تور استانبول ارزان: 7 مکان تاریخی در استانبول

به گزارش وبلاگ علیکایی، ایاصوفیه (Hagia Sophia)

ایاصوفیه یکی از معروف ترین جاذبه های تاریخی در استانبول است که گنبدی بزرگ روی آن وجود دارد و همین گنبد یکی از اصلی ترین ویژگی های این مسجد به شمار می رود. سبک معماری این بنا دوران بیزانس را به خاطر می آورد. لازم به ذکر است که این مسجد یکی از نماد های اصلی استانبول و ترکیه به شمار میرود و همواره در تورهای استانبول مورد بازدید قرار می گیرد. مسجد مذکور در سال 537 به وسیله امپراطور یوستینیانوس (Justinian) ساخته شده است و اکنون حدود هزاران سال عمر دارد. البته با وجود اینکه در حال حاضر این مکان به عنوان مسجد شناخته می گردد اما در دوره هایی نیز به عنوان کلیسای جامع ارتدوکس عمل نموده و تا سال 1453 نیز مقر اسقف قسطنطنیه بوده است. بعد از گذشت این دوره، مکان مذکور حدود 500 سال نقش مسجد مسلمانان را داشت. اما در سال 1935 تحت فرمان جمهوری ترکیه (آتاتورک)، این مکان به عنوان موزه در اختیار گردشگران نهاده شد. در حال حاضر ایاصوفیه دومین موزه پربازدید در ترکیه است که پیش از آن نیز کاخ Tapkapi واقع شده است. سالانه از این موزه حدود 3 میلیون بازدید انجام می گردد که تمام گردشگران نیز محو زیبایی های داخلی آن می شوند. در بخش های زیادی از فضاهای داخلی این مکان از موزائیک های طلایی استفاده شده است و البته در این مدت شاهد بازسازی های زیادی نیز در ایاصوفیه بوده ایم.

تور استانبول ارزان: 7 مکان تاریخی در استانبول

بهترین تجربه سفر را با تور استانبول ارزان در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا دیدن کنید و لحظات زیبایی را در این شهر تاریخی و تفریحی بگذرانید.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Alemdar Cd. No:2 - Cankurtaran Mh
 • شماره تماس: 905326083001+

کاخ Tapkapi

اگر در تور ترکیه، از استانبول بازدید نموده باشید، قطعا کاخ توپکاپی را دیده اید. ساختار کلی کاخ توپکاپی بدین شکل است که در هر چهار طرف آن حیاط بزرگی وجود دارد و در این بین نیز شاهد بعضی ساختمان های نسبتا کوچک هستیم. لازم به ذکر است که یونسکو این مکان را یک نمونه شاخص از قصر های گروهی دوره عثمانی خوانده است. از بالای شبستان این کاخ، دید بسیار خوبی به Golden Horn (جهت یک رودخانه) و دریای مرمره وجود دارد. لازم به ذکر است که این کاخ به مدت 400 سال (از سال 1465 تا 1856) محل اقامت سلاطین عثمانی بوده است و البته در این مکان مراسم بسیار زیادی نیز برگزار شده است. در حال حاضر کاخ توپکاپی یکی از بهترین جاذبه های تاریخی استانبول به شمار می رود و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می نمایند. معماری جالب این بنا نیز برای گردشگران بسیار هیجان انگیز است. آثار خطاطی شده ای در این کاخ وجود دارند که در کنار لباس ها و ظروف چینی جلب توجه می نمایند. لازم به ذکر است که در کاخ توپکاپی بسیاری از آثار مقدس دنیای اسلام نیز نگهداری می شوند.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Cankurtaran Mh
 • شماره تماس: 902125120480+

قصر زیرزمینی (Basilica Cistern)

Basilica Cistern در حقیقت یک قصر است که در قنات ساخته شده و محل قرارگیری آن نیز در فاصله 150 متری از غرب ایاصوفیه است. این قصر زیرزمینی عمر زیادی دارد و یکی دیگر از آثار ارزشمند است که از دوره امپراتوری یوستینیانوس (Justinian) به جای مانده است. در حقیقت این مکان در قرن ششم ساخته شده و ابعاد بزرگی دارد. این مکان بعد از تسلط امپراتوری عثمانی در سال 1453 به عنوان مکانی برای تامین آب کاخ های قسطنطنیه استفاده می شد. Basilica Cistern در زمینی به وسعت 10 هزار متر ساخته شده است و دارای ستون های بسیار زیادی است که ساختاری شبیه به جنگل را به وجود آورده اند. لازم به ذکر است که در این کاخ زیر زمینی هوای مرطوبی را شاهد هستیم که برای تابستان های گرم ترکیه مکان مناسبی است.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Yerebatab Cd. 1.3 - Alemdar Mh
 • شماره تماس: 902125221259+

مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmet Mosque)

مسجد سلطان احمد بین سال های 1609 تا 1616 به وسیله وی ساخته شد و هدف از این کار نیز نشان دادن قدرت عثمانی بود. در حال حاضر این مسجد تبدیل به یکی از نماد های ترکیه شده است و ساختار بسیار زیبایی دارد که در بسیاری از عکس های استانبول قابل مشاهده است. این مسجد دارای گنبد های بسیاری است که به صورت پله ای (بزرگ و کوچک) هستند و در کنار آن ها 6 مناره را نیز شاهد هستیم. حیاط این مسجد در واقع بزرگترین حیاط در بین مساجد عثمانی است. در فضای داخلی نیز تعداد زیادی از کاشی های آبی رنگ وجود دارند که برای تزیینات مورد استفاده قرار گرفته اند. البته همین کاشی های آبی رنگ باعث شده است که مردم محلی، مسجد مذکور را بنام مسجد آبی بشناسند. این مسجد یکی از بهترین مکان های تاریخی استانبول به شمار میرود و بازدید از آن برای گردشگران آزاد است. اما لازم به ذکر است که چون در حال حاضر این مسجد با اهداف دینی مورد استفاده قرار می گیرد، بازدیدها در آن به صورت کنترل شده انجام می گردد.

 • آدرس: ترکیه - اسنابول - At Meydani No:7 - Sultanahmet Mh
 • شماره تماس: 902124584468+

روملی حضار (Rumelihisari)

روملی حضار در بین مردم به عنوان قلعه روملی شناخته می گردد. این قلعه از 16 دیوار بلند و برج تشکیل شده است و حیاط آن نیز بسیار سرسبز است. این قلعه در بخش اروپایی استانبول واقع شده و در باریک ترین بخش از تنگه بسفر می توانید از آن بازدید کنید. لازم به ذکر است که ساخت این قلعه حدود 4 ماه در سال 1452 به طول انجامید و دستور ساخت آن نیز مربوط به سلطان محمد دوم می گردد. هدف از ساخت این قلعه آماده شدن دولت عثمانی برای حمله به قسطنطنیه بود که باعث سقوط امپراتوری بیزانس نیز شد. البته بسیاری از بخش های داخلی این قلعه بعد از زلزله ای که در استانبول رخ داد، دچار آسیب شده اند. در حال حاضر این قلعه در اختیار عموم قرار گرفته است و گاهی اوقات شاهد برگزاری کنسرت ها و تئاتر هایی نیز در این مکان هستیم.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Yahya Kemal Cd
 • شماره تماس: 902122635305+

کلیسای چوره (Chora Church)

کلیسای مقدس در چوره یکی از کلیسا های ساخته شده در دوره بیزانس است که در بسیاری از دیدگاه ها به عنوان خواهر کوچک ایاصوفیه شناخته می گردد. البته همچون ایاصوفیه، این کلیسا نیز در قرن شانزدهم تبدیل به مسجد عثمانی شد و در حال حاضر نیز به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد. کلیسای چوره از لحاظ ابعاد تاحدودی شبیه به ایاصوفیه است و البته زیبایی های خاص خود را نیز دارد. در حقیقت این کلیسا در بخش خارج از دیوار های اصلی شهر ساخته شده است و در بخش های داخلی این بنا نیز شاهد موزائیک کاری های مربوط به قرون وسطا هستیم. در داخل کلیسای چوره نقاشی های دیواری نیز وجود دارد که مربوط به سال 1312 می شوند.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Kariye Cami Sk. No:26 - Ayvansaray Mh
 • شماره تماس: 902126319241+

برج گالاتا (Galata Tower)

این برج در سال 1348 برای توسعه مستعمره زنوایی ساخته شد. گالاتا ساختاری استوانه ای دارد و مردم محلی آن را the Christea Turris می شناسند. این برج در بخش Karakoy قرار گرفته است و در حقیقت در بخش شمالی Golden Horn که به بسفر (Bosphorus) متصل می گردد، واقع شده است. گالاتا برای چندین قرن بلندترین ساختمان در شهر بود و در حال حاضر نیز یکی از مکان های است که با نگاه به افق می توان آن را مشاهده کرد. گردشگران زیادی به این منطقه سفر می نمایند. با وجود اینکه برای بازدید از برج گالاتا باید در صف های طولانی بایستید، ولی ثمره این انتظار، بالا رفتن به وسیله آسانسور و مشاهده چشم انداز ای 360 درجه از این شبه جزیره تاریخی است که بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

 • آدرس: ترکیه - استانبول - Galata Kulesi
 • شماره تماس: 902122447736+

استانبول دارای جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیاری است که در این مقاله از خبرنگاران با بهترین جاذبه های تاریخی آن آشنا شدیم. شما کدام یک از این مکان ها را بیشتر دوست داشتید؟ با ما و کاربران خبرنگاران به وسیله بخش دیدگاه ها در ارتباط باشید.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1634

به "تور استانبول ارزان: 7 مکان تاریخی در استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استانبول ارزان: 7 مکان تاریخی در استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید