنتو، کانادا (St. Lawrence, Toronto)

این بازار بزرگ کشاورزان از سال 1803 در حال فعالیت بوده است، از همان سال های دور که شهرداری تورنتو در کنار بازار قرار داشت. سنت لورنس که در دهه های 1970 و 1980 پس از دوره ای از بی توجهی های طولانی، نوسازی شد آمیزه ی است از خانه ها و مراکز تجاری و نمایانگر بازسازی کل فضای شهری تورنتو در طی این سال ها. در سنت لورنس بیش از 120 خرده فروش، همه چیز از غذای دریایی گرفته تا قهوه را عرضه می کنند.

  • کجا و کی؟: این بازار در شهر قدیمی تورنتو قرار گرفته است؛ شنبه روز بازار است.

یونیون اسکوئر گرین مارکت، نیویورک سیتی (Union Square Greenmarket, New York)

یونیون اسکوئر که تا دهه 1970 نقطه کانونی منهتن بود، به پاتوق معتادان بدل شده بود. بری بینیپ (Barry Benepe) در سال 1976 بازار کشاورزان را بنا نهاد. بینیپ علاوه بر آنکه به کشاورزان کوشای هادسون والی کمک کرد، غذای فصلی را نیز مجددا به نیویوکی ها عرضه کرد. تنوع بازار در این منطقه اکنون نوسازی شده، بسکمک از خریداران یونیون اسکوئر را متحیر می کند.

  • کجا و کی؟: کنار خیابان 17ام شرقی و برادوِی، روزهای فعال در تمام طول سال: دوشنبه، چهارشنبه، جمعه و شنبه.

بازار کستریز، سنت لوسیا (Castries Market, St. Lucia)

بازار کستریز در مرکز سنت لوسیا در سال 1894 افتتاح شد و هنوز هم همان ساختمان اصلی سقف نارنجی معروفش را در اختیار دارد. کستریز بزرگ ترین و پرسروصداترین بازار این جزیره است. مجموعه ای تمام عیار از ادویه های جزیره (رازیانه، جوز، دارچین)؛ میوه درخت نان، موز، و میوه های استوایی دیگر؛ چاشنی هایی نظیر سس تند؛ غذاهای تند از جمله روتیس (rotis)؛ یا صید روز ماهیگیران، در کستریز هر چه تصور کنید، را یابنده خواهید بود.

  • کجا و کی؟: این بازار که در نزدیکی خیابان های جرمی (Jeremie) و پینیِر (Peynier) قرار گرفته است، هر روز هفته باز است به استثنای یکشنبه ها، بهترین روز خرید هم آخرین روز هفته؛ شنبه هاست.

وِراُپزو، بِلِم، برزیل (Ver-o-Peso, Belém)

وِراُپزو بازاری بزرگ و وسیع در کنار رودخانه، شلوغ و پر هرج و مرج و در عین حال از دیگر بازارها یکتا و متمایز است. لنگرگاه های وِراُ پزوی بِلِم را ردیف های موازی ماهی فروشانی که گونه های عجیب و غریبی از آبزیان را هم می فروشند، احاطه کرده است. ماهیگرانی که در این بازار قایق های مملو از صیدشان از رودخانه آمازون را خالی می کنند. در کنار ساختمان اصلی این بازار نئوگوتیک که در سال 1899 از انگلیس به جای ماند، غرفه های مسقف و دکه های خیابانی زیادی وجود دارندکه انواع و اقسام میوه ها و غذاهای تند را می فروشند.

  • پیشنهاد ویژه: اوایل صبح، همان زمانی که ماهیگیران صید خود را تخلیه می کنند، به بازار بروید.

مرکادو سنترال، سنتیاگو، شیلی (Mercado Central, Santiago)

این بازار ماهی پر جنب و جوش زیر سایبان اهن کاری شده هنر نو که قدمتش به سال 1872 برمی شود، قرار گرفته است. بخش بزرگی از این هیاهو را محصولات دریایی عجیب آن رقم می زنند، از گوش ماهی گرفته تا ماهی مرکب بزرگ و بسکمک دیگر که در خارج از شیلی، نامشان هم قابل ترجمه نیست یا هنوز ناشناخته هستند. در مرکادو سنترال از مهارت و سرعت ماهی فروشان حیرت کنید. اگر فکر شناسایی و پاک کردن و پخت ماهی کلافه تان می کند، رستوران های همین بازار، غذاهای محلی نظیر پایلا مارینا (paila marina) را به شما عرضه می کنند، چیزی شبیه به سبک شیلیایی از سوپ بویابس (bouillabaisse).

  • توصیه: این بازار در دو بلوکی شمال کلیسای سانتو دومینگو (Santo Domingo) قرار گرفته است، سری به آنجا بزنید، مراقب دلال های بازار سیاه و سطوح لغزنده هم باشید.

بازار کرِتا آیِر وِت، سنگاپور (Kreta Ayer Wet Market)

همانند سایر اجزای سنگاپور، این بازار ناحیه چایناتاون سنگاپور کاملا تمیز و مرتب است. اصرار به حفظ بهداشت سبب شده تا کف آن را مرتب بشویند، به همین علت به آن بازار خیس نیز می گویند. از نظر تنوع غذا بسیار غنی است: از انواع لاک پشت، قورباغه، مارماهی و مار (اغلب هنوز زنده) گرفته تا قسمت های خشک شده حیوانات با کاربرد دارویی بازار کرِتا آیِر وِت از نظر تنوع غذایی بسیار غنی است:. فود کورت طبقه بالا بازار، صبحانه های محلی نظیر سوپ نودل پر ادویه عرضه می کند.

  • توصیه: برای پرهیز از شلوغی، ساعت 6 به این بازار بروید. این بازار حدود ساعت 13 بسته می شود.

کوپاتوری، هلسینکی، فنلاند (Kauppatori, Helsinki)

برای چشیدن طعم قطبی، به این جشن سنتی خوراک محلی فنلاند سر بزنید. گزینه های اصلی خرید شامل این موارد می شود؛ گوزن، گوزن شمالی، و سالامی خرس!؛ شکلات به همراه شیرین بیان نمک سودشده؛ و سالمون و خوراک شاه ماهی.

  • موقعیت: این بازار فضای باز در بندر جنوب هلسینکی واقع است.

لا ووچیریا، پالرمو، ایتالیا (La Vucciria, Palermo, Italy)

جو پرهیایوی لا ووچیریا در ناحیه شنی پالرمو بازتاب دهنده آمیختگی قومی حیرت انگیز در سیسیل است. جایی که بیشتر به خاورمیانه شباهت دارد تا اروپا. نوازندگان بر طبل ها می کوبند و تصنیف های عربی می خوانند؛ بوی سوسیس و کباب باربیکیو شده بر فضا حاکم است. نام این بازار نیز برگرفته از واژه فرانسوی boucherie (بازار قصابان) است اما انتظار عرضه هر چیزی از ماهی تا میوه را داشته باشید.

  • توصیه: لا ووچیریا خارج از پیازا سان دومینکو (Piazza San Domenico) قرار گرفته است. از یک راهنمای محلی همراه بهره ببرید.

کورس سلیا، نیس، فرانسه (Cours Saleya, Nice)

این بازار زیبای غذا و گل آنقدر پرازدحام است که در حین خرید خریداران دیگر مدام به شما تنه می زنند. از ضروریات آشپزی نیسوا (سبک آشپزی فرانسوی Nicois) می توان به بخش های ناهنجار بدن حیوانات نظیر بیضه بره و همین طور مواد پذیرفته شده تر بین المللی نام برد، بنابراین در بازار چیزهای عجیبی خواهید دید. این بازار که کافه ها و رستوران های عذای دریایی در راسته آن قرار دارند، در شب های تابستان، حال و هوایی متفاوت دارد، زمانی که از بازار به یک محوطه غذاخوری سرپوشیده بدل می شود.

  • بدانید: اکورس سلیا بین دریا و شهر قدیمی قرار گرفته است و از سه شنبه تا یک شنبه، تنها صبح ها، فعال است.

بازار بروژ، لندن، انگلستان (Borough Market, London)

قدیمی ترین بازار غذای لندن، بیش از 250 سال است که پابرجاست. این بازار اغلب روزهای هفته عمده فروشی دارد، اما از پنج شنبه تا شنبه، با تنوع و حجم عرضه محصولاتغذایی بی نظیرش که از طریق عرضه کنندگان مستقل سرتاسر بریتانیا و فراتر از آن، جبران دلچسبی برای خریداران اقلام خورد و ریز به نمایش می گذارد. hز بهترین روغن زیتون ها و پنیرها تا برگر شترمرغ و سوسیس گراز وحشی، در باروژ چیزی برای عرضه از قلم جا نمی ماند.

  • پیشنهاد ویژه: در نزدیکی بازار، در هوای خوب باغ های کلیسای جامع سوث وارک (Southwark)، تفرج کنید.
منبع: کجارو / nationalgeographic.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1768

به "ده بازار خیابانی برتر دنیا، ویژه غذا و گردش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ده بازار خیابانی برتر دنیا، ویژه غذا و گردش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید