اروپایی ها بدانند نتیجه سیاست های غلط آنها به فروپاشی برجام منجر می گردد

به گزارش وبلاگ علیکایی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان گفت: کوشش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس و رفتار مشکوک مدیرکل آژانس نه تنها بازدارنده جمهوری اسلامی نخواهد بود، بلکه به فروپاشی برجام می انجامد.

اروپایی ها بدانند نتیجه سیاست های غلط آنها به فروپاشی برجام منجر می گردد

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران از فارس، سید کمال خرازی در اظهاراتی تاکید نمود: اروپایی ها باید بدانند که نتیجه سیاست های غلط آن ها بی شک موجب فروپاشی کامل برجام خواهد شد و اگر تا به حال به دلیل همسایگی با خاورمیانه و آثار امنیتی مستقیم فروپاشی برجام، در کلام از ادامه حیات نیمه جان برجام حمایت نموده اند، ادامه این شرایط از سوی ایران قابل تحمل نیست.

وی بیان نمود: سیاست های یکطرفه و نادرست سه کشور اروپایی عضو برجام و در راس آن ها آمریکا برای توقف فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران همیشه نتیجه ای معکوس داشته است و ایران مصمم تر به توسعه فناوری هسته ای خود ادامه داده است.

خرازی یادآور شد: کوشش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی هسته ای علیه ایران و رفتار مشکوک مدیرکل آن سازمان نه تنها بازدارنده ایران نخواهد بود، بلکه بی تردید به فروپاشی برجام خواهد انجامید.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان بیان نمود: اینک که مدیرکل آژانس به دیدار برایان هوک مسئول امور ایران در دولت آمریکا رفته است و خبر آن نیز رسماً منتشر شده است نشان می دهد که وابستگی و عدم استقلال آقای گروسی تا چه حد است که بی پروا به هماهنگ کردن اقدامات خود با مرکز توطئه علیه ایران می پردازد.

وزیر اسبق امور خارجه بیان نمود: این دیدار نشان می دهد که آقای گروسی از کجا دستور می گیرد و اقدام سه کشور اروپایی در کجا برنامه ریزی شده است.

وی گفت: آنها باید نتیجه فشارهای غرب را یکبار دیگر مرور نمایند و به یاد آورند که وقتی سه کشور اروپایی در دولت اصلاحات به وعده های مذاکراتی خود عمل نکردند و حتی نپذیرفتند که ایران با تعداد بسیار محدودی ماشین سانتریفیوژ تجربه غنی سازی خود را ادامه دهد، در اواخر دولت اصلاحات تعلیق غنی سازی متوقف و پلمپ کارخانه یو .سی .اف اصفهان شکسته شد و در دولت بعد تعداد سانتریفیوژهای ایران به 19000 عدد رسید و وقتی آنها از تحویل سوخت 20 درصد برای راکتور تهران جلوگیری کردند، ایران رأساً اورانیوم 20 درصد لازم را فراورینموده آن را در میله های مخصوص آن قرار داد و با نصب آنها در راکتور تهران، مشکل را به دست دانشمندان خود حل کرد.

کمال خرازی ادامه داد: در دولت یازدهم نیز گرچه ایران به دلیل توافق برجام محدودیت هایی را پذیرفت، ولی در برابر خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی ساکت ننشست و به طراحی ماشین های سانتریفیوژ پرقدرت ادامه داد و بعضی دیگر از تعهدات خود را به تعلیق درآورد.

وی توضیح داد: امروز ایران قادر است ماشین هایی را بسازد که بیش از 20 برابر ماشین های اولیه از قدرت غنی سازی برخودارست و با راه­ اندازی آنها گام های بلندتری را در عکس العمل نسبت به اقدامات غرب بردارد.

سید کمال خرازی بیان نمود: اروپایی ها باید بدانند که نتیجه سیاست های غلط آن ها بی شک موجب فروپاشی کامل برجام خواهد شد و اگر تا به حال به دلیل همسایگی با خاورمیانه و آثار امنیتی مستقیم فروپاشی برجام، در کلام از ادامه حیات نیمه جان برجام حمایت نموده اند، ادامه این شرایط از سوی ایران قابل تحمل نیست. آنها باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران در طول 40 سال عمر خود نشان داده است که در برابر زورگویی های بیگانگان تسلیم نخواهد شد و هر بار فشار بر ایران بیشتر شده است، ایرانیان را در ادامه جهت خود مصمم تر ساخته است.

وی گفت: ایران امروز قادر است ماشین های قدرتمند سانتریفیوژ خود را به تعداد بسیار بالا بسازد و راه اندازی کند و در زمانی کوتاه قدرت فراوریی خود را در واکنش به عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، به 90 هزار سو برساند، چنانچه در همین مدت کوتاه نیز پس از تعلیق بعضی از تعهدات خود براساس گزارش آژانس بیش از 1500 کیلو اورانیوم غنی شده فراوری نموده است.

سید کمال خرازی در سرانجام توضیح داد: غرب باید بداند که نه تحریم مالی و نه تحریم تسلیحاتی ایران را از جهت راهبردی مستقل خود باز نخواهد داشت چنانچه تا به حال نیز ایران در برابر فشارهای حداکثری غرب، سیاست خودکفایی خود را به سرعت پی گرفته است و توفیقات غیرقابل انکاری را در فراوری تسلیحات دفاعی مورد احتیاج خود به دست آورده است.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) اخیرا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با 25 رای مثبت در این شورا تصویب شد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس هم در واکنش به این اقدام گفت که اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این قطعنامه اتخاذ می نماید و مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیانش خواهد بود

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان.پی.تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی نیز بعد از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام، گفت این سازمان به فشار بر ایران برای دریافت پاسخ درباره مکان های مورد نظر ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همان روز قطعنامه شورای حکام را غیرسازنده و غیر قابل پذیرش خواند و گفت: این قطعنامه یک زیاده خواهی آشکار و طلبکاری سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی است و ایران زیاده طلبی را از جانب هیچ کشور و سازمانی نمی پذیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 823

به "اروپایی ها بدانند نتیجه سیاست های غلط آنها به فروپاشی برجام منجر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپایی ها بدانند نتیجه سیاست های غلط آنها به فروپاشی برجام منجر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید