عاشق بوی چسب و بنزین هستید؟؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، علاقه مندی به بوییدن چسب مایع، نفس کشیدن عمیق درمحل پمپ بنزین و آرایشگاه ها درزمان استفاده از لاک می تواند زنگ خطر جدی ابتلا به نوعی اختلال روانی باشد که به تدریج پیشرفت می نماید.

عاشق بوی چسب و بنزین هستید؟؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،علاقه مندی به بوییدن محصول های شیمیایی که بوی تند و قوی دارند یکی از اختلال های شایع در عصر کنونی است که بیشتر میان نوجوانان و به میزان کمتر میان بزرگسالان مشاهده می گردد و نشان دهنده ابتلا به نوعی بیماری روانی است.

علائم اختلال پیکا را بشناسید

محققان علاقه مندی به بوییدن محصول های شیمیایی، چون لاک ناخن، خاک، بنزین، چسب مایع و حتی رنگ های روغنی را از طیف اختلال پیکا دسته بندی نموده اند.

افراد مبتلا به اختلال پیکا، به مصرف مواد غیرخوراکی علاقه مند هستند که دربعضی موارد سبب ابتلای آن ها به انواع بیماری ها و درمواردی مرگ به دلیل مسمومیت خونی و خونریزی داخلی از اعضای بدن می گردد.

اختلال پیکا در اثر نوعی جهش ژنتیکی به وجود می آید و بیشتر میان بچه ها، زنان باردار و افراد دچار استرس غیرقابل کنترل مشاهده می گردد، افراد در این حالت به مصرف مواد غیرخوراکی، چون تکه فلز، موی سرو بدن، چوب، صابون، پاک کن، دکمه لباس، آجر، شن، خاکستر سیگار، رنگ، چسب، گچ خاک، سنگ، پارچه و به طور کلی هرماده که به آن کشش داشته باشند، می پردازند.

افزون بر خوردن مواد غیرخوراکی افراد مبتلا به اختلال پیکا امکان دارد به بوییدن مواد خوراکی و شیمیایی غیرعادی هم علاقه مند باشند.

بنا بر آمار ها این اختلال در افراد مبتلا به مشکل های روانی، چون عقب ماندگی ذهنی، افراد دچار افسردگی، مبتلایان به وسواس اجباری کندن موی سر، مبتلایان به اسکیزوفرنی و مواردی از این دست بیشتر مشاهده می گردد.

گاهی اوقات هم کمبود مواد مغذی در بدن، چون کمبود آهن یا روی و اثرگذاری آن بر بدن سبب علاقه مندی به مصرف مواد غیرخوراکی یا بوییدن مواد شیمیایی و مضر برای بدن می گردد.

کارشناسان کمبود آهن را یکی از اصلی ترین دلایلی می دانند که سبب می گردد بعضی بانوان باردار به مصرف مواد غیر غذایی علاقه مند شوند.

اختلال پیکا معمولاً بین یک یا چند عضو خانواده مشاهده می گردد و پزشک با مطالعه سابقه خانوادگی و آنالیز عادت های رفتاری فرد می تواند این اختلال را در فرد شناسایی کند، انجام آزمایش خون هم می تواند وجود عفونت یا کمبود آهن و روی را در بدن معین کند و به این ترتیب با مصرف مکمل های دارویی و اصلاح رژیم خوراکی اختلال پیکا رفع می گردد.

گاهی اوقات فرد مبتلا به اختلال پیکا به دلیل مصرف مواد غیرخوراکی آلوده و حاوی مواد سمی نیازبه بستری در بیمارستان پیدا می نمایند.

نوع خاصی از وسواس اجباری کندن موی سر هم به نام سندرم راپونزل وجود دارد که در آن فرد مبتلا مو های کنده شدن را جویده و قورت می دهد که می تواند سبب ایجاد توده در معده، خونریزی معده و حتی مرگ درصورت تاخیر در درمان گردد.

یکی از اشکال اختلال پیکا، علاقه مندی به بوییدن چسب مایع، بنزین و لاک ناخن و حتی خوردن آنهاست، این کار به دلیل افزایش ناگهانی جریان خون نوعی احساس شادی کوتاه مدت در فرد ایجاد می نماید و البته پس از مدتی دچار احساس سردرد، تهوع، گیجی، تاری دید و مواردی از این دست خواهد شد.

این اختلال بین بچه ها و نوجوانان به دلیل ارزانی و در در دسترس بودن چسب برای انجام کار های مختلف هنری و مواردی ازاین دست بیش از دیگر گروه های سنی مشاهده می گردد.

ازجمله دیگر آسیب های بوییدن چسب می توان بروز آسیب مغزی و مشکل های شدید تنفسی را نام برد، با بوییدن چسب، بدن دچار اختلال تنفسی می گردد که اثر مستقیم برعملکرد ریه ها می گذارد. این کار مانع از رسیدن میزان کافی اکسیژن به اندام های بدن می گردد و به تدریج زمینه ساز ابتلای افراد به انواع بیماری های خطرناک می گردد.

چسب مایع به ویژه آن دسته از چسب ها که شامل حلال های تولوئن و نفتالین هستند می توانند به عملکرد سیستم عصبی سلول های مغزی آسیب وارد نمایند و حتی حالتی مشابه MS در افراد به وجود آورند.

ایجاد آریتمی قلبی هم یکی دیگر از عارضه های بوییدن چسب است که درمواردی می تواند منجر به سکته قلبی و حتی مرگ در افراد گردد، از جمله دیگر عارضه های بوییدن چسب مایع می توان مواردی، چون ایجاد لکه های قرمز و کهیر روی بدن، سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ، درد شکم، نوسانات خلقی، کاهش مهارت های فکری، تمرکز و توانایی تصمیم گیری، از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه، احساس بی حسی در دست و پا، سوزن سوزن شدن دست و پا، از دست دادن هماهنگی حرکت اعضای بدن، خستگی، از دست دادن شنوایی و از دست دادن سطح هوشیاری را نام برد.

درمان اختلال پیکا چیست؟

برای درمان این اختلال مراجعه به متخصص، شرکت درجلسه های مشاوره، یادگیری هنر و سرگرمی های جدید، رعایت رژیم خوراکی، انجام ورزش، شرکت درفعالیت های اجتماعی، ایجاد آرامش درمحیط خانواده، یاری به کودک دریادگیری درس های مدرسه و مواردی ازاین دست و در بعضی موارد مصرف دارو های ضد استرس زیرنظر متخصص برای بازه استاندارد می تواند اثربخش باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 دی 1399 بروزرسانی: 26 دی 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1102

به "عاشق بوی چسب و بنزین هستید؟؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاشق بوی چسب و بنزین هستید؟؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید