تصمیم تلخ ساجده و روژین

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران (پانا) - خودکشی دو دختر در دو نقطه از کشور خبرساز شد. ساجده در بهزیستی مشهد با روسری خود را حلق آویز کرد. روژین هم در خانه پدری اش در سلماس تصمیم به مرگ خودخواسته گرفت.

تصمیم تلخ ساجده و روژین

به گزارش شهفرایند، ساجده هفده ساله شش ماهی بود که با حکم قضائی به مرکز نگهداری دختران در معرض آسیب بهزیستی منتقل شده بود، اما پنجشنبه شب اقدام به خودکشی کرد. روژین پانزده ساله هم گفته می شود پس از ضرب وشتم پدرش تن به مرگ خودخواسته داد.

شامگاه ششم آذر ماه حادثه دلخراشی از مرکز سلامت بهزیستی مشهد به اورژانس مخابره شد. گزارش دو خودکشی کافی بود تا مأموران اورژانس خود را به بلوار شفای مشهد برسانند. ساجده خود را حلق آویز کرده بود و دختر دیگری با مصرف قرص قصد سرانجام دادن به زندگی اش را داشت. دو دختر به سرعت به مرکز درمانی منتقل شدند. ساجده نفس هایش قطع شد و قلبش برای همیشه از تپیدن ایستاد. اما دختر دیگری که گفته می شد قرص خورده است، مسئله ای نداشت. تمارض به خودکشی کرده بود.

زندگی سیاه ساجده

ساجده اردیبهشت ماه در پارک توسط مأموران نیروی انتظامی دستگیر و با حکم قضائی به مرکز نگهداری دختران در معرض آسیب بهزیستی منتقل شده بود. پدرش در زندان به سر می برد و مادر پس از درمان اعتیاد به دلیل نداشتن خانه، امکان نگهداری از ساجده را نداشت. این در حالی است که برادر دیگر ساجده هم در مرکز بهزیستی دیگری نگهداری می شد.

اردیبهشت ماه امسال ساجده قرار بود به اصرار خانواده اش پای سفره عقد با مردی که سن بالایی داشت، بنشیند. از خانه بیرون زد. نمی دانست کجا باید برود و چه کار کند. حیران و در خیابان ها سرگردان شد و در نهایت مأموران کلانتری او را پیدا کردند. قاضی کشیک حکم تحویل دادن ساجده به بهزیستی را داد و از اردیبهشت ماه فصل جدید زندگی او در خانه سلامت آغاز شد.

افسردگی دختر 17 ساله

پوریوسف، مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی در این باره می گوید: این دختر افسردگی داشته و هفته گذشته توسط روانپزشک ویزیت شده بود. این درحالی است که در گزارش روانپزشک هم احتمال خودکشی داده نمی شد. پیش از خودکشی هم هیچ گونه نشانه یا علایمی که نشان از شرایط نامناسب او باشد، وجود نداشت.

با مرگ ساجده گفته می شد که چهار دختر این مرکز قصد خودکشی همزمان را داشته اند، اما پوریوسف خط بطلانی روی شایعه ها کشید و ادامه داد: خودکشی جمعی صحت ندارد و بقیه بچه ها در مرکز حضور دارند و خودکشی جمعی صورت نگرفته است. مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا از مسئولان بهزیستی فردی در ارتباط این ماجرا بازداشت شده است، گفت: خیر، کسی در بازداشت نیست و معاون دادستان نیز دستور بررسی داده اند.

این نخستین باری نیست که خودکشی در مرکز نگهداری دختران بهزیستی رخ داده است. قبل از ساجده هم خبرهای تلخ از پشت دیوارهای بلند این ساختمان به گوش رسیده بود. شاید اگر سال گذشته که جمعی از دختران یکی از مراکزبهزیستی مشهد تلاش برای خودکشی کرده بودند، مسئولان حساس تر می شدند، حالا خودکشی دیگری رقم نمی خورد.

نقشه یک خودکشی

نیره عابدین زاده، معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد نیز در این باره گفت: طبق تحقیقاتی که اجرا شده است، بچه ها با هم هماهنگ کرده اند. یکی از دخترها تمارض به حالت تهوع و بدحالی کرده تا جلب توجه کند. طبق اطلاعات ما هیچ کس قرصی نخورده و اقدام به خودکشی نکرده است. شبیه سازی کرده اند. به صورت ساختگی نمایش خودکشی اجرا کرده اند تا ساجده نقشه اش را عملی کند. او در سرویس بهداشتی مرکز خانه سلامت با روسری، خودش را حلق آویز می کند. این خودکشی یک نقشه از پیش برنامه ریزی شده بود. مسئول مرکز باید متوجه نقشه ساجده برای خودکشی می شد.

نظارت ناکافی

زمانی ساجده دست به خودکشی زده است که یک مددکار مسئول بخش این دختران بوده است. بخشی با حدود 23دختر تحت پوشش. تنها یک مددکار و بدون حضور روانشناس یا روانپزشک. نظارت و نگهداری این تعداد از دختران بهزیستی با یک مددکار بسیار کم و ناکافی بوده است. مسأله ای که معاون داستان مشهد بر آن اذعان دارد. قاضی عابدین زاده تأکید کرد: سوال اصلی ما این است که به چه علتی تنها یک مربی برای تعداد زیاد دختران این مرکز حضور داشته؟ این مراکز جزو مراکز ضروری است، به هیچ عنوان نباید شرایط کاهش نیرو در آن انجام شود و اتفاقا در این موقعیت باید با تعداد بیشتری مراقبت را انجام دهند، نه اینکه به این بهانه که نیرو نیست و بودجه نداریم، نیرو را کاهش دهند. ضعف در سیستم عملکردی باعث این حادثه شده است که باید بررسی شود و مسئولان پاسخگو باشند.

مرگ تلخ دختر 15 ساله در سلماس

روژین خدری دختر هفده ساله اهل روستای کوزه رش سلماس استان آذربایجان غربی در شرق کردستان پس از ضرب وشتم توسط پدرش، با طناب خودکشی کرد. روژین خدری متولد سال 1382 بود و در آذر 99 به زندگی خود سرانجام داد. این چندمین خودکشی نوجوانان در سال کرونایی 99 است.

فشارهای روحی روژین

طبق اطلاعاتی که در رسانه ها منتشر شده، دختر 15 ساله چند روز پیش از سوی پدرش مورد ضرب وشتم قرار می گیرد و با بدنی کبود از همسایه ها کمک خواسته بود.

این دختر در خانه، خود را حلق آویز می کند و به زندگی اش سرانجام می دهد. جسد روژین پس از طی مراحل قانونی و اخذ نامه پزشکی قانونی، خاکسپاری شده است.

آسیب چند بعدی

فشارهای روحی و مسائل اقتصادی، از جمله دلایل مربوط به انگیزه خودکشی نوجوانان ایران در یک دهه اخیر بوده است.

خودکشی، فریادی برای کمک خواهی است و شخص بدون مداخله دیگران، رفتاری غیرعادی انجام می دهد که گاها منتهی به مرگ می شود. عوامل و راهکارهای پیشگیری از خودکشی در ایران عصر 1400 باید در دستور کار جدی مسئولان قرار بگیرد. خودکشی، نوعی آسیب چند بُعدی رفتاری است که از عوامل متعددی سرچشمه می گیرد.

طبق آمار سازمان بهداشت دنیای سالانه یک میلیون نفر بر اثر خودکشی فوت می کنند و این یعنی در هر 60ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهد.

افزایش مرگ های خودخواسته

طبق خلاصه سالنامه پزشکی قانونی، در سال 98، پنج هزارو143 نفر خودکشی کامل داشتند که از این تعداد سه هزارو626 نفر از آنها مرد و یک هزارو517 نفر زن بودند، این درحالی است که در سال 97 طبق این گزارش، پنج هزارو101 نفر بر اثر خودکشی کامل فوت کردند.

میزان خودکشی در سال 98 نسبت به سال 97، یک درصد افزایش داشت. زمانی که فرایند آمارهای خودکشی مورد بررسی قرار می گیرد، نشان می دهد که هر ساله آمار خودکشی افزایش می یابد. رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور دلیل اصلی میزان افزایش خودکشی ها را افزایش جمعیت می داند.

رئیس گروه دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی کشور می گوید: البته همیشه عوامل مختلف زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی نیز برای تمام مسائل اجتماعی ذکر می شود که یکی از این عوامل اجتماعی مهم در جامعه بی ثباتی مسائل اقتصادی و اجتماعی است، زیرا افراد با مشاهده افزایش قیمت های خودرو، زمین، ملک و سایر اجناس ممکن است دچار ناامیدی شوند که با گذشت زمان، امید افراد نسبت به بهبود معیشت شان کاهش پیدا می کند.

تغییر ماهیت

براساس جدیدترین تحقیقات پژوهشگران رشته علوم اجتماعی آمار خودکشی در ایران طی مدت چهار ساله 1398-1394 به میزان بالایی رشد داشته است. خودکشی ها نیز متعلق به استان های مرزی و غرب کشور نبوده و دامنه خودکشی ها اکنون به سراسر کشور کشیده شده است. مدیر برنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید: آمار خودکشی ها در مدت سه ماهه نخست سال 1399 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش معنی داری در تعداد پیدا کرده و حتی ماهیت و کیفیت آن متفاوت شده است. آمار خودکشی ها در ایران اکنون نسبت به سال 1398 با افزایش 23درصدی همراه بوده و ماهیت و کیفیت آن هولناک تر و وحشتناک تر است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1078

به "تصمیم تلخ ساجده و روژین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم تلخ ساجده و روژین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید