کری: ترامپ داستان سرایی می نماید، آمریکا بهای انفعال اوباما را داد

به گزارش وبلاگ علیکایی، وزیر امور خارجه سابق آمریکا معتقد است تصمیم گیری دونالد ترامپ گاها بر اساس حقیقت یا توصیه اشخاص نیست و او داستان سرهم می نماید.

کری: ترامپ داستان سرایی می نماید، آمریکا بهای انفعال اوباما را داد

از وبلاگ پاییز دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش خبرنگاران، جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مصاحبه با سی بی اس که یکشنبه پخش شد، درباره ادعای دونالد ترامپ درباره توافق هسته ای ایران که آن را بدترین توافق تا به اکنون توصیف نموده بود، پاسخ داد. این سناتور در مذاکرات مذکور نقش پر رنگی ایفا کرد.

کری گفت: متاسفانه، نکته غم انگیز اینجاست که او اکثر اوقات اصلا متوجه نیست که درباره چه چیزی حرف می زند. او داستان سرایی می نماید.

جان کری ماه مه با افشای ملاقات محرمانه اش با رهبران دنیا در کوشش برای نجات توافق هسته ای ایران پیش از ضرب الاجل تمدید آن خشم ترامپ را برانگیخت. ترامپ در پیغامی توئیتری علیه کری، این وزیر خارجه سابق را به باد انتقاد گرفت و تاکید نمود که او قبلا فرصت داشته و آن را از دست داده است و اکنون در حال لطمه وارد کردن به آمریکاست.

کری در برنامه رو در رو با ملت در پاسخ به اینکه آیا واکنشی به توئیت های ترامپ دارد یا خیر گفت: هنوز خیر. معتقدم آمریکا و دموکراسی ما متفکرتر از این توئیت های نادرست است.

به گفته این سناتور آمریکایی، اینکه ترامپ مدعی است توافق ایران برای آمریکا ضعیف و زیان بار است، در عرصه سیاست هسته ای بین المللی اشتباه و مخرب است.

او تاکید نمود: نمی توان با چند کلمه چنین ادعایی کرد. این یکی از سختگیرانه ترین توافق ها به لحاظ بازرسی و مسوولیت پذیری بود که هیچ کشوری مجبور نبود که کاری که ایران برای مدیریت این مساله کرد، انجام دهد. بعد ناگهان از چنین توافقی خارج می شوید؟!

کری همچنین به این حقیقت اشاره نمود که چین، فرانسه، آلمان و انگلیس همگی برای حفظ این توافق کوشش کردند. او گفت: فقط ایالات متحده خارج شد. فقط دونالد ترامپ. وزیر دفاع او معتقد به حفظ این توافق بود، مقام های اطلاعاتی او تاکید به ماندن در این توافق داشتند. حقیقت این است که توافق مذکور کارآمد است.

او اضافه نمود، حمایتش از این سیاست فقط انتقادی به ترامپ نیست بلکه بهترین منفعت برای مشارکت آمریکا در یک سیاست مثبت است.

کری گفت: من برای حفظ سیاستی از ایالات متحده آمریکا کوشش کردم که بخشی از این توافق، برای تداوم و ادامه فرایند منطقی است.

جان کری همچنین در این مصاحبه یادآور شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا باید هشدار خط قرمزی که برای سوریه ترسیم نموده بود، اجرایی می کرد و معتقد است که ایالات متحده در نتیجه آن بهایی پرداخت کرد. او فکر می کرد که اوباما پس از حمله ادعایی به شهفرایندان سوری با تسلیحات شیمیایی در سال 2013 قرار است که دست به یک حمله موشکی بزند.

یک سال پیش از این حمله، اوباما به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هشدار داده بود که استفاده از تسلیحات شیمیایی خط قرمز است و احتمالا برای مشارکت آمریکا در سوریه تغییر دهنده بازی خواهد شد.

کری در سی بی اس گفت: فکر می کردم رو به جلو حرکت می کنیم. فکر می کردم زمانش فرا رسیده باشد. فکر می کردم با من تماس می گیرد و می گوید که همان شب حمله می کنیم یا هر چیز دیگری اما اینطور نشد.

کری تاکید نمود: من ایده های متفاوتی را روی میز گذاشتم. رئیس جمهوری آمریکا (اوباما) با بحث های من متقاعد نشد. معتقد بودم ما گزینه های متعددی داریم که می توانیم با پذیرش کمترین خطر این پیغام را به اسد برسانیم که هر وقت بگوییم کاری را انجام می دهیم، می دهیم. فکر می کنم باید این کار را می کردیم. فکر می کنم آمریکا بابت اینکه اوباما پای حرفش نایستاد، بهایی پرداخت کرد. اما ما تسلیحات شیمیایی را خارج کردیم که جزو اهداف بود.

کری که در کتابش تحت عنوان هر روز روز تازه ای است درباره انفعال اوباما گفته است، همچنین اضافه نمود اگرچه با نحوه مدیریت رئیس جمهوری وقت آمریکا موافق نبود اما آن را بدترین عملکرد اوباما نمی داند.

وزیر خارجه سابق آمریکا به سی بی اس گفت: از نظر من منصفانه نیست که بگوییم رئیس جمهوری آمریکا عملکرد ضعیفی داشت چون این رئیس جمهوری مواضع سرسختانه بسیاری داشت و خیلی کارها انجام داد که نشان دهنده قدرت ما بود و رئیس جمهوری را به تصویر کشید که یک حوزه اخلاقی تعیین داشت و همچنین به یک سری ارزش ها و اصولی پایبند بود که می دانست می تواند از کشورمان حفاظت کند.

او در پاسخ به اینکه آیا از روش دونالد ترامپ در مدیریت مساله سوریه به دنبال استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه حمایت می نماید یا خیر گفت با استفاده از جبر توسط ترامپ موافق است اما فکر می نماید که این نباید در همانجا متوقف می شد.

او گفت: من از اینکه چند بمب بیندازید و بعد این فرایند را با دیپلماسی یا کوشش دیگری برای استفاده از اهرم نفوذ دنبال نکنید، حمایت نمی کنم. معتقدم که رئیس جمهوری آمریکا باید این کار را می کرد و ترامپ این کار را کرد.

جان کری در کتاب جدیدش که داستان زندگی شخصی اوست، همچنین به مواردی از جنگ ویتنام و توافق آب و هوایی پاریس اشاره نمود. او بر اهمیت دیپلماسی و رهبری آمریکا برای مدیریت چالش های پیچیده روز افزون در یک دنیا بیشتر دنیای شده تاکید دارد. وزیر خارجه سابق آمریکا در این کتاب همچنین به تنش هایی که گاها میان ایران و روسیه رخ می دهد، اشاره نمود. او در ادامه به مذاکرات محرمانه 2011 با دولت عمان که در نهایت به مذاکرات با تهران ختم شد، اشاره نمود. در این کتاب همچنین به شکست انتخاباتی او در سال 2004 به جورج بوش اشاره شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 315

به "کری: ترامپ داستان سرایی می نماید، آمریکا بهای انفعال اوباما را داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کری: ترامپ داستان سرایی می نماید، آمریکا بهای انفعال اوباما را داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید