تصمیم اروپا درباره تحریم تسلیحاتی ایران معین شد

به گزارش وبلاگ علیکایی، فارس نوشت: منابع خبری امروز چهارشنبه گزارش دادند دیپلمات های اروپایی در تلاشند با پیشنهاد دادن تمدید محدود تحریم های تسلیحاتی علیه ایران با مصالحه ای با آمریکا بر سر حفظ توافق هسته ای برجام برسند.

تصمیم اروپا درباره تحریم تسلیحاتی ایران معین شد

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی که دقایقی پیش منتشر شد نوشت: همزمان با حرکت آمریکا و سایر قدرت های جهانی به سمت درگیری بر سر توافق هسته ای ایران، دیپلمات های اروپایی در کوششند با طرح پیشنهاد تمدید محدود تحریم های تسلیحاتی علیه ایران به مصالحه ای در این خصوص دست پیدا نمایند.

در حالی که روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده هدف این اقدام اتحادیه اروپا حفظ توافق هسته ای برجام است، منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران یکی از مزایای اعطاشده به تهران ذیل مفاد همین توافق است.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این تصریح نموده که توافق، تنها به معنی اجرای بعضی تکالیف از سوی ایران نیست و سایر طرف ها نیز باید به تعهداتشان پایبند باشند.

تحریم های تسلیحاتی علیه ایران طبق مفاد برجام 18 اکتبر امسال میلادی به انتها می رسد اما دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ کوششی را برای جلوگیری از انقضای این توافق شروع نموده است.

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده هدف کشورهای اروپایی جلوگیری از درگیری ای در شورای امنیت است که می تواند به نابودی توافق هسته ای منجر گردد.

دیپلمات ها گفته اند دیپلمات های فرانسه، آلمان و انگلیس در این مصالحه به دنبال آن هستند که برای راضی کردن دولت ترامپ مقدار تجارت بالقوه تسلیحاتی با ایران را به مقدار کافی محدود نمایند. آنها از طرف دیگر قصد دارند برای مجاب کردن روسیه و چین به دادن رأی ممتنع در شورای امنیت، مدت زمان تحریم های تسلیحاتی را محدود نمایند.

مذاکره بر سر جزئیات این طرح ادامه دارد، اما ایده های مطرح شده حول اعطای مجوز به ایران برای خرید بعضی تسلیحات و همزمان ممنوع کردن خریداری بعضی سلاح های دیگر است.

دیپلمات ها گفته اند اروپایی ها همچنین به دنبال تمدید محدودیت های مربوط به معاملات تسلیحاتی با ایران حداکثر تا 12 ماه در مراحل اولیه هستند.

کشورهای اروپایی علاوه بر این پیشنهاد تشدید نظارت بر صادرات تسلیحاتی ایران به متحدان این کشور در خاورمیانه را مطرح نموده اند. این کار به وسیله فراهم کردن زمینه های انجام بازرسی یا اعطای مجوز بازرسی از بعضی محموله های مشکوک صورت خواهد گرفت.

آمریکا در کوشش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این کوشش به پایان نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

کارشناسان می گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده جزو طرف های مشارکت نماینده در برجام نیست و نمی تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا می نمایند آمریکا با خروج از برجام این توافق را نقض ننموده و هنوز یکی از طرف های مشارکت نماینده در آن محسوب می گردد.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده نمایند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 806

به "تصمیم اروپا درباره تحریم تسلیحاتی ایران معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم اروپا درباره تحریم تسلیحاتی ایران معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید