اروپا احتمالا فرایند حل اختلافات برجام را فعال می نماید

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، طرف های اروپایی توافق هسته ای برجام، احتمالاً در ماه ژانویه سال آینده میلادی، یعنی کمتر از یک ماه دیگر، فرایند حل اختلافات در برجام را اجرا می نمایند، اگرچه در این مرحله از بازگرداندن تحریم ها علیه ایران خودداری خواهند کرد.

اروپا احتمالا فرایند حل اختلافات برجام را فعال می نماید

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

گفته شده این اقدام با هدف فشار بر ایران برای بازگشت به تعهدات داوطلبانه پیشین در برجام است که اروپا آن ها را نقض تعهدات از سوی ایران می نامد.

منبعی که این خبر را اعلام نموده در عین حال تاکید نموده با وجود فعال شدن فرایند حل اختلافات در برجام از سوی اروپا، اما طرف های اروپایی در حال حاضر در نظر دارند تا از بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران که در عمل به توافق برجام خاتمه خواهد داد، جلوگیری نمایند.

در همین ارتباط نیز شش دیپلمات اروپایی و غربی گفته اند که سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان موسوم به E3 بر سر شروع فرایند حل اختلافات در برجام به توافق رسیده اند، اگرچه آن ها همچنان منتظر خواهند ماند تا چگونگی گام های نهایی ایران را قبل از اتخاذ یک تصمیم نهایی مورد آنالیز قرار دهند.

منبع دیپلماتیک در این ارتباط گفته است: اجرای این فرایند با هدف حل مسائل اساسی و نجات برجام صورت می گیرد.

این منبع همچنین گفت: بازگشت اتوماتیک تحریم های سازمان ملل به دنبال اجرای این فرایند صورت نخواهد نگرفت، چون اگر ما این کار را انجام دهیم و تحریم های سازمان ملل علیه ایران را دوباره اعمال کنیم، در واقع میخ آخر را به تابوت توافق هسته ای زده ایم.

دیپلمات ها در عین حال گفته اند که تا زمانی که نقض تعهدات پیش رو از سوی ایران از آستانه غیرقابل تحمل و غیرقابل قبولی عبور نکند، اروپا ترجیح می دهد بجای فشار برای احیای تحریم ها، بر تمدید و زمان بر کردن فرایند حل اختلافات متمرکز گردد.

دیپلمات دیگری نیز گفت: ما احساس می کنیم که دیپلماسی هنوز نمرده است.

سه دیپلمات دیگر گفته اند که سه کشور اروپایی بویژه فرانسه در حالی لابی با روسیه و چین هستند تا اتحاد مواضع را میان 5 عضو شورای امنیت نشان دهد، اما در حال حاضر مسکو و پکن مخالف اجرای فرایند حل اختلافات در برجام هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 300

به "اروپا احتمالا فرایند حل اختلافات برجام را فعال می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا احتمالا فرایند حل اختلافات برجام را فعال می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید