نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می گردد

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/یزد به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد گنبد تیموری بقعه ستی فاطمه خاتون پس از سال ها پنهان بودن پشت دیوارهای ساختمانی تازه ساز با تخریب ساختمان آزاد خواهد شد.

نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می گردد

بقعه ستی فاطمه خاتون همسر امیرچقماق شامی حاکم یزد در عصر تیموری یکی از بخش های مجموعه امیرچقماق یزد است که شاید سال هاست در هیچ کدام از تصاویر این مجموعه جایی ندارد و تا به امروز ردی از آن در نوشته ها و گفته ها و دیده های گردشگران نیست.

این بنای نفیس تیموری در حالی جزو تنها گنبدهای باقی مانده از عصر تیموری در ایران است که پشت سازه ای متعلق به عصر کنونی پنهان بوده است، اما وعده نجات این شاهکار معماری را شهرداری یزد در یال جدید با تخریب این سازه امروزی داده است به طوری که مدیر پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد نیز از تحقق این وعده در سال جدید خبر می دهد.

محسن عباسی هرفته در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ علیکایی با اشاره به تخریب یک ساختمان الحاقی در میدان امیرچقماق یزد، اظهار می نماید: یک بنای الحاقی معاصر در مجاورت گنبد ستی فاطمه به منظور آزادسازی حریم گنبد بقعه مذکور و افزایش دید آب انبار پنج بادگیری در مجاورت آن، تخریب خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از شهرداری یزد در راستای خرید این ملک با اعتبار 10 میلیارد ریال تصریح می نماید: این اقدام در احیا نظام ادراکی و بصری میدان تاریخی امیر چقماق یاری شایانی خواهد نمود لذا این اقدام که سال ها نیز در دستور کار بوده سال جاری محقق خواهد شد.

عباسی هرفته در سرانجام تاکید می نماید: وزن مازاد این سازه الحاقی، آسیب هایی جدی را به جرزهای تحتانی بنا وارد نموده که بلافاصله بعد از حذف سازه مذکور، نسبت به بازسازی و ساماندهی عناصر تاریخی آسیب دیده اقدام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 685

به "نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگین تیموری پنهان در میدان امیرچقماق یزد هویدا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید