عجایب دنیای ژنتیک

به گزارش وبلاگ علیکایی، بعضی از آزمایشات عجیب محققان، می توانند تهدیدی جدی برای دنیا به حساب بیایند یا اینکه دنیا هستی را نجات بدهند

عجایب دنیای ژنتیک

نویسنده: ندا بهجتیان

برخی از آزمایشات عجیب محققان، می توانند تهدیدی جدی برای دنیا به حساب بیایند یا اینکه دنیا هستی را نجات بدهند

امروزه دردنیای پزشکی اتفاقات عجیب و غریب بسیاری رخ می دهد که برخی بسیار مفید و نجات بخش و برخی ممکن است حتی خطرآفرین باشند که با مخالفت های بسیاری هم روبه رو می شوند. علم ژنتیک به یاری دانشمندان آمده و آنها با حذف یا تغییر برخی از ژن ها، می توانند حتی بیماری هایی را که در گذشته راه درمانی نداشتند، مداوا نمایند.

بز عنکبوتی

وقتی صحبت از پیوند بز و عنکبوت به میان می آید، به نظر تنها یک شوخی است اما این یکی از تحقیقاتی است که یک گروه محقق در کبک کانادا روی آن کار می نمایند تا موجودی نو خلق نمایند. آنها معتقدند تارهای انعطاف پذیر عنکبوت حتی از طلا با ارزش تر است؛ این تارها اصطلاحا تارهای نقره ای هم نامیده می شوند. این محققان با تزریق ژن عنکبوت به بز، درصدد فراوری شیری هستند که حاوی پروتئین خاصی است و پس از انجام یک سری مراحل، به تارهای با ارزش عنکبوت تبدیل می گردد. آنها ادعا می نمایند که این مواد ارزش زیادی داشته و در زمینه های مختلف علمی قابل استفاده است.

زندگی دوباره یک موش

یک گروه از دانشمندان ژاپنی توانستند موشی را که 16 سال در فریزر نگهداری و منجمد شده بود. دوباره زنده نمایند. این آزمایش اولین بار در دنیا با پیروزیت اجرا شده و موش دوباره زنده شد. آنها معتقدند که شاید با این روش بتوانند حیوانات منقرض شده ای از قبیل ماموت ها را هم زنده نمایند که البته این کار با مخالفت شدید منتقدان روبرو شده و آنها این کار را تهدیدی برای دنیا می دانند. برای توسعه این علم، از برخی حیوانات که به صورت یخ زده در شرایطی خاص نگهداری می شدند. استفاده می شد تا در صورت لزوم بتوان از برخی اجزای زنده بدنشان استفاده کرد.

فراوری مردمک چشم

محققان دانشگاه وارویک در انگلستان، توانستند با تحقیق روی چشم سوم قورباغه مردمک چشم را بازسازی نمایند تا از این طریق به انسان های نابینا توانایی دوباره تماشا ببخشند. چشم سومی قورباغه در واقع از سلول های چشم تشکیل شده و نوعی حسگر نور است و تمام بخش های یک چشم را دارد. دانشمندان با برداشتن این سلول بنیادی از چشم سوم قورباغه، توانستند هشت سلول چشم را بازسازی نمایند و پس از مدتی متوجه شدند که این سلول در حال رشد و تکامل است. آنها با این روش توانستند یک موش نابینا را درمان نمایند.

ژن درمانی

دانشمندان معتقدند که امکان دارد بیماری شیزوفرنی که نوعی اختلال روانی است، بر اثر کم یا زیاد شدن ژن های بدن به وجود بیاید. آنها امروزه علت این بیماری را عوامل ژنتیکی می دانند و معتقدند که علت اصلی ایجاد اختلال در ژن های افراد است. این ژن ها باعث حذف یا افزایش دی ان ای می شوند و بعلاوه سیر طبیعی مغز را دچار مشکل می نمایند و باعث مرگ سلول های اصلی می شوند. محققان دانشگاه واشنگتن وآزمایشگاه هاربر در نیویورک، با حذف یا تکثیر این ژن های مخرب در برخی از این بیماران توانستند به بهبود 15درصدی آنها یاری نمایند.

واکسن مالاریا

محققان موسسه والتروالیزا، اولین واکسن مالاریا را با یاری علم ژنتیک و حذف دو کد ژنتیکی انگل این بیماری ساختند. برای فراوری این واکسن، دو ژن بسیار مهم را که کشنده هستند، از انگل مالاریا حذف نموده و طی یک دوره، از ایجاد عفونت در خون و کبد جلوگیری کردند. این واکسن تا به حال روی بدن انسان آزمایش نشده ولی دانشمندان معتقدند که تاثیری مثبت خواهد داشت. این واکسن سیستم ایمنی بدن را یافته و میکروب وارد شده به بدن به وسیله پشه آنوفل را از بین می برد. بودجه این طرح تحقیقاتی به وسیله بیل گیتس و همسرش تامین شده است.

دختران صورتی، پسران آبی

آنالیز ها نشان می دهد که دختران به رنگ صورتی علاقه داشته و پسران رنگ آبی را ترجیح می دهند اما هیچکس علت آن را نمی داند. پس از تحقیقاتی که دکتر هربرت و یازوهینگ بین 208 داوطلب 20 تا 26 ساله در چین و انگلستان انجام دادند، تعیین شد که پسران آبی کمرنگ و دختران صورتی را بیشتر می پسندند. تحقیقات آنها نشان داده که هیچ یک از افراد رنگ ها را یک جور نمی بینند و قدرت تشخیص در هر فرد فرق دارد.

بعلاوه عوامل ژنتیکی می تواند تاثیر عجیبی در انتخاب رنگ داشته باشد. اعضای تیم پزشکی با تغییر دادن برخی از عوامل ژنتیکی متوجه شدند که حتی می توانند علایق افراد به رنگ ها را هم تغییر دهند.

گاوی که شیر غنی شده دارد

دانشمندان سوئدی برای به دست آوردن شیر غنی شده از گاوها، درصدد ایجاد تغییرات ژنتیکی در این حیوانات هستند. شرکت فارمینگ با تزریق ژن خاصی به گاوهایش، توانسته تغییراتی در آنها ایجاد کند که شیرشان دارای پروتئین بسیار بالای انسانی باشد. این پروتئین ها به طور کلی در اشک و برخی نقاط دیگر بدن وجود دارند، نقش خیلی مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می نمایند و باعث بوجود آمدن آهن در بدن می شوند که این آهن نقش آنتی اکسیدان را دارد. هر 2هزار میلی گرم از ماده ای که در این شیر وجود دارد، در هر کیلو از وزن انسان فراوری می گردد. دانشمندان این ماده را بارها آزمایش نموده و معتقدند که هیچ ماده مضری برای انسان در آن وجود ندارد.

شهر دوقلوها

در دهه 1960 میلادی شخصی به نام رودولف ویس به شهر کاندیدو گودوی در برزیل رفته و به اسم دامپزشک کار خود را در این شهر شروع کرد. پس از گذشت مدتی، به علت نبود پزشک در این شهر، او به مداوای بیماران هم می پرداخت و در این بین داروهای ترکیبی خاصی که بیشتر تزریقی بودند، برای زنان باردار تجویز می کرد. از همان زمان به بعد بود که مقدار دوقلوزایی در این شهر به شدت افزایش یافت. این فرد یک پزشک جنایتکار نازی به نام فرشته مرگ بود که این کار را برای افزایش نژاد آریایی و به دستور رئیس خود هیتلر انجام داده و در واقع این شهر به یک آزمایشگاه مبدل ساخته بود. همه دوقلوهای این شهر موهایی بلوند و چشمانی آبی دارند.

نهالی که درخت می گردد

یک درخت به طور طبیعی در هر شش سال حدود سه متر رشد می نماید. اما محققان دانشگاه ایالتی هند با فراوری درختانی که سریع تر از حد معمول رشد می نمایند، درصدد فراوری مواد موجود در سوخت فسیلی هستند. این درخت ها در عرض یک سال به سه متر می رسند. آنها معتقدند چوب درختان می تواند برترین جایگزین برای سوخت فسیلی باشد. بعلاوه با ترکیب دیواره های سلولی که لیگنین نامیده می شوند، ساختار گیاهی درختان را تغییر داده اند تا استخراج سلولز را کاهش دهند. سلولز قندی است که می تواند برترین جایگزین سوخت فسیلی باشد. آنها کوشش می نمایند از دانش ژنتیکی برای پیدا کردن روشی برای تبدیل کردن درختان به اتانول به اسم جایگزینی بهتر برای سوخت های فسیلی استفاده نمایند.

سوسیس و کالباس با امگا3

تا به حال بسیار شنیده ایم که فرآورده های گوشتی از جمله سوسیس و کالباس، برای بدن مضر هستند. اما محققان دانشگاه هاروارد با تزریق ژنی مخصوص به گاوها پیروز شده اند در بدن آنها هم امگا3 فراوری نموده و به همین دلیل این دانشمندان ادعا می نمایند فراورده هایی که از گوشت این حیوانات تهیه می شوند نه تنها برای بدن مضر نبوده بلکه مانند گوشت ماهی برای بدن مفید هستند. چندی بعد آنها با تزریق ژنی دیگر توانستند باعث ایجاد امگا6 هم در گوشت این حیوانات شوند تا خاصیتی ضدسرطانی داشته باشند. این آزمایش هم اکنون در دانشگاه های پترزبورگ، میسوری و کلمبیا هم در حال اجراست. منبع: نشریه همشهری سرنخ، شماره 89منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1555

به "عجایب دنیای ژنتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجایب دنیای ژنتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید