کشفی تازه برای درمان طاسی

به گزارش وبلاگ علیکایی، دانشمندان به یک کشف کلیدی در خصوص ریزش مو و امکان رشد آن دست یافته اند که امیدها را برای درمان طاسی زنده نموده است.

کشفی تازه برای درمان طاسی

به گزارش خبرنگاران ، ایسنا، به نقل از ساینس دیلی گزارش داده، دانشمندانی که سامانه های پیچیده پشت رشد مو را آنالیز می نمایند، به یک کشف کلیدی در خصوص رفتار سلول های کلیدی در فولیکول ها دست یافته اند. این مطالعه نقش ناشناخته ای را برای یک مولکول سیگنال دهنده نشان می دهد که پیغام های آن برای رشد تازه موها حیاتی است و می توان از آن برای برطرف ریزش مو در انسان استفاده کرد.

سلول های مورد مطالعه در این تحقیق به عنوان سلول های پاپیلای پوستی شناخته می شوند که در فولیکول های مو زندگی می نمایند و به معین سرعت رشد، ضخامت و بلندی مو یاری می نمایند. این نقش، سلول های پاپیلای پوستی را در جبهه و در مرکز بسیاری از کوشش ها برای توسعه درمان های تازه برای ریزش مو و طاسی قرار داده است و تحقیقات تازه که نشان می دهد چگونه می توان آنها را از سلول های بنیادی فراوری کرد یا در نسخه های سه بعدی به کار برد، احتمالات امیدوارنماینده ای را ایجاد نموده است.

این مطالعه تازه به وسیله دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین اجرا شده است که در حال تحقیق در خصوص درمان های تازه برای آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه بودند.

دانشمندان برای انجام این کار، مدل های موش را با سلول های پاپیلای پوستی بیش فعال طراحی کردند که در نتیجه، موها بیش از میزان رشد می کردند.

این مطالعه، دانشمندان را قادر ساخت تا مشاهده نمایند که سلول ها چگونه مولکول های سیگنال دهنده را که کلید رشد مو هستند، فعال می نمایند و اینگونه بود که آنها نقش ناشناخته یک مولکول به نام SCUBE3 را کشف کردند. این نقش سپس به وسیله آزمایش هایی بر روی فولیکول های انسان تایید شد.

تازهترین مطالب

12 راهکار برای کاهش استرس

ماکسیم پلیکوس، نویسنده مسئول این مطالعه گفت: در زمان های مختلف در طول چرخه زندگی، فولیکول های مو، سلول های پاپیلای پوستی می توانند سیگنال هایی ارسال نمایند که فولیکول ها را خفته نگه می دارد یا باعث رشد موهای تازه می گردد.

وی اضافه نمود: ما نشان دادیم که مولکول سیگنال دهنده SCUBE3 که سلول های پاپیلای پوستی به طور طبیعی فراوری می نمایند، پیغام رسانی است که به سلول های بنیادی موی همسایه می گوید آغاز به تقسیم کند و منادی آغاز رشد موهای تازه است.

دانشمندان در دور دیگری از آزمایش ها، مولکول SCUBE3 را به پوست موش تزریق کردند و فولیکول های پوست سر انسان را به آن پیوند زدند. این در واقع منجر به تحریک قوی رشد مو، هم در فولیکول های خفته انسانی و هم در فولیکول های موی موش که آنها را احاطه نموده بود، شد.

دانشمندان این را به عنوان شواهد بالینی امیدوارنماینده می دانند که نشان می دهد، SCUBE3 یا مولکول های مشابه می توانند به عنوان یک داروی درمانی برای ریزش مو به کار فرایند و یک درخواست ثبت اختراع موقت را برای این منظور ثبت نموده اند.

پلیکوس می گوید: احتیاج شدیدی به داروهای تازه و مؤثر برای ریزش مو وجود دارد و ترکیبات طبیعی که معمولاً به وسیله سلول های پاپیلای پوستی استفاده می شوند، نامزدهای ایده آلی برای نسل بعدی برای این منظور هستند. مطالعه و آزمایش ما در مدل کاشت موی انسان، پتانسیل پیش بالینی SCUBE3 را تایید می نماید.

نتایج این تحقیق در مجله Developmental Cell منتشر شده است.

منبع: خبرکانادا
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1826

به "کشفی تازه برای درمان طاسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفی تازه برای درمان طاسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید