حضور موثر چین و روسیه درفعالیت آینده سایت فردو و اراک

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران: در حال حاضر قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر با همکاری روسیه امضا شده و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.

حضور موثر چین و روسیه درفعالیت آینده سایت فردو و اراک

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه ها خبرنگاران، سفیر ایران در روسیه گفت: با وجود توافق وین، دولت یازدهم و وزارت امور خارجه، توجه جدی به تقویت روابط با شرق دارند.

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در مصاحبه با ما گفت: سطوح میانی و دستگاه های صنعتی و مالی کشور احتیاج به تمرین بیشتر برای کار با شرق دارند.

وی اضافه نمود: با توجه به شرایط تحریم ها در بخش های مختلف از جمله در تعاملات با شرق، برای دولت برطرف تحریم ها و حل و فصل این موضوع از اولویت جدی برخوردار است.

وی اضافه نمود: به عنوان کسی که سال ها در حوزه شرق پژوهش داشته ام، صرفنظر از پفراینده هسته ای، هم منافع کشور و هم تحولات جهانی اقتضا می کند که ایران راهبرد بلندمدتی برای همکاری با چین، روسیه و هند داشته باشد.

سفیر ایران در روسیه توضیح داد: در سطح کلان دولت بخصوص شخص رییس جمهوری و وزیر امور خارجه، طبق اطلاع من، به این موضوع توجه ویژه ای دارند.

وی با اشاره به اینکه در دوران پسا تحریم نقش روسیه و چین در تعاملات مالی با ایران افزایش می یابد گفت: با برطرف تحریم ها، وزن جمهوری اسلامی ایران در تجارت خارجی افزایش خواهد یافت و امکان سرمایه گذاری بیشتر در ایران فراهم خواهد شد.

سنایی اضافه نمود: روسیه و چین نیز می توانند در شرایط پس از تحریم، نقش پررنگ تری در تعاملات مالی و تجاری با ایران داشته باشند و بسیاری از طرح های تجاری و صنعتی مورد توافق میان جمهوری اسلامی ایران و این کشورها که با مانع تحریم روبرو شده بودند را دوباره فعال نمایند.

سفیر ایران در روسیه درخصوص نقش چین و روسیه در مذاکرات هسته ای گفت: چین و روسیه اگر چه در چارچوب منافع ملی خود تصمیم می گیرند و در اولویت بندی هایی که در برهه زمانی سال های پیش داشته اند، از حق وتو برای ممانعت از تصویب تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بهره نجسته اند، اما بدون تردید نقش مثبت و یاری نماینده ای در حل و فصل پفراینده هسته ای بازی می نمایند.

سنایی اضافه نمود: این دو کشور به حل و فصل مناقشات منطقه ای به وسیله مسالمت آمیز و از راه گفت وگو متمایل هستند.

وی اضافه نمود: روسیه و چین مجموعا بر این باور هستند که ابزار تحریم و کاربرد آن در فرایندهای جاری سازنده نیست.

سفیر ایران در روسیه توضیح داد: این دو کشور علاوه بر مشارکت کلی در فرایند گفت وگوها با 1+5 به صورت خاص در زمینه شیوه فعالیت آینده سایت فردو و سایت اراک حضور مؤثر و فعالی یافته اند.

سنایی اضافه نمود: در حال حاضر قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید اتمی در بوشهر با همکاری روسیه امضا شده و مراحل اجرایی آن آغاز شده است.

وی اضافه نمود: یادداشت تفاهمی برای گسترش همکاری های صلح آمیز هسته ای ایران و روسیه منعقد شده است. با دستیابی به توافق جامع هسته ای، همکاری های هسته ای روسیه و چین با ایران افزایش خواهد یافت و همکاری های فنی- دفاعی ایران با این کشورها از جمله در زمینه واردات تسلیحات نیز تقویت می یابد.

سفیر ایران در روسیه خاطرنشان ساخت: دولت یازدهم کوشش کرده است در کنار گفت وگو با کشورهای غربی، روابط سازنده و متوازنی با روسیه و چین برقرار کند و تعمیق و گسترش روابط با چین و روسیه از اولویت های ذکر شده در برنامه های سیاست خارجی وزیر امور خارجه است که در زمان کسب رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی نیز ارایه شد.

منبع:پارس

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 301

به "حضور موثر چین و روسیه درفعالیت آینده سایت فردو و اراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور موثر چین و روسیه درفعالیت آینده سایت فردو و اراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید