سلول های سرطانی، برنده جایزه عکاسی شدند!

به گزارش وبلاگ علیکایی، تصاویر زیبایی که از سلول های سرطانی به ثبت رسیده اند، به عنوان تصاویر برنده شناخته شدند.

سلول های سرطانی، برنده جایزه عکاسی شدند!

به گزارش وبلاگ علیکایی و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران حوزه سرطان دو موسسه برتر انگلستان، برای دو سال کوشش نموده اند تا جنبه غیرمنتظره و زیبایی از کار خود را به نمایش بگذارند.

پژوهشگران موسسه پژوهش سرطان (ICR) و بنیاد رویال مارزدن (Royal Marsden) که هر دو در لندن قرار دارند، تصاویری را از زیبایی و پیچیدگی کار خود در رقابت تصویربرداری علم و پزشکی موسسه پژوهش سرطان به نمایش گذاشته اند.

شاید تصویر برنده که انفجار رنگ را به نمایش می گذارد، زیبا به نظر برسد اما این در حقیقت، تصویری از سلول های بنیادی عصبی موش هایی است که برای پژوهش در خصوص بدترین نوع سرطان مغز موسوم به گلیوبلاستوما (glioblastoma) مورد استفاده قرار گرفته اند. سومانا شرستا (Sumana Shrestha)، پژوهشگر حوزه سرطان برای ثبت این تصویر، از نوعی میکروسکوپ کانفوکال (confocal microscopy) استفاده نموده که به حذف نور ناخواسته یا خیره کننده یاری می نماید.

هدف شرستا از این پژوهش، آنالیز این موضوع است که آیا تنظیم سطح ریزآران ای ها (microRNAs) می تواند به کاهش میزان تهاجم بیماری یا درمان ساده تر آن یاری کند یا خیر.

دومین تصویر ثبت شده توسط شرستا، میکروذراتی شبیه به توپ گلف هستند که با فوزیدیک اسید پررنگ تر شده اند تا خود را روی سطح کم رنگ نشان دهند.

شرستا این ریزذرات را در لایه نازکی از طلا پوشاند تا به آنها قابلیت رسانایی بدهد و سپس، تصویر آنها را با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) ثبت کرد. این ریزذرات می توانند برای رساندن دارو به بدن به کار بروند.

تصویر سوم، تصویر یک سلول مربوط به ملانومای تهاجمی است که ویکی بوسگونی (Vicky Bousgouni)، کریس باکال (Chris Bakal) و دیوید رابینسون (David Robinson)، آن را ثبت نموده اند.

این تصویر، یکی از نخستین تصاویر سه بعدی سلول های سرطانی است که با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی ثبت شده است. این تصویر، نحوه حمله سرطان را به بافت ها طی مرحله متاستاز نشان می دهد.

چهارمین تصویر که توسط نیک موزر (Nick Moser) و کریس باکال (Chris Bakal) ثبت شده، ساختاری مثلث شکل را نشان می دهد که اعماق سلول را به وضوح به نمایش می گذارد.

پژوهشگران در این آنالیز پیروز شده اند تا درون سلول های سرطانی را با جزئیات بی سابقه ای ببینند و بدانند که درون سلول چه می گذرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 505

به "سلول های سرطانی، برنده جایزه عکاسی شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلول های سرطانی، برنده جایزه عکاسی شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید