16 شهر مجذوب کننده اروپا؛ از اسلینگن تا مورن

به گزارش وبلاگ علیکایی، از آبدره های نروژ گرفته تا جزیره ساردینیای ایتالیا، شهرهایی وجود دارند که با جذابیت خاصشان، گردشگران را محسور خود می نمایند. اگر شما هم مایل هستید تا با بعضی از این شهرها آشنا شوید، در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

16 شهر مجذوب کننده اروپا؛ از اسلینگن تا مورن

شهرهای اروپایی، علی رغم جاذبه های گردشگری شان، دارای نوعی حال وهوای خاص و دلنشینی هستند که بسیار وسوسه انگیز به نظر می رسند. ممکن است نام بعضی از این شهرها را شنیده باشید و با بعضی نیز کاملا ناآشنا باشید، اما با این حال گردشگرانی وجود دارند که به آن ها سفر نموده و موجب شهرتشان شده اند.

اسلینگن، آلمان

اسلینگن یکی از شهرهای متعدد پوشیده از جنگل آلمان است که با ساخت دو پل روی رودخانه نکا، جایگاه خود را به عنوان مرکز تجاری منطقه تثبیت نموده است. این پل ها در زمان قرون وسطی ساخته شده اند که راهی برای عبور تاجران آن موقع بوده است. بیش از 200 ساختمان چوبی مربوط به قرون سیزدهم تا شانزدهم میلادی در آبراه های تماشای و اطراف میدان بازار شهر اسلینگن وجود دارد.

این ساختمان ها، موجب توسعه بازار پر جنب وجوش کریسمس آلمان می شود؛ به طوری که تقریبا 200 صنعتگر و پیشه ور دور هم جمع شده و لباس های قرون وسطایی بر تن نموده و اقدام به فروش صنایع دستی آن موقع می نمایند. بعضی از این اقلام عبارت هستند از ظروف قلعی، ظروف شیشه ای، پشم، فلز چکش کاری شده، مجسمه های منبت کاری شده و محصولات چرمی که در طول مراسم جشن کریسمس به فروش می رسند. اما در هر فصلی که به اسلینگن سفر کنید، می توانید در خیابان های باریکش قدم بزنید، از کلیساهای تاریخی اش تماشا نموده و شیرینی های قنادی های بی شمار آن را امتحان کنید.

لوکا، ایتالیا

شهر کوچک لوکا در منطقه توسکانی ایتالیا واقع شده است. علی رغم جاذبه هایی مانند کلیساهای مربوط به قرون وسطی، برج ها و گنجینه های هنری باارزش توسکانی، مهم ترین جاذبه های شهر لوکا، تنها سادگی و زیبایی آن است. حکاکی ها و خاتم کاری های موجود روی نمای کلیسای سن میشل فورو و آثار هنری آن در شهر لوکا بسیار شگفت انگیز هستند. بعلاوه بالا رفتن از برج گوئینیگی نیز برای داشتن نمایی همه جانبه بسیار مجذوب کننده به نظر می رسد. اما واقعا در کجا می توانید باغی پیدا کنید که درختانش بالای یک برج مربوط به قرون وسطی قرار دارند؟ یا در چه مکانی بهتر از لوکا می توان به پیاده روی در کنار دیوارهای دور شهر پرداخت؟ در میدان شهر لوکا می توانید به کافه ای رفته و به ساختمان هایی که از دیوارهای آمفی تئاتر رومی ساخته شده اند، خیره شوید. به وسیله تونل های لوکا وارد مرکز شهری شوید و زمانی جایگاه تماشاچیان بوده است. اگر حال وهوا و درون مایه شهر شباهت زیادی به موسیقی دان بزرگ ایتالیایی یعنی جاکومو پوچینی دارد، تعجب نکنید؛ چراکه لوکا زادگاه او است.

ماروائو، پرتغال

ماروائو که از جمله شهرهای پر از دژ و قلعه پرتغال است، سال ها است که چشم از مرز این کشور و اسپانیا برنداشته است. قلعه های این شهر در طول زمان به خوبی حفظ شده و سالم مانده اند. کل این دهکده روی تپه ای شیب دار واقع شده که اطرافش با دیوار پوشیده شده و دارای یک دروازه ورودی است. قلعه ماروائو که قدمتش به زمان ورود مورها (مسلمانان اسپانیایی) به این مکان باز می شود، در بالاترین نقطه دهکده واقع شده و نمایی رو به کلیسا، خیابان های باریک و خانه های سفیدرنگ آن دارد. برای اینکه بتوانید نمایی خوب از شهر داشته باشید و موقعیت مکانی ماروائو را در نزدیکی مرز ببینید بایستی در برج شهر قدم بزنید. پیشینه این دهکده به مدت ها پیش از ساخت قلعه آن باز می شود، چراکه در دره های پایین این مکان، بقایای یک شهر رومی کشف شده است.

استن ام رن، سوئیس

ترکیب ساختمان های چوبی و نماهای رنگارنگ آن، خیابان اصلی استن ام رن را بسیار مجذوب کننده نموده است. معماری این شهر اصل بوده و مربوط به دوران قرون وسطی است. ساختمان های چوبی زیادی در اطراف این شهر وجود دارد که زیبایی خاصی به آن بخشیده است. قلعه Hohenklingen در بالای شهر استن ام رن واقع شده است و در سال 1225 میلادی ساخته شده که اکنون یک موزه تاریخی است. از دیگر موزه های این شهر می توان به صومعه بندیکت اشاره نمود که در قرن یازدهم میلادی ساخته شده است. به طور کلی، استن ام رن بسیار مجذوب کننده و تماشای است.

السوند، نروژ

هنگامی که آتشی ویرانگر کل شهر بندری آلسوند را در سال 1904 فرا گرفت، اثرات این حادثه اسفناک با رونق مالی و جنبش های نوپای هنری و معماری که سراسر اروپا را فرا گرفته بود، تا حدی فروکش کرد. ازاین رو، معماران تازه کار آلسوند مشغول به کار شدند. نتیجه این کار، تبدیل شدن السوند به تنها شهر مکتب هنری آرنوو یا هنر نوین اروپا بود که نه تنها پر از آثار برجسته اواخر دوران مکتب هنری آرنوو بود، بلکه حاوی آثاری از جنبش نوپای اروپا نیز بود. جای گیری این شهر در دو جزیره در انتهای یک آبدره، نمای آن را بسیار تماشای تر می نماید. اگر نکته ای را راجع به این شهر از دست دهید، اهالی آن شما را هدایت می نمایند و سرآشپزهای رستوران های کنار ساحلی آن، غذاهای دریایی بسیار خوشمزه و لذیذی برای گردشگران فراهم می نمایند. موزه فوق العاده این شهر تاریخ، هنر و معماری آن را به خوبی به تصویر می کشد که خود نمونه بارزی از یک خانه مکتب هنری آرنوو است.

ناجاک، فرانسه

دهکده ناجاک در منطقه پیرنه میانه فرانسه و در میان تپه های سرسبز این کشور واقع شده که انتهای آن به یک قصر مربوط به قرن سیزدهم میلادی می رسد. بخشی از خانه های این ناحیه در کنار دره آویرون، زمانی بخشی از انجمن نظامی و مذهبی دوران جنگ های صلیبی بوده است. از جمله جاذبه های گردشگری ناجاک می توان به کلیساها و صومعه های مربوط به قرون سیزدهم و چهاردهم، یک قلعه دارای دروازه، گذرگاه قرن پانزدهمی پلاس دو بری و آبفشان Fontaine des Consuls اشاره نمود که قدمتش به سال 1344 میلادی باز می شود. با این حال بهتر است در تمامی مسیرها و راه های این دهکده کوچک قدم بزنید تا از زیبایی های آن لذت کامل را ببرید.

وینچستر، انگلستان

صدای ناقوس کلیساهای وینچستر، هم زمان با گذر زمان به صدا در می آید. این شهر از زمان آنگلو ساکسون تا قرن سیزدهم میلادی و فرمانروایی آلفرد کبیر، مرکز انگلستان بود. آرامگاه آلفرد در کلیسای قرن یازدهمی وینچستر واقع شده است؛ یعنی جایی که ویلیام فاتح تاج گذاری کرد. ویلیام فاتح، پادشاه نورمن ها بود که انگلیس را فتح کرد. این کلیسا مملو از آثار هنری و معماری است که بعضی از آن ها عبارت هستند از: طاق بادبزنی اواخر دوران گوتیک، دروازه زائران بسیار خارق العاده که در قرن یازدهم ساخته شده، نقاشی های دیواری قرون دوازدهم و سیزدهم و آثار هنری موجود در کلیسای Lady Chapel. در وینچستر، مخروبه های کاخ سلطنتی، قصر بیشاپ و باغچه های زیبایی وجود دارند که به وسیله همسر آلفرد ساخته شده اند اما بیشتر زمان خود را برای گشت وگذار داخل شهر بگذارید؛ در عوض می توانید به کافه های شهر رفته، خرید کنید و بناهای باستانی و باغ های آرام و ساکت کنار رودخانه ایچن را ببینید.

ولترا، ایتالیا

انتخاب بین تپه های تماشای توسکانی و دیگر مکان های گردشگری ایتالیا کار دشواری است. اما ولترا مانند دیگر شهرهای ایتالیایی، زیاد شناخته شده نیست؛ به همین خاطر رفتن به این شهر و آشنا شدن با مردم و جاذبه های آن، سفری نو و تجربه ای لذت بخش خواهد بود. در راستای خیابان های قدیمی و میدان های زیبای این شهر، چشم انداز ها توسکان نیز قابل مشاهده اند. در ولترا می توانید به تماشا بقایای اتروسکان و رومی ها بروید، برج ها و خانه های قدیمی مربوط به قرون دوازده و سیزدهم میلادی را ببینید، از هنر عصر رنسانس لذت ببرید و قصر باشکوه مربوط به قرن نوزدهم میلادی را نیز نظاره گر باشید.

اونفلور، فرانسه

تعداد زیاد قایق ها در بندر ماهیگیری اونفلور و خانه های رنگارنگ و چوبی کنار ساحلی آن، همگی به زیبایی های این شهر واقع شده در منطقه نورماندی می افزاید. ساموئل ده چمپلین برای کشف قاره آمریکا از بندر این شهر حرکت کرد و موسه ده لا مارین نیز در خصوص صنعت کشتی سازی و دریانوردی آن به تحقیق پرداخت. حدود 200 اثر هنری از اوژن بودن، نقاش معروف قرن نوزدهم فرانسه و هنرمندان هم عصر او از جمله مونت، کوربت و میلت در موزه اونفلور به نمایش گذاشته شده است. در اونفلور می توانید به کلیسای سن کاترین بروید و از تماشای سقف خارق العاده آن لذت ببرید، سپس در کنار بندر این شهر بستنی بخورید و از چشم انداز ها زیبا لذت ببرید.

چسکی کروملوف، جمهوری چک

اگرچه چسکی کروملوف در حقیقت یک شهر است اما حال وهوای روستایی اش را در حصار دیوارها و رودخانه ویتاوای خود به خوبی حفظ نموده است. در لابه لای خانه های این شهر، خیابان باریکی وجود دارد که یک قلعه قدیمی را در خود نگه داشته است. این قلعه نیز مانند خود شهر، هنر دوران گوتیک، رنسانس و باروک را به نمایش گذاشته است. کل مرکز این شهر به عنوان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. می توانید در چسکی کروملوف به قلعه چرچ سنت ویتوس و صومعه راهب فرانسیسکان رفته و سپس در خیابان های شهر قدم بزنید و از چشم انداز رودخانه لذت ببرید.

آرکوس دلا فرونترا، اسپانیا

آرکوس دلا فرونترا، از جمله اولین شهرهای جنوب سویل اسپانیا است که در ارتفاعات سنگلاخی واقع شده است. خانه های زیبای این شهر در کنار یکدیگر صف بسته اند که در راستای کلیسای سن پدرو قرار دارند. در بالاترین نقطه این شهر، قلعه ای وجود دارد که به وسیله مورها (مسلمانان اسپانیایی) در قرن یازدهم ساخته شده و پس از اینکه آرکوس به وسیله پادشاه مسیحیان در سال 1250 میلادی فتح شد، قلعه مذکور توسعه یافته و بزرگ تر شد. مهمانسرای قدیمی آرکوس که به زیبایی بازسازی شده، آماده خدمت رسانی به گردشگران است و نمای بسیار چشم نوازی رو به رودخانه دارد.

ویسمار، آلمان

این شهر بندری بالتیک که زمانی بخشی از اتحادیه قدرتمند هانز به شمار می رفت، بیشتر ویژگی های مربوط به دوران قرون وسطایی خود را حفظ نموده که اکنون بندر آن نیز به عنوان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. دلیل ثبت شدن بندر این شهر در میراث فرهنگی یونسکو، عمدتا به دلیل معماری زیبای اطراف آن است. با قدم زدن در خیابان های ویسمار، می توانید خانه چوبی زیبای آن را ببینید، معماری نمای ساختمان ها را مشاهده کنید، از کلیسای بسیار شگفت انگیز روح القدس تماشا کنید و چندین کلیسا و صومعه آجری بزرگ دیگر را ببینید؛ از جمله این کلیساها می توان به کلیسای سنت نیکلاس اشاره نمود که 36 متر ارتفاع داشته و در سال 1381 میلادی ساخته شده است. این کلیسا در زمره بزرگترین کلیساهای شمال آلمان واقع شده است. بندر هانز ویسمار دقیقا شبیه به همان ظاهری است که در ابتدا ساخته شده بود. می توانید با قایق، گشتی در اطراف بندر زده و به تماشای آن بنشینید. در روزهای آفتابی می توانید به اهالی شهر ویسمار در کنار بندر ملحق شده و غذای محلی آن ها را بخورید. بیشتر غذاهای مردم این شهر، متشکل از غذاهای دریایی شامل میگو، ماهی دودی و سالمون است.

لاگواردیا، اسپانیا

لاگواردیا در بالای تپه ای در اطراف ریوخا و جنوب بیلبائو قرار گرفته که شهری متشکل از ساختمان های سنگی محصور در دیوارهای بزرگ است. در دوران پرهیاهو و آشوب های قرون وسطی، در قسمت های زیرین لاگواردیا دالان ها و تونل هایی برای فرار ساخته شده بود تا مردم بتوانند هنگام جنگ از آن ها عبور نمایند. امروز، بعضی از کافه ها و فروشگاه های این شهر در زیر ساختمان ها و خیابان های باریک آن قرار گرفته اند. در لاگواردیا می توانید به تماشا کلیساهای زیبا و قدیمی آن بروید. داخل این کلیساها، بعضی از زیباترین نقاشی های دوران گوتیک اسپانیا واقع شده است که چشم هر بیننده ای را خیره می نماید. در پشت دیوارهای کلیساهای شهر می توانید به تماشای رشته کوه های زیبای سیرا ده کانتابریا بنشینید.

بوسا، ساردینیا، ایتالیا

بوسا متشکل از خانه های رنگارنگ و قصری زیبا متعلق به قرن دوازدهم میلادی است. درختان نخل متعددی در کنار رودخانه این شهر واقع شده است که به زیبایی آن افزوده است. خیابان باریک و اصلی بوسا مملو از خانه های قدیمی است که اکنون تبدیل به فروشگاه، گالری هنری و موزه شده اند. اگر خیابان های بوسا قدم بزنید، حال وهوای شهری هزارساله را کاملا احساس خواهید کرد. نماهای بی نظیری که در کلیسای کوچک قصر این شهر وجود دارد، مربوط به قرن چهاردهم میلادی است. اگر می خواهید چشم انداز ها زیباتری ببینید، از سواحل شمالی بوسا به سمت شهر آلگرو بروید که در گذشته متعلق به اسپانیا بوده است. البته این ساحل غربی ساردینیا، بسیار کمتر از کوستا اسمرالدای این مکان شناخته شده است.

لوکرونان، فرانسه

شهر قدیمی لوکرونان در میان دو شبه جزیره در غرب ناحیه بریتانی و نزدیک به یکی از زیباترین سواحل اقیانوس اطلس واقع شده است. ترکیب خانه های مربوط به دوران قرون وسطی و کاخ های اشراقی قرن هجدهم لوکرونان، به همراه جشنواره یGrande Troménie pardon که هر شش سال برگزار می شود، موجب محبوبیت این شهر در فرانسه شده است. یکی از اماکن مقدس مهم این شهر، کلیسای سنت آن لاپالود است که مجسمه سن آن در آن واقع شده است. لوکرونان فروشگاه ها و نمایشگاه هایی دارد که آثار هنری اهالی شهر در آن به نمایش گذاشته شده است. بعلاوه از دیگر جاذبه های این شهر می توان به غذاهای دریایی فوق العاده آن به ویژه ماسل اشاره نمود.

مورن و ونگن، سوئیس

دو روستای آلپی کوچک مورن و ونگن در ارتفاعات لوتربرونن و ناحیه برنس اوبرلند سوئیس واقع شده اند که با مجذوب کنندهیت خاص خود در دوردست ها آرمیده اند. هنگامی که بریتانیایی ها در قرن نوزدهم، مورن را کشف کردند، این مکان کم کم از یک روستا به یک تفریحگاه دائمی تبدیل شد. هر دوی این روستاها از جمله تماشای ترین چشم انداز ها سوئیس هستند که با خانه های چوبی و خیابان های باریک خود، در کوهستان های پوشیده از برف این مکان خودنمایی می نمایند. قله یونگفراو، نمای بسیار زیبایی از روستاهای مورن و ونگن دارد. یونگفراو یکی از قله های اصلی رشته کوه آلپ برنیس است که بین شمال کانتون برن و جنوب کانتون وله واقع شده است. برای رفتن به مورن می توانید با استفاده از تله کابین از استچلبرگ به این دهکده بروید، زیرا جاده ای به این روستا وجود ندارد. برای رفتن به ونگن نیز می توانید مستقیما با استفاده از قطار از لوتربرونن به آنجا برسید.

منبع: کجارو / planetware.com
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1714

به "16 شهر مجذوب کننده اروپا؛ از اسلینگن تا مورن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 شهر مجذوب کننده اروپا؛ از اسلینگن تا مورن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید