چنگ زدن نوزاد و راه های پیشگیری از آن

به گزارش وبلاگ علیکایی، اگر شما هم به تازگی مادر شده اید و نوزادتان صورتش را با دستانش خراش می دهد، مطالعه این مطلب برایتان مفید خواهد بود.

چنگ زدن نوزاد و راه های پیشگیری از آن

دلیل چنگ زدن نوزاد به صورتش چیست؟

در وهله اول، خوب است بدانید که چنگ زدن نوزاد به صورتش یک کار کاملا طبیعی است و در میان نوزادان رایج است. این حرکت نوزادان را رفلکس یا واکنش های اولیه می نامند.

1. عدم کنترل کافی بر حرکت دست هادلیل چنگ زدن نوزاد به صورتش در وهله اول؛ کنترل کافی نداشتن بر حرکات دست هایش است. گاهی اوقات نوزاد دست هایش را به سرعت به سمت صورتش می برد و موجب خراشیدن آن می گردد که کاملا طبیعی است.

این حرکت ناگهانی می تواند موجب ایجاد یک خراش باریک بر روی صورت نوزاد گردد. بعضی از مادران نگران چنگ زدن نوزاد به چشمانش و آسیب رساندن به آن ها هستند. اما من متوجه شدم، نوزادم زمانی که انگشتانش یا دیگر اشیاء نزدیک به چهره اش می شوند، به طور اتوماتیک پلک می زند، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که چشمانش خراشیده شوند.

2. تمایل به کشف محیطدلیل دیگر اینکه نوزادان چهره خود را می خراشند، تمایل آن ها به کشف فضای اطرافشان است. آن ها دیگر در فضای محدود رحم نیستند و می توانند آزادانه دست و پایشان را حرکت دهند.

دنیای خارج از رحم سرشار از شگفتی برای نوزادان است و آن ها به تدریج یاد می گیرند که از دست ها، بازو ها و پا ها خود برای کشف آن استفاده نمایند. گاهی اوقات این کنجکاوی ها موجب بروز آسیب های کوچکی بر روی صورت آن ها می گردد.

آیا اثر خراش ها بر صورت نوزاد باقی می ماند؟پس از آنکه این خراش ها را روی صورت دخترم دیدم، نگران شدم و این پرسش در ذهنم شکل گرفت که آیا رد این خراش ها بر روی صورت او می ماند یا خیر.

پاسخ این سوال خیالم را آسوده کرد. خیر.

اگرچه نوزادان به نظر بسیار ظریف و شنماینده می آیند، اما بدنی قوی دارند! این خراش ها به سادگی درمان می شوند.

از سوی دیگر، ناخن های نوزاد به آن اندازه که شما فکر می کنید سخت و تیز نیستند؛ بنابراین احتمال باقی ماندن اثر خراش ها وجود ندارد.

خراش های روی صورت نوزاد را چگونه درمان کنیم؟درمان ساده ای برای خراش های روی صورت کودک وجود دارد.

صورت نوزاد با صابون مخصوص کودک و آب گرم (نه داغ) بشویید.

با یک پارچه یا حوله نرم، به آرامی آن را خشک کنید.

سپس، اندکی از پماد مخصوص نوزادان روی محل خراشیدگی قرار دهید. از آنجا که خراش ها بسیار کوچک و ظریف هستند، احتیاجی به استفاده از اندازه زیادی پماد نیست. با استفاده از پماد، خراشیدگی ها ظرف چند روز بهبود می یابند.

هم چنین بهتر است در مدت درمان خراشیدگی ها، از روش های پیشگیری از چنگ زدن نوزاد به صورتش بهره ببرید، تا خراش های ایجاد شده سریعتر بهبود یابند.

چگونه از چنگ زدن نوزاد به صورتش پیشگیری کنیم؟خوشبختانه، راه های زیادی برای پیشگیری از چنگ زدن نوزاد به صورتش وجود دارد.

استفاده از دستکش. یکی از راه های پیشگیری از چنگ زدن نوزاد به صورتش، پوشاندن دستکش به دستان اوست.

بدین ترتیب، حتی اگر او دست هایش را به سمت صورتش حرکت دهد، نمی تواند آن را بخراشد. صادقانه بگویم، تماشا نوزاد با دستکش های کوچک صورتی یکی از زیباترین صحنه های زندگی است. یک جفت دستکش نخی بگیرید که مناسب پوست لطیف نوزاد باشد.

قنداق کردن. از آنجایی که دختر من هنوز نوزاد است، بیشتر اوقات او را در قنداق می پیچم. بدین ترتیب حرکت دست هایش محدود می گردد و دیگر نمی تواند صورتش را چنگ بزند.

کوتاه کردن ناخن ها. راه دیگر پیشگیری از چنگ زدن نوزاد به صورتش، کوتاه کردن ناخنهای اوست. من از یک سوهان کاغذی مخصوص برای ناخن های نوزادم استفاده می کنم و سعی می کنم لبه های تیز ناخن را از بین ببرم. پیرایش ناخن های نوزاد از بروز خراش هنگام چنگ زدن جلوگیری می نماید.

بعضی از نوزادان تمایلی به کوتاه کردن و سوهان کشیدن ناخن هایشان ندارند. آن ها هنگام گرفتن ناخن ها، به قدری حرکت می نمایند که ادامه کار غیر ممکن می گردد.

بنابراین، ممکن است بخواهید هنگامی که نوزاد خوابیده است ناخن های او را کوتاه کنید. می توانید ناخن گیر و قیچی ناخن مخصوص نوزادان را از داروخانه تهیه کنید.

از چه زمانی نوزادان دیگر صورت خود را چنگ نمی زنند؟با رشد نوزاد و کنترل هر چه بیشتر اعضای بدن خود، چنگ زدن نوزاد به صورتش کاهش می یابد.

سرعت رشد هر کودک منحصر به فرد است، اما از شش ماهگی به بعد دیگر بازتاب چنگ زدن در نوزادان دیده نمی گردد.

سخنی با مادرانامیدوارم مطالعه این مطلب خیال شما را از خراش های روی صورت نوزادتان آسوده نموده باشد. البته به عنوان کسی که به تازگی مادر شده است، طبیعی است که تماشا هر نوع علائمی روی پوست لطیف کودک برایتان نگران نماینده باشد.

بهتر است به مساله اینگونه نگاه کنید که این خراش ها نشانه کنجکاوی نوزاد نسبت به شناخت و کشف محیط اطرافش است.

اگر می خواهید از عوارض این سفر اکتشافی نوزادان در امان باشید، پوشاندن دستکش، قنداق کردن و کوتاه کردن ناخن های نوزادتان را از قلم نیاندازید!

برای درمان خراش ها هم کافی است اندکی از پماد مخصوص نوزادان بر روی خراش ها بهره ببرید و در صورت احتیاج چندین بار در روز آن را تکرار کنید.

خراش های روی صورت دخترم در پنج ماهگی از بین رفت و او دیگر صورت خود را خراش نداد. شما هم نگران نباشید، بازتاب چنگ زدن در نوزادان تا شش ماهگی از بین خواهد رفت.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1574

به "چنگ زدن نوزاد و راه های پیشگیری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چنگ زدن نوزاد و راه های پیشگیری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید