70 درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند

به گزارش وبلاگ علیکایی، مدیرکل مراکز آموزشی غیردولتی وزارت علوم با تاکید بر اینکه این مراکز توانستند شرایط خود را با شرایط فعلی شیوع کروناویروس وفق بدهند، گفت: در حال حاضر 75 مرکز غیرانتفاعی در کشور وجود دارد که 70 درصد دانشجویان تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند.

70 درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش وبلاگ علیکایی، دکتر فرزانه شمیرانی ضمن بیان این مطلب به تشریح شرایط دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر انتفاعی در شرایط فعلی اشاره نمود و گفت: در حال حاضر جهت حرکت این مراکز رو به جلو و رضایت بخش است در واقع مجموعه آموزش عالی کشور در نیم سال دوم تحصیلی 98-99 در پی شیوع بیماری کووید -19 با توقف فعالیت های حضوری روبرو شد و دانشگاه های غیردولتی نیز از این شرایط مستثنی نبودند.

وی در ادامه توضیح داد: دانشگاه ها و مراکز غیردولتی مشابه دانشگاه های دولتی و در تبعیت از سیاست ها و تصمیمات نهادهای بالادستی با متوقف کردن آموزش های حضوری به سراغ جایگزینی آموزش های الکترونیکی رفتند.

دکتر شمیرانی اعلام نمود: به طور طبیعی توان، امکانات، پیشینه و شرایط این دانشگاه ها یکسان نیست اما گزارش های دریافتی نشان می دهد که بخش اعظم این مراکز آموزشی توانستند در مدتی کوتاه خود را با شرایط تازه وفق دهند و آموزش های الکترونیکی را راه اندازی نموده و توسعه دهند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آنکه این موفقیت تا چه حد است و شنیده هایی مبنی بر ناتوانی دانشگاه های غیرانتفاعی در ارائه آموزش های الکترونیکی هم مطرح است؟، گفت: مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی کمتر از 300 هزار نفر از دانشجویان کشور را پوشش می دهند و در سراسر کشور پراکنده هستند که توان و امکانات یکسانی ندارند.

به گفته وی، شاید در نگاه اول بتوان گفت که این مجموعه از دانشگاه ها نسبت به دانشگاه های دولتی و باسابقه تأخیر بیشتری داشتند یا از شتاب لازم برخوردار نبودند اما به جرأت و با استناد به گزارش های دریافتی می توان گفت: توانستند در مدتی کوتاه خود را با شرایط جدید تطبیق دهند. آنچنان که تا انتها اسفند حدود 20 درصد از این دانشگاه ها امکانات و بستر لازم را برای آموزش های الکترونیکی فراهم کردند اما در فاصله ای کوتاه تا انتها فروردین ماه این دسته از دانشگاه ها با استناد به گزارش های دریافت شده از حدود 75 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی بیش از 70 درصد دانشجویان این مراکز آموزشی تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گرفته اند و این فرایند افزایشی همچنان با شتاب بیشتری ادامه دارد. ضمن اینکه بعضی از موسسات غیرانتفاعی استان تهران سالهاست که در حوزه آموزش های الکترونیکی، دارای سابقه فعالیت آموزشی الکترونیکی بوده و حتی در شرایط اخیر نیز برای یاری به دیگر مؤسسات اعلام آمادگی کردند.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی وزارت علوم درخصوص آنکه وزارت علوم برای حمایت از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در شرایط کنونی چه اقداماتی به انجام رسانده است، گفت: در کنار همه اقداماتی که پس از توقف آموزش های حضوری در سطح دانشگاه ها با راهنمایی وزارت علوم از جمله تغییر در مقررات آموزشی با هدف تسهیل و توسعه آموزش های الکترونیکی و نیز مراوده با وزارت ارتباطات برای بهره مندی دانشگاه ها از ترافیک اینترنتی رایگان رخ داد، بعضی اقدامات نیز مختص دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی به انجام رسید.

دکتر شمیرانی اعلام نمود: برای نمونه با توجه به آنکه دانشگاه های غیردولتی بیش از دانشگاه های پرسابقه دولتی از شرایط اخیر و توقف فعالیت های حضوری در معرض آسیب هستند و به علت متکی بودن این دسته از دانشگاه ها به شهریه های دانشجویی و نبود حمایت های بودجه ای از سوی دولت، تلاش شد تا رایزنی های لازم برای بهره مندی این مراکز آموزشی از اعتبارات و تسهیلات حمایتی دولت به انجام رسد که با موافقت وزیر محترم علوم در حال پیگیری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 698

به "70 درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد دانشجویان غیرانتفاعی تحت پوشش آموزش های مجازی قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید