تصمیم گیران و تصمیم سازان آموزش و پرورش نباید درگیر تعارض منافع شوند

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران (پانا) - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تعارض منافع در آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد افرادی که در این وزارت خانه تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند باید از نظر حقوق مراقبت شوند تا منافع عمومی به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه فدای منافع شخصی نشود.

تصمیم گیران و تصمیم سازان آموزش و پرورش نباید درگیر تعارض منافع شوند

برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت وگو در مورد ممنوعیت مدرسه داری با مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

مهرداد ویس کرمی با اشاره به تعارض منافع گفت: انسان به صورت طبیعی دوست ندارد از روی خودش عبور کند و منافع خود را زیر پا بگذارد اما این بدان معنا نیست هر کجا تعارض منافع ایجاد گردد، حتما باید منافع شخصی ترجیح داده گردد.

وی با تاکید بر ضرورت بستن منافذی که باعث ایجاد تعارض منافع می گردد، بیان نمود: این کار باید به شکل حقوق و به وسیله قانون گذاری قوه مقننه صورت بگیرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تعارض منافع در آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد: کسانی که در این وزارت خانه تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند باید از نظر حقوق مراقبت شوند تا منافع عمومی به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه فدای منافع شخصی نگردد زیرا ممکن است بعضی از مدیران آموزش و پرورش با دایر کردن و تاسیس مدارس خصوصی، تصمیماتی اتخاذ نمایند که منافع خود آن ها را تامین کند.

ویس کرمی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت وگو با تاکید بر اینکه در موضوع تعارض منافع در آموزش و پرورش باید به صورت مصداقی ورود کنیم، مطرح نمود: باید معین گردد چه چیزهایی مصداق تعارض منافع محسوب می گردد زیرا اگر مصادیق را معین نکنیم دچار افراط و تفریط می شویم. بر این اساس کسی که قرار است درباره مدارس غیر انتفاعی تصمیم بگیرد نباید صاحب یک مدرسه غیر انتفاعی باشد.

این نماینده مجلس اضافه نمود: البته ممکن است در بعضی از دستگاه ها تعارض منافع به صورت نامحسوس رخ دهد. به عنوان مثال یک نماینده طرح و لایحه ای را آنالیز کند و به صورت ناخودآگاه و به شکل روانی، ضررها و مزایای شخصی خود را هم در نظر بگیرد. بدون تردید در حوزه مدیریت اجرایی باید قانون جدی وجود داشته باشد تا راه را برای افراد با تعارض منافع ببندد.

ویس کرمی با اشاره به آنالیز طرح تعارض منافع در آموزش و پرورش اظهار کرد: این طرح در حال حاضر در کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال آنالیز است اگر اشکالات این طرح برطرف و به صحن بازگردد تا تصویب گردد می تواند یک قانون خوب در مواجهه با تعارض منافع در آموزش و پرورش باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1752

به "تصمیم گیران و تصمیم سازان آموزش و پرورش نباید درگیر تعارض منافع شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم گیران و تصمیم سازان آموزش و پرورش نباید درگیر تعارض منافع شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید