ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می ماند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، براساس نتایج تحقیقاتی که اوایل ماه جاری میلادی در نشریه Hospital Infection منتشر شد، این کروناویروس ها تا 9 روز بر روی سطوح بی جان از جمله سطوح فلزی، شیشه ای و پلاستیکی ضدعفونی نشده باقی می مانند.

ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می ماند؟

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

با تکیه بر شباهت موجود میان کروناویروس های کووید-19 و سارس، محققان در یک مطالعه جدید تخمین زدند که این ویروس تنفسی مرگبار بین 5 دقیقه تا 9 روز روی سطوح بی جان زنده می ماند و می تواند افراد سالم را آلوده کند.

نگرانی های جامعه بین الملل در خصوص اینکه ویروس کرونا تا چه مدت بر روی سطوح زنده می ماند، افزایش یافته است تا جایی که بانک مرکزی چین در کوشش برای مهار این ویروس دستورالعمل های جدیدی را برای ضدعفونی و در صورت لزوم امحای اسکناس ها در این کشور تبیین نموده است که در طول روز بار ها و بار ها بین مردم دست به دست می شوند.

دقیقاً معین نیست که این کروناویروس جدید (کووید 19) تا چه مدت می تواند روی سطوح و اشیایی که پتانسیل آلوده کردن افراد را دارند، باقی بماند. اما بعضی محققان با مطالعه رفتار سایر کروناویروس ها به سرنخ هایی در این باره دست پیدا نموده اند.

کروناویروس ها گروه بزرگی از ویروس های رایج بین حیوانات هستند. به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، در موارد نادر این ویروس ها می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند.

مقامات بهداشتی هنوز به طور قطع نمی دانند که کدام حیوان باعث ظهور کووید-19 در ووهان چین شد. اما تحقیقات بر روی کروناویروس های پیشین حاکی از آن است که افراد پس از تماس با شتر ها به ویروس مرس یا سندرُم تنفسی خاورمیانه آلوده شدند و نوعی از گربه ها آغازگر شیوع ویروس سارس یا سندرُم تنفسی حاد بودند.

براساس نتایج تحقیقاتی که اوایل ماه جاری میلادی در نشریه Hospital Infection منتشر شد، این کروناویروس ها تا 9 روز بر روی سطوح بی جان از جمله سطوح فلزی، شیشه ای و پلاستیکی ضدعفونی نشده باقی می مانند.

به استناد نتایج این مطالعه، تمیز کردن این سطوح با شوینده ها و محصولات ضدعفونی کننده رایج خانگی می تواند تغییر ایجاد کند. این کروناویروس ها را می توان با اتانول 62 تا 71 درصد، هیدروژن پراکسید 0.5 درصد، آب ژاول 0.1 درصد و یا سفید کننده در عرض یک دقیقه به طور مؤثر غیرفعال کرد.

این مطالعه جدید شامل تجزیه و تحلیل 22 مطالعه قبلی منتشر شده در خصوص کروناویروس ها بود که محققان امیدوارند بتواند به شناخت بیشتر کروناویروس جدید کووید-19 یاری کند.

دکتر چارلز چیو از اساتید بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا و مدیر مرکز تشخیص و کشف ویروس USCF-Abbott در این باره می گوید: با توجه به داده های در دسترس، من در درجه اول به اطلاعات موجود درباره کروناویروس سارس که در بین کروناویروس های آزمایش شده با 80 درصد شباهت نزدیکترین نمونه به کووید-19 بود، تکیه می کنم. در خصوص سارس، محدوده زمان زنده ماندن ویروس روی سطوح بین کمتر از پنج دقیقه تا 9 روز بود.

با این حال به دلیل تفاوت های موجود و همچنین اطلاعات محدودی که در خصوص کروناویروس جدید وجود دارد، نمی توان با اطمینان کامل این داده ها را به ویروس مرگباری که تا به امروز جان هزاران نفر را گرفته است، تعمیم داد. برای معین زمان دقیقی که ویروس کووید-19 روی سطوح بی جان باقی می ماند، به تحقیقات بیشتر بر روی این نوع کروناویروس احتیاج است.

کووید-19 که اولین بار در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد، تا به امروز 78،773 نفر را آلوده نموده و 2،462 تن را به کام مرگ کشانده است.

منبع: فرادید
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 530

به "ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می ماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا تا چه مدت روی سطوح باقی می ماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید