ذخیره سازی کالای اساسی در برخی کشور ها به خاطر کرونا

به گزارش وبلاگ علیکایی، با نگرانی از اثر ویروس همه گیر کرونا بر امنیت غذایی، برخی کشور ها کالا های اساسی مانند برنج را ذخیره می کنند.

ذخیره سازی کالای اساسی در برخی کشور ها به خاطر کرونا

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، با اعلام پاندمیک بودن ویروس کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی و همچنین هشدار فائو بر تاثیر این ویروس بر امنیت غذایی، برخی کشور ها اقدام به ذخیره کالا های اساسی کردند.

به گزارش بانکوک پست، یک مقام ارشد در دولت فیلیپین بیان نمود: به دنبال واردات 300 هزار تن کالای اساسی برنج برای اطمینان از تامین نیاز داخلی است. این در حالی است که این کشور به شدت در حال مقابله با ویروس کرونا است.

کشور فیلیپین بزرگترین وارد کننده برنج در سال 2019 بود و حدود 2.9 میلیون تن از این محصول خریداری کرده بود.

این کشور عمده محصول برنج خود را از ویتنام خریداری می کرد، اما این بار تایلند را نیز به فهرست مقاصد وارداتی خود اضافه نمود.

با توجه به اینکه این کشور عمده نیاز این محصول را وارد می کند نگرانی از ویروس کرونا مقامات این کشور را مجبور کرده تا زودتر به فکر تامین داخل و انبار محصولات کشاورزی باشند.

تاثیر ویروس کرونا بر قطع صادرات کشور های صادر کننده هم بسیار مهم است و محتمل است این کشور ها صادرات خود را قطع کنند. این قطع صادرات بیشتر به دلیل مغایرت آن با پروتکل های بهداشتی است.

دو روز پیش کشور های هند و پاکستان هم بیان نمودند صادرات برنج خود را متوقف کردند.

در این میان کشور ویتنام که سومین کشور بزرگ تولید برنج در جهان است نیز به طور موقت قرارداد های جدید صادراتی خود را معلق کرده است تا اینکه مطمئن شود میزان برنج تولیدی این کشور در وهله نخست برای تامین نیاز داخل و آن هم در شرایط بیماری کرونا کفایت می کند؛ بنابراین در حال حاضر هم کشور های صادر کننده هم کشور های وارد کننده شیوع بیماری کرونا و در کنار آن هشدار های سازمان های بین المللی از جمله سازمان خوار و بار جهانی را بسیار جدی لحاظ می کنند و به فکر تامین امنیت غذایی کشورشان هستند.

برخی تاجران این هفته بیان نمودند که ویتنام تعلیق صادرات برنج را لغو کرده و قرار است به صادرات خود ادامه دهد.

در حال حاضر امنیت غذایی در جهان به دلیل مشکلاتی که در حمل و نقل مواد غذایی وجود دارد و نیز یک پنجم جمعیت جهان در قرنطینه خانگی به سر می برند، بسیار جدی است.

بر اساس این گزارش کشور کامبوج هم صادرات برنج خود را برای اطمینان از تامین نیاز داخل ممنوع خواهد کرد.

در حال حاضر فیلیپین، واردات برنج خود را با هدف انبار و ذخیره سازی برای روز مبادا انجام می دهد.

کشور ما هم سالانه 500 تا یک میلیون تن واردات برنج انجام می شود. اگرچه برخی مسئولان امسال به خودکفایی برنج اشاره کردند، اما این خودکفایی از سوی متخصصان پذیرفته نیست.

در کنار نیاز به واردات، وارد کنندگان از عدم تخصیص ارز برای واردات و حتی ترخیص برنج های معطل در گمرک خبر می دهند.

پیشتر بازرگانان هشدار داده بودند در صورتی که ارز به واردات برنج اختصاص نیابد بسیار محتمل است در آینده با متوقف شدن صادر کنندگان عمده تامین این محصول اساسی به مشکل بربخورد.

برنج مهمترین محصول غذایی در کشور ما پس از گندم است و طی دهه های گذشته ذائقه مردم به مصرف این مواد غذایی عادت کرده است. سالانه حدود 2 و نیم میلیون تن برنج مصرف می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 643

به "ذخیره سازی کالای اساسی در برخی کشور ها به خاطر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخیره سازی کالای اساسی در برخی کشور ها به خاطر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید