چرا اروپایی ها از معرفی قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام عقب نشستند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، رویه قابل تشخیص درباره کشورهای غربی این است که هرگاه ایران بر مواضع خود ایستادگی نموده است دستگاه محاسباتی غرب دچار اخلال شده و مجبور شده است از مواضع غیرعقلانی و زورگویانه اش کوتاه بیاید.

چرا اروپایی ها از معرفی قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام عقب نشستند؟

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا پاییز 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

گروه بین الملل خبرنگاران ـ کشورهای اروپایی طرف ایران در توافق هسته ای برجام به تازگی اعلام کردند از معرفی قطعنامه توبیخی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی فعلاً منصرف شده اند و این قطعنامه را معرفی نخواهند کرد.

تصمیم کشورهای اروپایی برای معرفی این قطعنامه بعد از تصمیم ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی طبق مفاد مصوبه مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران صورت گرفت.

جمهوری اسلامی ایران از ابتدا این را تعیین کرد که مفهوم این اقدام کشورهای غربی، ادامه جنگ مالی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در لباس دیپلماسی است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه دوشنبه هفته پیش در نشست خبری گفت: دیپلماسی یک مفهوم است و نمی توان با اسم دیپلماسی، جنگ کرد، نمی توان با اسم دیپلماسی سیاست فشار حداکثری دولت پیشین علیه ملت ایران را ادامه داد، نمی توان با اسم دیپلماسی نزدیک دو ماه تمامی مسیرهای ارسال غذا و دارو را مثل دولت قبلی مسدود کرد.

جنگ، در لباس دیپلماسی البته رویه کهنه کشورهای غربی در مواجهه با کشورهای ناهمسو با سیاست های کلان غرب بوده و آنها همواره از پیشنهاد دیپلماسی به عنوان گزینه ای برای تکمیل فشار استفاده می نمایند. از نگاه طرف های غربی، پیشنهاد مذاکره حین اعمال فشار راهبردی است که از یک سو در طرف مقابل تفرقه داخلی ایجاد می نماید و از سوی دیگر، توپ را به زمین طرف مقابل می اندازد و آنها را در معرض فشار مضاعف افکار عمومی قرار می دهد.

با این حال، رویه قابل تشخیص دیگر درباره کشورهای غربی این است که هرگاه ایران بر مواضع خود ایستادگی نموده است دستگاه محاسباتی غرب دچار اخلال شده و مجبور شده است از مواضع غیرعقلانی و زورگویانه اش کوتاه بیاید.

مثلاً در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش، او علی رغم همه اقدامات خصمانه از کوشش برای براندازی نرم گرفته تا کوشش برای ایجاد اغتشاشات مذهبی ـ قومی برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ای ایران خاتمه در سال های پایانی دولتش به این نتیجه رسیده بود که باید با مسئله غنی سازی ایران کنار آمد، علاوه بر این، دیگر کشورهای گروه 1+5 هم به همین نتیجه رسیده بودند، این چیزی است که جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا در کتاب خاطراتش آن را فاش نموده است.

کری می نویسد: موضع آمریکا برای مدت طولانی این بود که هرگونه غنی سازی هرچند هم غنی سازی خیلی محدود مانعی بر سر راه توافق است؛ اما شریکان ما در گروه 1+5 به صورت متفق القول این موضع را کنار گذاشته تصمیم گرفتند به طور خاص به ایران چیزی که دیگر کشورها داشتند انجام می دادند، داده گردد. از نظر آنها (شرکای آمریکا در 1+5) باید درباره غنی سازی در آینده صحبت گردد تا ایرانی ها مذاکرات را جدی بگیرند. من همچنین از گفت و گوهای خصوصی ام فهمیدم که به رغم موضع علنی دولت بوش، این دولت در خفا و به صورت خصوصی موافق ایده (غنی سازی ایران) بود هرچند آنها هرگز درباره اینکه ساختار یا سطوح (غنی سازی) چگونه باشد، به جمع بندی و نتیجه نرسیدند.

در ماجرای قطعنامه ضدایرانی که سه کشور اروپایی قصد داشتند علیه ایران معرفی نمایند نیز ایران به وضوح مواضع و اقدامات خود در واکنش به این گام غیرسازنده را برای طرف های مقابل تشریح و بر آن پافشاری کرد.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان درباره اقدامات صورت گرفته برای تشریح مواضع ایران در صورت پیشبرد قطعنامه ضدایرانی گفت: در تمام رایزنی ها، پیغام ها و مکاتبات، به صراحت گفته شد که تصویب قطعنامه را اقدامی مخرب بر سر راه روابط و همکاری های ایران و آژانس می بینیم که از جمله، موجب توقف تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس نیز خواهد شد.

عقب نشینی اروپایی ها از صدور این قطعنامه از منظر مقایسه رفتارشان پس از خروج آمریکا از برجام هم قابل آنالیز است، در آن مقطع، کشورهای اروپایی احتمالاً از آن جهت که مطمئن بودند ایران اقدامی در واکنش به نقض عهد آنها انجام نخواهد داد تا یک سال صرفاً به دادن وعده و وعید و انجام پاره ای اقدامات نمادین بدون اثرات عملی روی آوردند.

به طور خلاصه، مهم ترین نتیجه ای که از شرایط فعلی می توان گرفت این است که اصرار ایران بر مواضع و منافع اصولی همواره باعث اخلال در دستگاه محاسباتی طرف غربی می گردد و آنها را به عقب نشستن از زورگویی های غیرمنطقی وادار می نماید، در مقابل، نرمش در واکنش همواره آنها را به سمت پیشروی در سلطه و زورگویی سوق می دهد.

.+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1246

به "چرا اروپایی ها از معرفی قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام عقب نشستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اروپایی ها از معرفی قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام عقب نشستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید