تاریخ مصرف این بازیکنان تیم ملی گذشته است ، تیم قلعه نویی یکی از بدترین تیم هاست ، اقدام یک بازیکن باورکردنی نیست!

به گزارش وبلاگ علیکایی، سرمربی سابق ایران با طرح جزئیات مسائل فنی تیم ملی از شرایط فعلی این تیم بعد از انجام دو بازی محبت آمیز مقابل روسیه و کنیا به شدت انتقاد کرد.

تاریخ مصرف این بازیکنان تیم ملی گذشته است ، تیم قلعه نویی یکی از بدترین تیم هاست ، اقدام یک بازیکن باورکردنی نیست!

به گزارش خبرنگاران تیم ملی فوتبال ایران در تعطیلات نوروز 1402 توانست دو ملاقات محبت آمیز در فیفا دی با تیم های ملی روسیه و کنیا برگزار کند تا امیر قلعه نویی پس از 16 سال بار دیگر روی نیمکت مهم ترین تیم ملی فوتبال کشور بنشیند.

ملی پوشان فوتبال ایران پس از تساوی یک - یک مقابل روسیه، کنیا را با نتیجه دو بر یک شکست دادند تا اولین عملکرد قلعه نویی مورد ارزیابی کارشناسان فوتبالی قرار بگیرد.

بی برنامگی فنی تیم ملی ایران در ملاقات با کنیا و بعلاوه تغییر سیستم بازی ایران در جدال با روسیه همراه با عدم استفاده از بازیکنان جوان بخشی از نقدهایی بود که به کادر فنی تازه تیم ملی ایران وارد شد.

جلال چراغپور در تبادل نظر بامهر با اشاره به جزئیات مسائل فنی تیم ملی ایران انتخاب امیر قلعه نویی را مورد تحلیل قرار داد تا با ابعاد متفاوتی از این موضوع روبرو شویم:

شرایط تیم ملی مهم تر از نام هاست

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با نگاهی جامع به شرایط این روزهای فوتبال کشور درباره انتخاب امیر قلعه نویی از سوی فدراسیون فوتبال گفت: به نظرم قبل از اینکه بخواهیم درباره نام ها صحبت کنیم باید شرایط تیم ملی را مورد آنالیز قرار دهیم. باید بدانیم چه چیزهایی می خواهیم. برای همین خواسته هایمان هم چه چیزهایی کم داریم و احتیاج است دنبال نداشته هایمان برویم. آن وقت می توانیم دنبال افراد برای حل مسائل و مدیریت آنها بگردیم. اهداف هستند که می توانند افراد را معین نمایند نه اینکه با انتخاب یک نفر بخواهیم هدف گذاری داشته باشیم.

اتاق فکر نداشتیم اما...

او در مورد نحوه انتخاب کادر فنی تازه تیم ملی ایران یادآور شد: متأسفانه در گام اول اتاق فکر در فدراسیون نداشتیم. متخصصان فوتبال در چند سال اخیر نادیده گرفته شدند. فکر می کنم آنها دلسوزترین افرادی باشند که بتوانند بدون هیچ گونه حب و بغض برترین انتخاب را داشته باشند.

چراغپور اضافه نمود: سال هاست می بینیم تیم هایی همانند آلمان یا باشگاه هایی نظیر رئال مادرید با استفاده از همین شیوه برای آینده خود برنامه ریزی دقیق می نمایند. به طور مثال اگر رئال مادرید را نگاه کنید متوجه می شوید آنها چرا تصمیم به فروش بازیکنانی نظیر رافائل واران یا کنامیرو می گیرند. کنامیرو یکی از برترین هافبک های دفاعی جهان است اما رئال برای رشد و پرورش بازیکن خود در کنار امور تجاری و ترانسفرهای قابل توجه چنین اقدامی می نماید. همین موضوع مانع از فرسودگی و درجه کیفی تیم ها در سطح ملی و باشگاهی می گردد.

تیم ملی جایی برای پیرمردها شده است

چراغپور با انتقاد از حضور چندین بازیکن در فهرست امیر قلعه نویی توضیح داد: من متوجه هستم نمی توان یک شبه تیم ملی را تغییر داد اما نکته مهم تر این است که بدانیم تیم ملی دیگر جایی برای پیرمردها نیست. واقعاً تعجب می کنم چطور 14 بازیکن همچنان در تیم ملی هستند. آنها پیر هستند و نباید مهم ترین تیم ملی جایی برای پیرمردها باشد. از سوی دیگر تیم ملی برای برخی از بازیکنان هم همین نگاه پیر و بدون اعتبار را پیدا نموده است.

بازیکن تیم ملی والیبال در فیفا دی بازی می نماید!؟

وی با انتقاد از عدم حضور چند بازیکن در اردوی نوروزی تیم ملی ایران توضیح داد: باید شفاف بود. شما سامان قدوس را نگاه کنید. او خیلی حرفه ای رفتار نموده است. می گوید فعلاً به تیم ملی ایران نمی آید. دلایل خاص خودش را هم دارد اما تکلیف را روشن نموده است. در بین کسانی که تیم ملی نیامدند مواردی می بینیم که باور نکردنی است. چرا باید بازیکن مطرح تیم ملی ایران بهانه خانوادگی و شخصی بیاورد تا در فیفا دی بین بازیکنان نباشد اما در خانه اش والیبال بازی کند و در سالن ها با فن های والیبالی همه را به وجد بیاورد!؟ من یک مثال واضح زدم اما متأسفانه موارد اینچنینی دیگری هم بود که تیم ملی دیگر برای آنها مهم نیست و انگیزه کافی ندارند.

مسائل فنی واضح است

چراغپور درباره ساختار فنی تیم ملی ایران با صراحت صحبت کرد و گفت: بدون شک یکی از بدترین تیم ها را نسبت به یک دهه اخیر داریم. تیم ملی پیر شده است و ما ملتمسانه دنبال پیرهایی می رویم که بتوانند یک ربع دیگر همبازی نمایند. نمی توان از چنین تیمی انتظار خوبی داشت. باید بپذیریم 14 نفر تاریخ گذشته هستند.

او ادامه داد: ما در عمق دفاع مشکل داریم. فاصله بین دو مدافع میانی بسیار عجیب است. کارلوس کی روش 10 سال روی این مشکل کار کرد اما نتوانست آن را رفع کند. در ملاقات با کنیا هم روی همین موضوع گل خوردیم. فاصله بین دو بازیکن میانی در قلب دفاع را نه زوج خلیل زاده - کنعانی زادگان و نه زوج پورعلی گنجی - مجید حسینی رفع کردند.

چراغپور با اشاره به خط هافبک تاکید نمود: هافبک دفاعی تیم ملی پر از ایراد است. چرا دنبال بازیکن قلدر برای این بخش از زمین هستیم؟ ما باید هافبک خلاق و کاملاً مطلع از جریان بازی را انتخاب کنیم. نمی توانیم با بازیکنانی که سال هاست توان هافبک دفاعی بودن ندارند به جنگ برترین های آسیا رفت.

یک مهاجم کافی است

وی در بخش دیگری از صحبت هایش یادآور شد: ما باید در تیم ملی یک مهاجم داشته باشیم. آقای قلعه نویی به درستی گفت باید پنج، شش گل به کنیا می زدیم اما حواسش نبود که در 11 موقعیت گلی که داشتیم سه بازیکن توپ ها را خراب کردند. اگر یک نفر در رأس خط حمله باشد قطعاً از بین 11 موقعیت می تواند سه گل به ثمر برساند. ما خلق موقعیت داریم. پس یک مهاجم کافی است.

قلعه نویی چشم مرکب دارد

او در سرانجام انتخاب امیر قلعه نویی را با توجه به شرایط تیم ملی قابل قبول دانست و گفت: با شرایط فعلی تیم ملی ایران احتیاج به تغییر ساختار فنی و جابجایی بازیکنان در فهرست تیم ملی داریم. مربی خارجی زمان زیادی می خواست تا با فوتبال ایرانی آشنا گردد اما قلعه نویی ثمره 25 سال تجربه خالص است. او گزینه خیلی خوبی بود اما احتیاج دارد یک مدیر فنی درجه یک خارجی کنارش باشد تا دیدگاه هایش را بگوید و قلعه نویی با توجه به همان دیدگاه ها ساختار تیم ملی را تعیین کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1952

به "تاریخ مصرف این بازیکنان تیم ملی گذشته است ، تیم قلعه نویی یکی از بدترین تیم هاست ، اقدام یک بازیکن باورکردنی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ مصرف این بازیکنان تیم ملی گذشته است ، تیم قلعه نویی یکی از بدترین تیم هاست ، اقدام یک بازیکن باورکردنی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید