تشخیص بیماری های قلبی به وسیله چشم

به گزارش وبلاگ علیکایی، مطالعات اخیر نشان می دهد با یک روش غیرتهاجمی تصویربرداری از چشم می توان بیماری های قلبی را در مراحل اولیه تشخیص داد.

تشخیص بیماری های قلبی به وسیله چشم

به گزارش خبرنگاران، مقطع نگاری همدوسی اپتیکی یا OCT یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که می تواند تصویربرداری های مقطعی از ساختمان میکروسکوپی بافت های زیستی را انجام دهد.

وضوح این روش در مقیاس میکرومتر است. این روش تصویربرداری معمولا در کلینیک های چشم پزشکی برای ایجاد تصویر از شبکیه چشم مورد استفاده قرار می گیرد. چشم دریچه ای رو به سلامتی است و با آنالیز دقیق آن می توان بسیاری از بیماری ها را تشخیص داد.

مطالعات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد ایسکمی باعث کاهش جریان خون می گردد و دلیل آن بیماری های قلبی است. این عارضه منجر به از بین رفتن سلول های شبکیه می گردد و یک علامت دائمی در چشم بر جای می گذارد.

بر اساس این مطالعات می توان این تغییر در چشم را به عنوان یک نشانگر زیستی برای تشخیص بیماری های قلبی قلمداد کرد. در ادامه آمده است آنالیز عروق خونی چشم قادر به تشخیص مسائل فشار خون بر سلامت سیستم قلب و عروق است.

محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند بیماری های قلبی را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

به گزارش سازمان دنیای بهداشت، بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر دنیا است. کاهش وزن، کلسترول، چربی، کنترل قند، اجتناب از تنش و استرس و ورزش منظم روزانه مهمترین عوامل در کنترل این عارضه هستند.

آخرین آمار منتشرشده از سازمان دنیای بهداشت در خصوص بیماری های قلبی:

- بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر دنیا هستند.

- بر اساس آخرین آمار در سال 2016 میلادی 17.9 میلیون نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست دادند که معادل 31 درصد از کل موارد مرگ و میر در آن سال بود. 85 درصد از این آمار مربوط به حمله قلبی و سکته مغزی بود.

- بیش از سه چهارم مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ می دهد.

- از 17 میلیون مرگ زودرس (قبل از هفتاد سالگی) به دلیل بیماری های غیر مسری در سال 2015 میلادی، 82 درصد در کشورهای کم درآمد و متوسط گزارش شده و 37 درصد از این موارد ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده است.

- بیشتر بیماری های قلبی عروقی با اجتناب از عوامل خطری از جمله دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، چاقی، عدم تحرک جسمی و مصرف الکل قابل پیشگیری هستند.

- بیشتر افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی یا در معرض این بیماری (مانند افراد مبتلا به فشار خون و چربی بالا و دیابت ) نیازمند غربالگری منظم، تشخیص زودهنگام و مدیریت شیوه سالم زندگی هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه The Lancet منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1244

به "تشخیص بیماری های قلبی به وسیله چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص بیماری های قلبی به وسیله چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید