تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی، جفا به کشور است

به گزارش وبلاگ علیکایی، معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایط محدودیت های ارزی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست که بعضی شرکت های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت نموده اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیاندازند.

تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی، جفا به کشور است

اسحاق جهانگیری در جلسه آنالیز مسائل مربوط به تامین کالاهای اساسی و دارو با تاکید بر اینکه در سال 99 هیچ موضوعی مهمتر از تامین دارو و کالاهای اساسی مورد احتیاج کشور وجود ندارد، گفت: مهمترین اولویت در امسال تامین کالاهای اساسی و دارو و مراقبت از شرایط معیشتی مردم است و همه دستگاه ها باید بر این موضوعات تمرکز جدی داشته باشد.

او همچنین از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز خواست با اولویت بندی دقیق، برنامه ریزی های لازم را برای فراوری، واردات و تامین دارو و واکسن آنفولانزا و واکسن کرونا انجام دهند تا مردم دغدغه ای در مورد این اقلام ضروری نداشته باشند.

جهانگیری با اشاره به گزارش های ارائه شده مبنی بر عدم تمایل بعضی شرکت های وارداتی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور توضیح داد: در شرایط محدودیت های ارزی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست که بعضی شرکت های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت نموده اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیاندازند.

جهانگیری با بیان اینکه جفا به کشور است که وجود بعضی فرآیندها و روال های اداری باعث تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی گردد، گفت: دستگاه های مسئول نظیر وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که مجوز تخصیص ارز به شرکت های وارداتی صادر می نمایند، باید عملکرد این شرکت ها را به صورت روزانه و مستمر پیگیری نمایند و در صورتی که بازرسی های صورت گرفته نشان دهد که شرکت های وارد نماینده بدون توجیه و دلایل منطقی فرآیند ترخیص کالاها را به تاخیر انداخته اند، باید در این خصوص جوابگو باشند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه مدیران باید در زمان لازم تصمیمات مورد احتیاج برای حل مسائل را بدون واهمه اتخاذ نمایند، اضافه کرد: نباید وجود بعضی ملاحظات مانع از اتخاذ تصمیمات لازم برای پیشبرد امور کشور گردد و مدیران دستگاه های اجرایی باید با شجاعت در مورد مسائلی که منجر به گشایش و حل مسائل پیش روی مردم می گردد، به موقع تصمیم گیری نمایند.

وی با اشاره به اهمیت تامین لاستیک به خصوص برای ناوگان حمل و نقل کشور، گفت: تامین لاستیک نقش موثری در جابجایی کالا و تامین اقلام مورد احتیاج مردم دارد که ضروری است وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی برنامه ریزی لازم را برای حل مسائل پیش روی تامین لاستیک برای بخش حمل و نقل کشور انجام دهند.

جهانگیری همچنین از بانک مرکزی خواست تخصیص ارز برای واردات نهاده هایی نظیر بذر، کود و سموم مورد احتیاج کشت را با اولویت انجام دهد چرا که این گونه اقلام باید در زمان مقرر به دست کشاورزان برسد تا مسئله ای بر سر راه کشت و فراوریات کشاورزی کشور ایجاد نگردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 922

به "تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی، جفا به کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی، جفا به کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید