تمدن سه هزار ساله گمشده در زیباترین دره زاگرس

به گزارش وبلاگ علیکایی، در استان زیبای ایلام که به عروس زاگرس معروفیت دارد، زیباترین جاذبه های طبیعی و تاریخی کشور را می توان دید.

تمدن سه هزار ساله گمشده در زیباترین دره زاگرس

استان ایلام با داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار زیبا و باشکوه به عروس زاگرس معروفیت یافته است که یکی از زیباترین جاذبه های آن تنگه کافرین است. همراه مجله گردشگری خبرنگاران سفری به این نقطه زیبای ایران داشته باشید.

تنگه کافرین، تنگه با قدمتی باستانی

در شمال شهر بدره، در ارتفاعات کبیر کوه از زیباترین کوه های رشته کوه زاگرس که در استان کوهستانی ایلام واقع شده است، تنگه ای با قدمت سه هزار سال قبل از میلاد مسیح قرار گرفته که یکی از شگفت انگیزترین منطقه ها گردشگری ایران است. این منطقه توریستی منحصربه فرد زیبا را با نام های تنگه کافری بدره، تنگه شداد و تنگه کافرین می شناسند.

در زبان کردی، کافرین به مکانی برای قرارگیری گوسفندان اطلاق می شده است. همین نشان از قدمت سکونت در این منطقه دارد. بر اساس تحقیقات باستان شناسی زندگی در این منطقه از عصر مفرغ تا اوایل عصر آهن ادامه داشته است.

کبیر کوه سرچشمه رود زیبایی است که در میان سنگ های صخره ای این تنگه جریان دارد. این رود بعد از گذر از تنگه کافرین به رودخانه بزرگ و خروشان سیمره می ریزد. این تنگه حدود دو کیلومتر طول دارد که در یک کیلومتری ورودی آن برکه معروف زمزم واقع شده است. ارتفاع این تنگه از سطح دریا نیز هفتصد متر است.

در پانصدمتری تنگه کافری، رودخانه سیمره کمی پایین تر از تراز اصلی اش قرار می گیرد که درست در همین نقطه قسمت هایی از معماری یک بنای بزرگ و باشکوه باستانی یافت شده است. محققان قدمت این بنا را مربوط به دوران ساسانی می دانند و این منطقه هنوز در دست کاوش است. این در حالی است که هنوز قسمت های بسیاری از این تنگه زیبا و شگفت انگیز در دست کاوش و تحقیق قرار نگرفته است.

منظره این تنگه بسیار شبیه کوهستان معروف و توریستی نین بین ویتنام است و از همین جهت بر معروفیت و محبوبیت آن هرسال افزوده می گردد و گردشگران بسیاری راهی این منطقه می شوند. تنگه کافرین در میان کوهستان های سرسبز و طبیعت بکر قرار گرفته است. منظره ها زیبا و پانورامای که از این تنگه مشاهده می گردد، شما را به سفری در دل طبیعت واقعی دعوت می نماید.

تنگه شداد کجاست؟

این تنگه که در 15 کیلومتری شمال شهر بدره، سه کیلومتری شمال شهرستان ولیعصر و در جاده ایلام به سمت دره شهر جای دارد. جاده رسیدن به این تنگه شنی و خاکی است. فصل بهار برترین زمان برای بازدید و گردش در تنگه کافرین است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب شیمبار حیرت انگیزترین دشت خوزستان را مطالعه کنید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 18 خرداد 1402 بروزرسانی: 18 خرداد 1402 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1982

به "تمدن سه هزار ساله گمشده در زیباترین دره زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدن سه هزار ساله گمشده در زیباترین دره زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید