پنکه و کولر چگونه از انتقال ویروس جلوگیری می نمایند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، این روزها که کرونا بدجور از هر طرف محاصره مان نموده، تاکیدات بسیاری بر رعایت پروتکل های بهداشتی حتی بیش از گذشته صورت می گیرد و در این میان توجه به رعایت فاصله اجتماعی و تهویه هوای مکانی که در آن حضور داریم جزو مهمترین اولویت هاست تا جایی که تاکید شده است که تهویه مناسب هوا به اندازه استفاده از ماسک برای جلوگیری از ابتلا به کرونا اهمیت دارد.

پنکه و کولر چگونه از انتقال ویروس جلوگیری می نمایند؟

براساس اعلام مرکز بهداشت استان مرکزی، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19، باز کردن پنجره های ساختمان ظرف مدت 5 دقیقه 90 درصد آلودگی را کاهش می دهد، بنابراین تهویه مناسب در کنار استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در شرایط کنونی امری بسیار لازم است.

در همه گیری کرونا از تراکم تماس نزدیک و تهویه نامناسب باید پرهیز گردد، ماسک به تنهایی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا کافی نیست چراکه بیماران زیادی به دلیل حضور در پاساژها و مراکز خرید درگیر کرونا شدند درحالی که حتی از دو ماسک استفاده کردند، به همین دلیل باید از حضور در فضای بسته و پر ازدحام اجتناب کرد.

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس جهش یافته کرونا تهویه و هوادهی مناسب در مکان های بسته باید مدنظر قرار گیرد و در واقع در منزل و محل کار یکی از راه های جلوگیری از ابتلا به کرونا ایجاد تهویه مناسب است.

اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل بستری است، نباید از کولرهای گازی استفاده کرد، در این شرایط یک پنکه را در نزدیکی یک پنجره باز قرار دهید تا هوا به سمت بیرون در جریان باشد، حتی بدون پنجره باز هم پنکه می تواند جریان هوا را بهبود ببخشد، البته در استفاده از پنکه باید مواردی مدنظر قرار گیرد.

پنکه را دور از افراد دهید، قرار دادن پنکه به سمت افراد می تواند باعث برخورد مستقیم هوای آلوده به آنها گردد، از پنکه های سقفی برای یاری به جریان هوا در خانه با پنجره باز یا بسته استفاده کنید، همچنین بچه ها خردسال را با پنکه تنها نگذارید.

در استفاده از کولر آبی نیز نکات مهمی وجود دارد، کولر آبی معمولا در فضای بیرون از ساختمان واقع شده است و با توجه به تامین هوا از بیرون، تهویه مناسبی تامین می نماید، در اماکن عمومی با تجمع زیاد بهتر است کولر با حداکثر سرعت، جهت تامین هوای تازه راه اندازی گردد، در اماکن عمومی کولر آبی یک ساعت قبل از آغاز ساعت کاری و یک ساعت بعد از اتمام ساعت کار جهت رقیق سازی هوا روشن باشد، چند دریچه یا پنجره برای برقراری جریان و عبور هوا باز گذاشته گردد، همچنین دریچه کولر طوری تنظیم گردد که باد مستقیم به طرف افراد پرتاب نگردد.

در شرایط کرونایی استفاده از کولر گازی اصلا توصیه نمی گردد، اما در صورت استفاده، فیلترهای کولرگازی مورد استفاده در فضاهای عمومی، روزانه شست و شو گردد.

اگر مجبور شدید که پذیرای یک تعمیرکار یا مهمان در خانه خود باشید، از هوای تازه و سایر راهکارها مانند پوشیدن ماسک و رعایت فاصله دو متری از یکدیگر استفاده کنید تا شیوع کووید 19 را کاهش دهید. درها و پنجره ها را باز کنید، اگر باز گذاشتن در و پنجره ها برای شما یا دیگران ایمن نیست، این کار را انجام ندهید و از روش های دیگر برای کاهش ذرات ویروس در هوا مثل فیلتر هوا و فن های سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده کنید.

فن های سرویس بهداشتی و آشپزخانه را روشن نموده و پس از خروج فرد مراجعه نماینده به مدت یک ساعت روشن نگه دارید اگرچه بعضی از فن های اجاق گاز هوا را به بیرون نمی فرستند، اما می توانند جریان را بهبود ببخشید و از تجمع ذرات ویروس در یک مکان جلوگیری نمایند.

در هنگام استقاده از تاکسی علاوه بر استفاده از ماسک باید پنجره ها را نیز برای تهویه بهتر هوا باز بگذاریم، تحت هیچ شرایطی سوار تاکسی هایی با ظرفیت بیشتر از سه نفر نشوید و در صورت سوار شدن تاکسی، اولین کار این است که پنجره را باز کنید و از مسافر کناری تا جایی که امکان دارد فاصله بگیرید، کولر هم نباید روشن گردد و در تاکسی فقط شیشه باید پایین باشد.

در استفاده از فن کوئل و چیلر، فن ها در بیشترین ظرفیت فعالیت خود قرار گیرند، ساعت بهره برداری از سیستم در اماکن عمومی افزایش یابد، سیستم های تهویه مکانیکی در آشپزخانه و سرویس های بهداشتی تعبیه شده و روشن باشند و پنجره ها و دریچه ها به صورت نیمه باز باشند تا هوا راحت تر جریان یابد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1403

به "پنکه و کولر چگونه از انتقال ویروس جلوگیری می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنکه و کولر چگونه از انتقال ویروس جلوگیری می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید