لاوروف: آتش بس در قره باغ کامل اجرا نشده است، ترکیه حامی توافق است

به گزارش وبلاگ علیکایی، ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) با بیان اینکه توافق آتش بس در قره باغ به درستی رعایت نمی گردد، گفت مسکو آماده مشارکت فعال در حل و فصل مناقشه قره باغ است.

لاوروف: آتش بس در قره باغ کامل اجرا نشده است، ترکیه حامی توافق است

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه باغ و ویلا ایرانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با همتای ارمنستانی خود گفت: ترکیه از توافق ارمنستان-آذربایجان درباره قره باغ که در مسکو حاصل شد، حمایت می نماید.

لاوروف گفت: نهم و دهم اکتبر (آدینه و شنبه) ما در کنار همتایان خودمان بودیم. این ابتکارعمل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود و توافق مهمی حاصل شد. ما شاهدیم که این توافق هنوز به شکل کامل اجرا نشده و خصومت ها ادامه دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ابراز امیدواری کرد که تماس های کشورش با ارمنستان و جمهوری آذربایجان به اجرای کامل توافق ها به منظور حل و فصل مناقشه قره باغ بینجامد؛ توافق هایی که در فرمت سه جانبه نهم و دهم اکتبر در مسکو حاصل شد.

در همین حال زهراب مناتسکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان و باکو روی ایجاد ساز و کارهایی برای راستی آزمایی تبعیت از آتش بس قره باغ، با میانجیگری روسیه و کمیته بین المللی صلیب سرخ کار می نمایند.

مناتسکانیان در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف گفت: رایزنی های کاملا اساسی در این رابطه ادامه دارد. ما در بیانیه مشترکی گفته ایم که اجرای این آتش بس و مکانیسم های راستی آزمایی یک اولویت است. ما با نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ رایزنی داریم و مذاکرات با میانجیگری روسیه میان دو طرف هنوز ادامه دارد.

سرگئی لاوروف همچنین در رابطه با پیشنهاد جمهوری آذربایجان برای حضور ترکیه در مذاکرات صلح قره باغ تاکید نمود که هیچ چشم اندازی برای تغییر فرمت مذاکرات وجود ندارد. وزیر امور خارجه ارمنستان هم گفت، مذاکرات صلح موثر بر سر قره باغ تنها پس از اجرای آتش بس کامل میان نیروهای دو طرف امکان پذیر خواهد بود.

وزیر امور خارجه روسیه با این حال گفت، این بدین معنا نیست که تمام مسائل فورا و هم زمان حل و فصل می گردد و تاکید نمود گفت وگو میان طرفین نباید به تاخیر انداخته گردد. در همین حال وزیر خارجه ارمنستان با تاکید بر اینکه تنها کشور او ضامن امنیت قره باغ است، اضافه نمود: جمهوری آذربایجان میان جمعیت نظامی و غیرنظامی تفاوتی قائل نمی گردد.

لاوروف همچنین در رابطه با حمایت ترکیه از توافق سه جانبه مذکور گفت: من با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه تماس داشتم و به او اطلاع دادم که روی حمایت از کوشش هایمان حساب باز می کنیم و یکشنبه هم یک تماس تلفنی دیگر داشتیم و در جریان آن حمایت از سند مسکو از سوی ترکیه تایید شد.

وزیر امور خارجه ارمنستان در ادامه گفت، ترکیه شبه نظامیانی از سوریه و لیبی را در منطقه قره باغ مستقر نموده که این می تواند به افزایش تروریسم در این منطقه و فراتر از آن بینجامد.

او گفت: با استفاده از تروریست های مسلح حامی ترکیه، آذربایجان به سکویی برای ترکیه به منظور گسترش نفوذش و ایجاد کانون تروریسم بین المللی در منطقه ما تبدیل شده است. سیاست تحریک و ترغیب سازمان های تروریستی و اجازه دادن برای عبور آنها به سمت جنوب قفقاز می تواند شعله های جدیدی از خشونت و تروریسم را در منطقه ما و فراتر از این مرزها را شعله ور کند.

این مقام ها علاوه بر گفت وگو درباره قره باغ، در رابطه با مسائل مرتبط با همکاری دوجانبه ارمنستان-روسیه به بحث و گفتگو پرداختند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 934

به "لاوروف: آتش بس در قره باغ کامل اجرا نشده است، ترکیه حامی توافق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: آتش بس در قره باغ کامل اجرا نشده است، ترکیه حامی توافق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید