اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده

به گزارش وبلاگ علیکایی، وزیر امور خارجه از اعلام رسمی اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی چند ساعت آینده اطلاع داد.

اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده

به گزارش خبرنگاران محمد جواد ظریف در بدو ورود به جاکارتا در پاسخ به سوال خبرنگاران، گفت: طی چند ساعت آینده شروع گام سوم ایران را رسما به اطلاع خانم موگرینی خواهم رساند.

وی در خصوص اظهارات اخیر دونالد ترامپ مبنی بر اینکه تحریم ها برداشته نمی شوند و او می تواند ظرف 24 ساعت مشکل مردم ایران را حل نماید، گفت: آقای ترامپ بهتر است برای مردم ایران مشکل درست ننمایند؛ ما از ایشان نه توقع حل مشکل داریم و نه ایشان می تواند مسائل ما را حل نماید.

ظریف اضافه کرد: تصوراتی که او (ترامپ) درباره توانمندی های خودش دارد، اگر می تواند مشکل مردم آمریکا که هر چند وقت یکبار توسط یک هفت تیرکش بی حساب و کتاب جان خودشان را در تعداد وسیع از دست می دهند را حل نمایند که وظیفه شان است. برای مردم ایران مشکل درست ننمایند، برای ما کافی است.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران در خصوص واکنش اروپا و به ویژه فرانسه در رابطه با اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران و این که چه پیامی به این کشورها و اعضای 4+1 دارید گفت: اروپایی ها باید به این نتیجه برسند که اگر بخواهند از آمریکا برای اجرای تعهدات شان اجازه بگیرند آمریکا هیچ وقت به آنها این اجازه را نخواهد داد. شما از رژیم و دولت کنونی آمریکا که سیاست خود را فشار حداکثری قرار داده ،انتظار دارید این فشار را کم کند حتما این کار را نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه خطاب به اروپایی ها گفت: شما نمی خواهد به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست.

وی ادامه داد: اروپایی ها تعهداتی را در قالب برجام داشته اند. بند سه ضمیمه دو برجام نشان می دهد این تعهدات حتی صدور قوانین هم نیست بلکه اجرای قوانین و نتیجه اجرای آن قوانین است و اروپایی ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد تخلف کردند. اروپایی ها خبر داشتند که آمریکا با سیاست خشنی وارد شده بازهم یازده تعهد دادند و این تعهدات را چندین بار تکرار کردند و این تعهدات را اجرا نکردند در واقع هم اجرای تعهدات برجامی شان را نقض کردند هم تعهداتی که بعد از خروج آمریکا داشتند را نقض کردند.

ظریف با بیان اینکه اگر اروپایی ها بخواهند منتظر اجازه کشوری بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شده، حتماً این اجازه صادر نخواهد شد، اضافه کرد: من در سفری که به اروپا داشتم در تمام ملاقات ها تکرار کردم که ما حتما از این مرحله عبور می کنیم. همه حقوقی داریم در قالب برجام که آن را اجرا خواهیم کرد و هم از این مرحله با سربلندی عبور می کنیم کما اینکه تاکنون هم مقدار زیادی از خساراتی که در سال اول خروج آمریکا از برجام بر کشور وارد شد را به سمت جبرانش حرکت کردیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اروپایی ها برای ایران احتیاج نیست کاری بنمایند؛ برای خودشان کار نمایند. اقدامی که آقای رئیس جمهور اعلام کردند و من ظرف چند ساعت آینده به خانم موگرینی رسما اعلام خواهم کرد، اقدام بسیار مهمی است. البته این هم مانند اقدامات قبلی ما قابل بازگشت است؛ یعنی جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور قانون مدار در چارچوب حقوق و وظایف خود عمل می نماید اروپایی ها اگر به وظایفشان عمل نمایند این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلا اجرا شده امکان دارد برگردد.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات برایان هوک و مشخص جایزه برای کسانی که اسناد مالی سپاه را افشا نمایند، گفت: آمریکایی ها هم از مردم ایران و هم از نمایندگان مردم ایران که سپاه هم نماینده سرفراز مردم ایران است شکست خورده اند و حتماً نمی توانند با این اقدامات جلوی دفاع از ایران و جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: کار بسیار شرم آورتر دیگری که برایان هوک انجام داده ایمیلی بوده که برای ناخدای کشتی آدریان دریا فرستاده و در آن به ایشان پیشنهاد صریح داده و اصلاً هم کوشش ننموده در لفافه دیپلماتیک بگنجاند و گفته است من اسمم این است و مسئولیت این است و شما می توانید کشتی را به ما تحویل بدهید، چند میلیون دلار پول بگیرید و زندگی خوبی داشته باشید؛ یا این کار را نکنید و زندگی بسیار بدی در آینده شماست. این نشان دهنده نه تنها سقوط اخلاقی بلکه سقوط سیاسی و عملیاتی آمریکاست.

وی ادامه داد: اینکه فردی که به قول خودشان نماینده ویژه در امور ایران هست و عنوان پر طمطراقی دارد بیاید و به ناخدای یک کشتی نفتکش چنین پیامی بفرستد، هم تطمیع و هم تهدید و هم باج گیری بکند. آمریکا به خودش نگاه کند ببیند به چه روزی افتاده است که همانند گانگسترها و اعضای مافیا عمل می نماید. آقای ترامپ گفت که یک بار دیگر آمریکا را بزرگ و قدرتمند می نماید. آیا این قدرت است که به یک ناخدا نامه بنویسید بگویید کشتی را تحویل بده و از ما پول بگیرید؟ آیا این غیر از دزدی دریایی است؟

ظریف در ادامه گفت: اقدام آمریکا با زمانی که در فیلم های وسترن کابوها و گاوچران ها این کار را می کردند خیلی فرق نمی کرد. این گونه استفاده از قدرت مالی نشان دهنده استیصال سیاسی و بین المللی آمریکا و نشان دهنده این است که ایران بسیار پیروز بوده تا آمریکا را منزوی کند به طوری که نماینده ویژه آمریکا به دریوزگی بیفتد.

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که وضعیت مذاکرات ایران و فرانسه چه خواهد شد؟ گفت: این بستگی به فرانسه دارد. مذاکرات ما با فرانسه مذاکرات خوبی بوده است اما مذاکراتی که ما با فرانسه داشتیم در خصوص آمریکا نبوده است در خصوص این بوده است که فرانسه چگونه می تواند به تعهدات خود عمل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: گفت وگوهایی که آقای دکتر عراقچی به همراه معاون بانک مرکزی و معاون وزیر نفت داشتند و مذاکراتی که من هم در بیاریتز داشتیم برای این بود که مطمئن باشیم اتحادیه اروپا می تواند تعهدات خود را اجرا کند. اگر فرانسوی ها فکر می نمایند احتیاج دارند برای اجرای تعهداتشان از آمریکا توافق بگیرند ما همان موقع به آنها گفتیم و باز هم می گویم که این موافقت صادر نخواهد شد.

ظریف با بیان اینکه آمریکایی ها باید ببینند که اروپا آماده است در برابر زورگویی آنها از حقوق خودش دفاع کند، اعلام کرد: ما از هیچ کس نمی خواهیم از ایران دفاع کند؛ ما خودمان از ایران دفاع کردیم و خواهیم کرد اما آنها ضروری است از حقوق خودشان دفاع نمایند و اگر نمی توانند از حقوق خودشان دفاع نمایند که دیر یا زود هم به این نتیجه خواهند رسید؛ آن وقت مجبور هستند تصمیم دیگری بگیرند.

وی در خصوص دیدارهای روز گذشته خود در بنگلادش گفت: سفر بنگلادش سفر بسیار خوبی بود که هم نخست وزیر، وزیر خارجه و رئیس مجلس را دیدیم و هم فرصتی بود که با ایران شناسان و اساتید زبان فارسی صحبت کنیم.

ظریف اضافه کرد: جلسه اقتصاد آبی اقیانوس هند هم فرصت خوبی بود که موضوعاتی مانند سیاست های خصمانه و خطرناک آمریکا در اقیانوس هند و منطقه ما در آن مطرح شد و هم فرصت خوبی بود تا ملاقات کوتاهی با وزرای خارجه که در آنجا حضور داشتند، انجام دهیم.

وی سفر بنگلادش را در مجموع سفری مختصر و مفید توصیف کرد و گفت: سفر به اندونزی از سفر بنگلادش هم کوتاه تر خواهد بود. فردا دیدار مفصلی با وزیر خارجه خواهیم داشت و بعد به سمت تهران می رویم.

ظریف در خاتمه یادآور شد: ایران و اندونزی در سازمان همکاری اسلامی، دنیا اسلام، عدم تعهد و موضوعات مختلف بین المللی مواضع نزدیکی به همدیگر داشته اند و همواره با هم همکاری نموده اند. این سفر هم فرصت بسیار خوبی است که با دوستانمان در اندونزی گفت وگو کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 17

به "اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام رسمی اجرای گام سوم به موگرینی تا چند ساعت آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید