10 علت که خواب کافی مهم تر از چیزی است که فکر می کنید

به گزارش وبلاگ علیکایی، خواب خوب شبانه برای سلامتی بسیار اهمیت دارد. در حقیقت، استراحت کردن درست به مقدار ورزش و تغذیه مناسب مهم است و نباید نادیده گرفته گردد.

10 علت که خواب کافی مهم تر از چیزی است که فکر می کنید

اگرچه بسیاری از مردم این را می دانند ولی به دلایل گوناگون اهمیت کمی برای خواب و استراحت قائل می شوند. زندگی نوین منجر شده همه مردم زمان زیادی را صرف تحصیل، حرفه و خانواده نمایند و نتوانند به مقدار کافی استراحت داشته باشند.

با توجه به پژوهش ها، مردم امروزی نسبت به گذشته خواب شبانه بسیار کمتری دارند و حتی کیفیت خواب آن ها هم کاهش پیدا نموده است. در این میان، آن هایی که خواب کافی دارند هم معمولا شب ها را بیدار می مانند و در درازای روز کمبود خوابشان را جبران می نمایند.

شما حتی اگر ساعات کافی را به خوابیدن اختصاص دهید ولی این ساعات شامل خواب شبانه نشوند، باز هم سلامتی خود را در خطر انداخته اید. خوابیدن در ساعات تاریکی تأثیر کاملا متفاوتی روی بدن می گذارد و شما باید کوشش کنید خواب و استراحت شبانه را در اولویت قرار دهید.

در ادامه می خواهیم درباره اهمیت خواب شبانه سخن بگوییم و ببینیم چه فوایدی در پی دارد. با ما همراه باشید تا ببینید چرا نباید شب ها بیدار بمانید یا در شبانه روز استراحت کمی داشته باشید.

چرا شب ها باید خواب کافی و مناسب داشته باشید؟

همانگونه که گفتیم، خواب شبانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما در کنار ورزش و تغذیه باید خواب کافی را هم در اولویت قرار دهید. استراحت کافی برای کارکرد مناسب قلب، مغز، ماهیچه ها و سایر اندام های بدن لازم است. ولی فواید خواب شبانه فراتر از این ها است و سلامتی شما را به کلی دگرگون می نماید. در ادامه دلایل اهمیت استراحت و خوابیدن کافی را آورده ایم.

1. خواب نامناسب ارتباط مستقیمی با افزایش وزن ناخواسته دارد

کم خوابی و خواب بی کیفیت می تواند تأثیر زیادی روی افزایش وزن بگذارد. با توجه به پژوهش ها، افرادی که زمان کمی را به خوابیدن اختصاص می دهند معمولا وزن بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. در حقیقت، دوره های کوتاه خواب یکی از مهم ترین عوامل اضافه وزن و چاقی در مردم به شمار می رود.

در یک مطالعه گسترده دیده شد بچه ها و بزرگسالانی که خواب کوتاه و نامناسب دارند به ترتیب 89 و 55 درصد بیشتر در معرض چاقی و اضافه وزن قرار می گیرند. پژوهش گران بر این باورند که تأثیر خوابیدن روی افزایش وزن به عوامل گوناگونی از جمله دگرگونی های هورمونی و عدم انگیزه برای ورزش کردن بستگی دارد. خواب نامناسب می تواند تعادل هورمون های شما را به هم بریزد و بعلاوه نگذارد حوصله ورزش کردن داشته باشید.

بنابراین، اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید و تناسب اندام بهتری داشته باشید، حتما خواب کافی و باکیفیت را در اولویت قرار دهید.

نتیجه گیری؛ خواب کم با افزایش خطر اضافه وزن و چاقی در بچه ها و بزرگسالان در ارتباط است.

2. کسانی که خواب شبانه و کافی دارند معمولا کالری کمتری مصرف می نمایند

پژوهشگران مشاهده نموده اند که افراد کم خواب معمولا اشتهای بیشتری دارند و در درازای روز کالری بیشتری مصرف می نمایند.

کمبود خواب منجر به بی نظمی نوسانات هورمونی در بدن می گردد و کارکرد هورمون های اشتها را دچار اختلال می نماید. در پی این رویداد، سطح هورمون گرلین که وظیفه افزایش اشتها را بر عهده دارد، بالا می رود و سطح هورمون لپتین که جلوی اشتها را می گیرد و آن را سرکوب می نماید، کاهش می یابد.

نتیجه گیری؛ خواب کم و نامناسب روی هورمون هایی که اشتها را تنظیم می نمایند تأثیر می گذارد. کسانی که خواب کافی دارند در مقایسه با آن هایی که به خوبی نمی خوابند، به طور معمول کالری کمتری مصرف می نمایند و در خطر افزایش وزن قرار نمی گیرند.

3. خواب مناسب می تواند تمرکز، نوآوری و کارآمدی شما را تقویت کند

خواب برای جنبه های گوناگون کارکرد مغز اهمیت دارد. این شامل چیزهایی مانند ویژگی های شناختی، تمرکزی، کارآمدی و فعالیت مغز می گردد. همه این ها می توانند تحت تأثیر کم خوابی دچار اختلال شوند و اجازه ندهند مغز شما بتواند به خوبی فعالیت کند.

یک پژوهش روی عده ای از کارآموزان پزشکی تمرکز کرد و به نتایج جالبی رسید. کارآموزانی که ساعات کاری بالایی داشتند و نمی توانستند به مقدار کافی بخوابند، با خطاها و اختلال های مغزی بیشتری نسبت به کارآموزانی که زمان کافی برای خوابیدن داشتند، روبه رو شدند.

یک پژوهش دیگر هم نشان داد خواب کم می تواند به مقدار مسمومیت با الکل برای کارکرد مغز مضر و خطرناک باشد. از آن سو، با خواب و استراحت کافی می توان فعالیت مغز را ارتقا داد و قدرت حل مسأله را بیشتر کرد. بعلاوه بچه ها و بزرگسالان با خواب مناسب می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند و بهتر بتوانند فعالیت های روزمره و کارهای شغلی یا آموزشی را انجام دهند.

نتیجه گیری؛ خواب خوب شبانه می تواند مهارت های حل مسأله را به حداکثر برساند و حافظه را تقویت کند. با توجه به پژوهش ها، خواب کم کارکرد مناسب مغز را دچار اختلال می نماید.

4. با خواب شبانه کافی می توانید کارکرد ورزشی خود را ارتقا دهید

این موضوع چیز عجیبی نیست و استراحت کافی به راستی روی کارکرد جسمی و ورزشی تأثیر مثبت می گذارد.

در یک پژوهش که روی بازیکنان بسکتبال تمرکز نموده بود، پژوهشگران مشاهده کردند که خواب طولانی تر به طور قابل توجه ای منجر به افزایش سرعت، دقت، زمان واکنش و بهبود سلامت کلی فکر و روان می گردد. از سوی دیگر، خواب کم هم می تواند کارکرد ورزشی را ضعیف کند و به ویژه در زنان مسن منجر به پایین آمدن توانایی بدن گردد.

یک مطالعه با آنالیز بیش از 2800 زن به این نتیجه رسید که استراحت و خواب ناکافی می تواند سرعت راه رفتن را کاهش دهد، نیروی دستان و چنگ زدن را ضعیف کند و بعلاوه توانایی بدن را برای انجام کارهای گوناگون دچار اختلال کند.

نتیجه گیری؛ خواب طولانی تر می تواند کارکرد ورزشی و فعالیت بدنی را بهبود ببخشد و به پیشرفت و رشد بدن یاری کند.

5. کسانی که استراحت و خواب شبانه مناسبی ندارند با خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی و سکته روبه رو هستند

جدا از موضوعاتی که آنالیز کردیم، کیفیت خواب و مدت زمان استراحت می توانند تأثیر بزرگی روی عوامل بیماری ها و مسائل گوناگون هم داشته باشند. این ها عواملی به شمار می فرایند که معمولا منجر به شکل گیری بیماری های جدی از جمله بیماری های قلبی می شوند.

یک آنالیز از 15 پژوهش به این نتیجه رسید افرادی که خواب کافی ندارند در مقایسه با کسانی که به طور معمول 7 تا 8 ساعت از شب را می خوابند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قرار دارند.

نتیجه گیری؛ خوابیدن کمتر از 7 تا 8 ساعت در شب با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته در ارتباط است.

6. خواب شبانه روی سوخت وساز گلوکز و خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 تأثیر می گذارد

کاهش مدت زمان خوابیدن روی قند خون و حساسیت به انسولین تأثیر می گذارد. در یک پژوهش که روی چند مرد جوان آزمایش شد، پژوهش گران اندازه خواب شبانه این افراد را برای 6 شب متوالی به 4 ساعت کاهش دادند و با نشانه های پیش دیابت روبه رو شدند! البته با گذشت یک هفته افزایش مدت زمان خواب این نشانه ها از بین رفتند.

جدا از این، خواب بی کیفیت می تواند ابتلا به دیابت نوع 2 را هم در پی داشته باشد. با توجه به پژوهش ها، کسانی که معمولا شب ها کمتر از 6 ساعت می خوابند بیشتر در معرض دچار شدن به این بیماری قرار دارند.

نتیجه گیری؛ کم خوابی می تواند در کمتر از 6 روز منجر به ابتلا به پیش دیابت در بزرگسالان سالم گردد. پژوهش های گوناگونی هم نشان داده اند که ارتباط مستقیمی میان کم خوابی با دیابت نوع 2 وجود دارد.

7. خواب نامنظم و بی کیفیت با افسردگی و مسائل روانی در ارتباط است

مسائل روانی از جمله افسردگی و استرس ارتباط مستقیمی با کیفیت پایین خواب و اختلال های خواب دارند. تخمین زده می گردد 90 درصد کسانی که به افسردگی دچار هستند معمولا خواب کم و نامناسب دارند.

مهم تر از این، کمبود و اختلال های خواب با افزایش خطر مرگ ومیر و خودکشی هم همراه هستند. افراد مبتلا به اختلال های خواب از جمله بی خوابی یا وقفه تنفسی در خواب (آپنه) هم به طور معمول بیشتر با مسائلی مانند افسردگی دست وپنجه نرم می نمایند.

نتیجه گیری؛ الگوهای نامناسب خواب و استراحت به شدت با افسردگی و مسائل روانی پیوند دارند. به ویژه کسانی که به اختلال های خواب دچار هستند معمولا به افسردگی هم مبتلا می شوند.

8. خواب شبانه و استراحت کافی منجر به بهبود کارکرد سیستم ایمنی شما می گردد

دیده شده حتی یک شب کم خوابی هم می تواند تأثیر منفی روی سیستم ایمنی بدن بگذارد و کارکرد آن را مختل کند. پژوهش های گوناگونی در این زمینه انجام شده و برای نمونه، در یکی از پژوهش ها نشان داده شد کسانی که کمتر از 7 ساعت خواب شبانه دارند، در مقایسه با کسانی که بیش از 8 ساعت می خوابند 3 برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی قرار دارند.

بنابراین اگر همواره به سرماخوردگی دچار می شوید، حتما از خواب شبانه کافی خود مطمئن شوید تا جلوی دچار شدن به این بیماری را بگیرید.

نتیجه گیری؛ داشتن دست کم 8 ساعت خواب شبانه می تواند کارکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد و جلوی ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی را بگیرد.

9. نداشتن خواب کافی روی افزایش التهاب در بدن هم تأثیر می گذارد

کم خوابی منجر به شکل گیری التهاب در بدن و آسیب های سلولی می گردد. بعلاوه خواب ضعیف ارتباط مستقیمی با التهاب های بلندمدت دستگاه گوارش و اختلال هایی مانند بیماری التهابی روده دارد.

یک مطالعه به این نتیجه رسیده کسانی که خواب کافی ندارند دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کرون قرار می گیرند. این بیماری مزمن یکی از بیماری های التهابی روده است که با التهاب دیواره روده تعیین می گردد.

نتیجه گیری؛ خواب روی واکنش های التهابی بدن تأثیر می گذارد. خواب ضعیف یا کم خوابی می تواند منجر به بیماری التهابی روده گردد و خطر بازگشت دوباره بیماری را هم افزایش دهد.

10. خواب شبانه حتی روی احساسات شما و ارتباطتان با سایر مردم هم تأثیرگذار است

در خاتمه باید بگوییم کم خوابی می تواند روی توانایی شما برای تعامل های اجتماعی و ارتباط برقرار کردن با دیگران هم تأثیر بگذارد.

چندین مطالعه این موضوع را با استفاده از آزمایش های تشخیص چهره عاطفی تأیید نموده اند. برای نمونه، یک پژوهش نشان داد افرادی که خواب شبانه نداشتند نمی توانستند احساساتی مانند خشم و شادی را به خوبی تشخیص دهند.

پژوهش گران بر این باورند که خواب ضعیف روی توانایی شما برای تشخیص احساسات دیگران و نشانه های مهم اجتماعی تأثیر می گذارد و اجازه نمی دهد عواطف و احساسات مردم را درک نموده و با آن ها ارتباط برقرار کنید.

نتیجه گیری؛ خواب کم و بی کیفیت ممکن است مهارت های اجتماعی و توانایی شما را برای درک احساسات عاطفی دیگران کاهش دهد.

سخن خاتمهی

این هم از 10 علت که چرا شب ها باید خواب کافی و مناسب داشته باشید!

خواب خوب و مناسب در کنار ورزش و دنبال کردن رژیم های غذایی سالم یکی از مهم ترین عناصر زندگی شاداب و عمری طولانی به شمار می رود. خوابیدن و استراحت کردن برای سلامتی لازم است و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

زندگی امروزی منجر شده وقت کمی برای خوابیدن در اختیار داشته باشید یا ترجیح دهید شب ها را به انجام کارهای عقب افتاده، انجام پروژه ها، درس خواندن برای امتحان و… اختصاص دهید. این موانع منجر می شوند خواب شبانه کمی داشته باشید یا به اختلال های شایع خواب دچار شوید. شما باید برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنید که خواب شبانه در اولویت باشد. اگرچه ممکن است زمان زیادی از شبانه روز را از شما بگیرد، ولی مطمئن باشید ارزشش را دارد و به شما اجازه می دهد کارکرد بهتری در درازای روز داشته باشید.

با در نظر داشتن فوایدی که آنالیز کردیم، بدون شک نباید اهمیت خوابیدن را دست کم بگیرید. بنابراین، دیدگاه خود را درباره خواب شبانه تغییر دهید، شب بیداری را کنار بگذارید، کم وبیش 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید، ورزش کنید و حتما غذاهای سالم و مقوی مصرف کنید. با این کار می توانید زندگی خود را دگرگون کنید و عمری طولانی و پرانرژی داشته باشید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1684

به "10 علت که خواب کافی مهم تر از چیزی است که فکر می کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 علت که خواب کافی مهم تر از چیزی است که فکر می کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید