یک نگرانی نوظهور؛ باکتری های مقاوم در برابر الکل

به گزارش وبلاگ علیکایی، با بروز و شیوع ویروس ناخوانده کووید-19، تمام فکر و ذکر مسئولان و مردم بر پیشگیری از این بیماری متمرکز شد و بنابر تحقیقات علمی و با اتکا به مطالعات جامعه پزشکی، ضدعفونی کردن با محلول های الکلی در کنار بقیه اقدامات پیشگیرانه، از اوجب واجبات شد؛ اما نکته قابل توجه این است که هشدار هایی درباره مصرف بی رویه این محلول ها وجود دارد.

یک نگرانی نوظهور؛ باکتری های مقاوم در برابر الکل

به گزارش ایسنا، دست ها را بشویید، ماسک بزنید و ضد عفونی کنید از جمله عباراتی است که از همان روز های آغازین اسفند با شیوع کرونا در کشور و شاید هم ماه های قبل از آن برای پیشگیری از ابتلا مکرر به گوش می رسید. بیشتر قریب به اتفاق مردم همچنان به پیروی از این توصیه ها پایبندند؛ دست ها را مداوم با صابون می شویند، همه جا ماسک می زنند و به وسایل مشکوک به آلودگی، محلول های ضدعفونی نماینده الکلی اسپری می نمایند. کار درست هم همین است، دانشمندان با آزمایش ها و مطالعات فراوان تقریبا مطمئنند که مواد بر پایه الکل ویروس را می کشد.

اما به دلایلی که شاید کاربرد آسان یکی از آن ها باشد، استقبال مردم از محلول های ضدعفونی نماینده الکلی به جای شست وشوی مداوم با صابون افزایش پیدا کرد که به طبع معایبی هم با خود به همراه دارد؛ طبق یکی از مطالعاتی که به وسیله پژوهشگران آلمانی در Journal of Hospital Infection منتشر شده است، استفاده از اسپری ها یا دستمال های ضدعفونی نماینده روی پوست ممکن است باعث تحریک پوست و چشم گردد. اسپری ها و دستمال های ضدعفونی نماینده برای تمیز کردن سطوح است، نه افراد یا حیوانات.

بر اساس این پژوهش، پتانسیل تحریک نمایندگی الکل هایی که معمولاً در دارو های ضد عفونی نماینده دست استفاده می گردد، بسیار کم است. اگر پوست از قبل تحریک شده باشد، به اسم مثال با شوینده ها یا آب، در استفاده از الکل ها می توانند احساس سوزش نمایند، اما واکنش آلرژیک نیست و به پوست آسیب نمی رساند، البته باید توجه داشت در استفاده طولانی مدت و ناصحیح یا به صورت ترکیب با مواد شیمیایی دیگر می توانند ایجاد حساسیت های پوستی و آلرژیک نمایند.

سازگاری باکتری های بیماری زا با ضدعفونی نماینده های الکلی

از سوی دیگر، این مصرف بی رویه خبر از یک سازگاری عجیب دارد؛ همانطور که در این مطالعه اسم شده است ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل ده ها سال است که در بهداشت بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرند. اما تا به امروز، انواع باکتری ها علائم غلبه بر این عوامل شست و شوی دست را هم نشان داده اند. باکتری ها در حال مقابله هستند. هر کجا که یک روش را بار ها و بار ها تکرار کنیم، خواه در بیمارستان باشد یا در خانه یا هر جای دیگر، شما به باکتری ها فرصت می دهید تا خود را سازگار نمایند.

سویه های تازه تحمل بیشتری نسبت به الکل های موجود در ضد عفونی نماینده ها دارند. یک مطالعه تازه که به وسیله Peter Doherty Institute for Infection and Immunity and Austin Health 2 منتشر شده است، نشان می دهد که از سال 2010 سویه های انتروکوکوس فاسیوم، یک باکتری بیماری زای مرتبط با مراقبت های بهداشتی، ظهور نموده اند که 10 برابر تحمل بیشتری نسبت به الکل دارند.

طبق این مطالعه، باکتری های انتروکوک که جزئی طبیعی از باکتری های روده انسان هستند، در بیمارستان ها شیوع بیشتری پیدا می نمایند و می توانند باعث عفونت هایی شوند که درمان آن ها بسیار مشکل است. یکی از گروه های انتروکوک که ایجاد مسائل جدی می نماید دسته ای از آن هاست که مقاومت نماینده به آنتی بیوتیک وانکومایسین هستند. این باکتری ها به اسم انتروکوک های مقاوم به ونکومایسین (VRE) شناخته می شوند. خصوصاً برای بیمارانی که تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می گیرند، خطرناک است، زیرا دارو میکروبیوم روده آن ها را از بین می برد.

بعلاوه در این مقاله آمده است: این سرانجام بهداشت بیمارستان ها نیست، روش موجود یکی از موثرترین روش های کنترل عفونت است که در سراسر دنیا معرفی شده است، اما نمی توانیم فقط به ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل اعتماد کنیم و برای مقابله با برخی از باکتری ها، مانند VRE و دیگر باکتری ها به اقدامات و سیاست های تکمیلی احتیاج داریم. برای بیمارستان این رژیم های بهداشتی ضد عفونی، شامل استفاده از ضد عفونی نماینده های جایگزین، ممکن است مبتنی بر کلر باشد. بعلاوه سطح اضافی کنترل عفونت، که فقط به مواد ضد عفونی نماینده مبتنی بر الکل وابسته نباشند هم ضروری است. در نتیجه این می تواند یک نگرانی نوظهور باشد: باکتری های مقاوم در برابر الکل.

خطرات احتمالی محلول های ضدعفونی نماینده خانگی

دانشمندان در این مطالعه در خصوص افزایش تعداد گونه های باکتریایی مقاوم در برابر آلودگی ها بر اثر استفاده بیش از حد محصولات و ضدعفونی نماینده ها هم هشدار دادند؛ اگرچه این یافته های اولیه هستند، اما در نظر گرفتن معنای باکتری های مقاوم در برابر الکل در محیط های بالینی مهم است. این نگرانی وجود دارد که استفاده بیش از حد ناگهانی در تمیز کردن محصولات و ضدعفونی نماینده های دست در طی شیوع همه گیری منجر به افزایش تعداد گونه های باکتریایی مقاوم در برابر میکروبی می گردد که با آن روبه رو هستیم.

بعلاوه در این مطالعه آمده است، این فشار بیشتر بر سیستم مراقبت های بهداشتی که در حال حاضر درحال مبارزه هستند، وارد می گردد و احتمالاً منجر به مرگ بیشتر می گردد. علاوه بر این، مشکل می تواند مدت ها پس از سرانجام همه گیری کنونی ادامه یابد.

بدتر اینکه متخصصان اینترنت و رسانه های اجتماعی در خصوص ساخت مواد ضدعفونی نماینده دست خانگی که ادعا می نمایند می توانند ویروس را از بین ببرند، مشاوره می دهند که برای بیشتر این محصولات، هیچ مدرک علمی در خصوص موثر بودن آن ها وجود ندارد. بعلاوه هیچ گونه اثرات جانبی احتمالی ناشی از استفاده از آن ها در نظر گرفته نشده است. آنچه ما می دانیم این است که بسیاری از این محصولات خانگی حاوی موادی مانند الکل هستند که دارای مقدار ضد باکتری در مقادیر مناسب هستند. هر چیزی که ضد باکتری باشد، می تواند مقاومت ضد میکروبی را افزایش دهد.

ضدعفونی نماینده های الکلی DNA را هم نشانه می گیرند!

طبق گفته متخصصان، آسیب به DNA هم از دیگر مواردی است که پژوهشگران از آن به اسم عارضه استفاده بی رویه از محلول های ضدعفونی نماینده بر پایه الکل، یاد نموده اند؛ نگرانی موجود این است که میکروارگانیسم های بیشتری در نتیجه جهش های ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در مواد تمیز نماینده فروشگاهی و خانگی و محصولات ضدعفونی نماینده دست، می توانند مقاوم شوند. بسیاری از این موارد (از جمله فنل ها و پراکسید هیدروژن) پتانسیل آسیب زدن یا تغییر DNA دارند و برخی اوقات به اسم عوامل ژنوتوکسیک شناخته می شوند.

بعلاوه بر اساس مطالعات، ترکیبات رایج بسیاری از مواد تمیز نماینده و ضدعفونی نماینده های دست شامل الکل ها، ترکیبات آمونیوم کواترنر، فنل ها، پراکسید هیدروژن، سورفاکتانت ها، کلرید بنزالکونیوم و تریکلوزان است. استفاده از برخی از این ترکیبات قبلاً به افزایش مقاومت ضد میکروبی مرتبط بوده است.

کوشش ما برای محافظت از خود در برابر COVID-19 بعلاوه ممکن است محیطی ایجاد کند که حتی میکروارگانیسم های مقاوم در برابر ضد میکروب هم بیشتر ظهور نمایند. با توجه به اینکه مقاومت ضد میکروبی در حال حاضر باعث بیش از 700 هزار مرگ سالانه در سراسر دنیا می گردد، مهم است که برای جلوگیری از تأثیر بیشتر با احتیاط رفتار کنیم.

محلول های ضد عفونی نماینده هم پروتکل مصرف دارند!

از زمان آغاز همه گیری کرونا ویروس، دانشمندان و دولت ها در خصوص برترین روش های بهداشتی برای حافظت از خود به مردم توصیه می کردند. این توصیه باعث افزایش چشمگیر در فروش و استفاده از محصولات تمیز نماینده و ضد عفونی نماینده دست شده است.

متأسفانه، این دستورالعمل ها به ندرت با مشاوره در خصوص استفاده از آن ها با مسئولیت پذیری یا عواقب سوء استفاده از آن ها همراه هستند. اما همانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها، استفاده بیش از حد از محصولات تمیز نماینده و ضد عفونی نماینده های دست می تواند منجر به مقاومت ضد میکروبی در باکتری ها گردد.

به جای بی اعتبار کردن اثر ضد عفونی نماینده های مبتنی بر الکل، مطالعات نشان می دهند که بسیاری از افرادی که از این محصولات استفاده می نمایند، برای از بین بردن کامل آثار باکتری ها، دست خود را برای مدت زمان کافی به هم نمی مالند و پروتکل صحیح شست و شوی دست را هنگام استفاده از این ضدعفونی نماینده ها انجام نمی دهند، در نتیجه کارآمدی آن ها را از بین می برند. مدت زمان مطلوب توصیه شده 20 تا 30 ثانیه است.

با ضدعفونی نماینده ها مطابق تجویز دارویی برخورد کنید

در نتیجه اطلاع رسانی صحیح در خصوص نحوه درست مصرف، نگهداری و موارد هشدار در خصوص این مواد باید به وسیله دولت ها و رسانه ها صورت گیرد. بعلاوه توجیه افراد به تغییر دیدشان به این مواد ضد عفونی هم مهم است که باید این مواد را همانند مواد دارویی در نظر بگیرند و هنگام استفاده از ضد عفونی نماینده های دستی و مواد تمیز نماینده، مطابق تجویز دارویی با آن ها رفتار نمایند.

افراد باید از رقیق کردن یا ترکیب محصولات از پیش آماده شده با سایر محصولات خودداری نمایند و فقط مواد بهداشتی و تمیز نماینده خانگی را با استفاده از دستورالعمل های سایت های دولتی یا فروشگاه های معتبر تهیه نمایند. مهم ترین مورد آگاهی افراد و مردم در نحوه استفاده از این موارد است که با استفاده از رسانه ها می تواند صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در سرانجام این پژوهش آمده است: با توجه به اینکه مقدار استفاده از این مواد در پی همه گیری کووید-19 به شدت بالا رفته و مطالعات موجود در خصوص مقاومت باکتری ها و ارگانیسم های مختلف در برابر ضدعفونی نماینده های بر پایه الکل بسیار محدود یا در بازه های زمانی کوتاه انجام شده است، پیشنهاد می گردد آنالیز های جامع در اشکال جامع و زمان بندی طولانی در خصوص تغییرات هم فلور های دست انسان و هم مقاومت احتمالی در باکتری های مختلف مورد آنالیز و تحقیق قرار گیرد و پس از آن هم به نظر می رسد تحقیقاتی در خصوص مواد جایگزین که اثربخشی مناسب را داشته باشند، مورد احتیاج است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1521

به "یک نگرانی نوظهور؛ باکتری های مقاوم در برابر الکل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نگرانی نوظهور؛ باکتری های مقاوم در برابر الکل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید