همه چیز درباره عفونت های پردردسر

به گزارش وبلاگ علیکایی، مجله سیب سبز - نیلوفر جامه بزرگی: سوزش ادرار از دردهای وحشتناکی است که ممکن است هر فردی به آن مبتلا گردد و دلایل زیادی داشته باشد، از عفونت های ساده ویروسی تا بیماری سل و مسائل بازگشت ادرار، می توانند علت بروز این بیماری باشند.

همه چیز درباره عفونت های پردردسر

دکتر علی شمسا، استاد اورولوژی، فوق تخصص پیوند کلیه از دانشگاه لندن علت بروز این بیماری و راه های تشخیصی آن را شرح داده است. اگر شما هم دچار عفونت های ادراری هستید یا از ابتلا به آن می ترسید، این مطلب را با دقت بخوانید تا بدانید سوزش ادرارتان به چه علت است و ضروری است چه آزمایش هایی برای تشخیص آن انجام دهید.

از کجا وارد می گردد؟

عفونت ادراری به معنای ورود میکروب، ویروس یا انگل به دستگاه ادراری است که انواع مختلفی دارد، نوع شایعی که اغلب افراد گرفتار آن می شوند، کلبسیلا نام دارد. کلبسیلا همان E-coli است که به وسیله مجرای ادراری وارد بدن می گردد، ویروس کلبسیلا هم در خانم ها و هم در آقایان شایع است.

آدنوویروس هم نوعی از عفونت ادراری است که فرد با مبتلا شدن به آن دچار تکرر ادرار می گردد. عفونت قارچی کلوکومونا هم می تواند، دستگاه ادراری را عفونی کند؛ البته این نوع از عفو نت شیوع زیادی ندارد و بیشتر افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند، به آن مبتلا می شوند. تنها راه ورود عفونت ادراری از مجرا نیست و گاهی عفونت به وسیله خون نیز به دستگاه ادراری نفوذ می نماید. باسیل سل می تواند، به وسیله خون وارد ارگان های تناسلی، کلیه ها و مثانه گردد. عفونت دستگاه ادراری ممکن است تا آنجایی پیش برود که منجر به کوچک شدن مثانه و تنگی مجرای ادراری گردد.

چه علائمی دارد؟

سوزش ادرار همواره با تب همراه نیست. اگر سوزش ادرار دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و اجازه ندهید بیماری پیشرفت کند. عفونت ادراری محدود به مثانه، باعث تب نمی گردد و تنها با سوزش و تکرر ادرار همراه است. گاهی هم فرد با احساس اجابت مزاج، قبل از رسیدن به دستشویی قطراتی از ادرارش تراوش می نماید. گاهی افراد در انتها ادرارشان متوجه قطرات خون می شوند که می تواند به علت ورم مثانه باشد؛ ورود نوعی ویروس باعث ورم مثانه می گردد که این ویروس هم تب به همراه ندارد. با انجام کشت ادرار می توان وجود آن را آنالیز و با تشخیص به موقع آن می توان روند درمان را تسریع کرد.

شاید دستگاه ادراری تان بیمار شده؟

سل در مراحل اولیه معمولا بی نشانه است. عفونت مثانه گاه به علت سل دستگاه ادراری است؛ این بیماری با تعریق شبانه و تب خفیفی همراه است و باعث تکرر ادرار هم می گردد. اگر این علائم با خلط خونی همراه باشد، برای تشخیص ضروری است، آزمایش های تخصصی انجام گردد که در این آزمایش باید 6نوبت ادرار صبحگاهی بیماری موردآنالیز قرار گیرد. می توان به جای 6نوبت آزمایش، از شیوه جدید PCR هم استفاده کرد تا سریع تر به پاسخ رسید.

قبل از سفر به نواحی گرمسیر بدانید

مردمان دزفول و خوزستان ممکن است به شیستوزوما که نوعی انگل است مبتلا شوند. شیستوزوما وارد مثانه شده و باعث کوچک شدن مثانه می گردد یا ممکن است منجر به سرطان مثانه گردد. در بعضی افراد مبتلا به شیستوزوما، انگل به طور کامل در ادرار فرد دیده می گردد. غیر از مردمانی که در نقاط گرمسیر زندگی می نمایند، مسافرانی که به کشورهای حاشیه رود نیل سفر می نمایند هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. انگل شیستوزوما در کشورهای اطراف رود نیل زندگی می نماید و اگر فردی در آب های آن نواحی شنا نموده باشد و در ادرارش قطرات خون دیده گردد، حتما باید آزمایش های تخصصی را انجام دهد تا انگل را در ادرارش شناسایی و درمان را شروع کند.

ممکن است بیماری آمیزشی گرفته باشید

STD بیماری آمیزشی است که از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد، STD باعث عفونت مجرا می گردد. اگر دو یا سه روز ترشحات زرد مایل به سبز رنگ، همراه با سوزش دارید، ممکن است به این بیماری دچار شده باشید. برای تشخیص قطعی، آزمایشگاه از ترشحات نمونه برداری می نماید و با روش میکروب شناسی نمونه آنالیز می گردد. افراد مبتلا به این بیماری برای پیشگیری از انتقال آن به همسرشان باید از روش های پیشگیری مناسب حین رابطه زناشویی استفاده نمایند.

بچه ها هم عفونت ادراری می گیرند؟

عفونت ادراری سن و سال نمی شناسد و ممکن است کودک یا بزرگسال را درگیر کند. عفونت ادراری بچه ها معمولا با تب همراه است. با انجام آزمایش ادرار، می توان به راحتی عفونت ادراری را تشخیص داد. اگر در آزمایش، میزان کلنی کانت بچه ها بیشتر از صد باشد، بدون شک کودک دچار عفونت ادراری شده است. عفونت های ادراری در بزرگسالان و بچه ها بیشتر به علت ورود کلی باسیل یا میکروب ای کلای هستند.

حتی خانم های یائسه هم ممکن است عفونت ادراری بگیرند، در خانم ها عفونت ادراری بیشتر به علت ویروس کولی باسیل اتفاق می افتد. برای تشخیص آن باید کشت ادرار انجام گردد و گاه پزشک برای تشخیص بازگشت ادرار سونوگرافی را توصیه می نماید. بعد از تشخیص نوع میکروب پزشک می تواند، تشخیص دهد که از چه نوع و چه مقداری آنتی بیوتک استفاده کند. گاهی ضروری است بیمار سه تا پنج روز آنتی بیوتیک مصرف کند.

شایع ترین عفونت در بچه ها

اگر کودکی مدام دچار عفونت ادراری می گردد، باید به دنبال علت اصلی بروز بیماری گشت. عفونت مکرر ممکن است به علت بازگشت ادرار به کلیه ها باشد. ادرار در حالت طبیعی باید از مثانه وارد مجرا و از آن خارج گردد. اگر قسمتی از ادرار به کلیه ها برگردد، کلیه ها عفونت می نمایند، کوچک می شوند و فشار خون هم بالا می رود که باعث تب می گردد و اگر به موقع درمان نگردد، کلیه ها از بین می روند و ممکن است بیمار احتیاج به پیوند کلیه پیدا کند.

همان طور که گفتیم عفونت ادراری می تواند به علل مختلفی ایجاد شده باشد، اگر منشا عفونت ادرار به علت ریفلاکس باشد، باید در کودکی با انجام تست رادیولوژی تشخیص داده گردد. در این آزمایش، از مثانه پر بیمار در حال تخلیه ادرار عکسبرداری می نمایند که اگر با پر شدن مثانه، ادرار به سمت بالا حرکت کند، به این معناست که فرد مبتلا به ریفلاکس نوع فشار بالاست و اگر هنگام فشار مثانه (زور زدن) ادرار تا کلیه ها هم برود، بیماری هایپر ریفلاکس نوع فشار پایین دارد که روش های درمانی خاص خود را دارد.

ورم مثانه ماه عسل چیست؟

بعضی بیماران بعد از عمل زناشویی، مثانه شان ملتهب می گردد که این بیماری به نام بیماری ورم مثانه ماه عسل شناخته می گردد. برای پیشگیری از آن به افراد توصیه می گردد از دو یا سه ساعت قبل از انجام رابطه زناشویی، آنتی بیوتیک مصرف نمایند. برای پیشگیری از انتقال بیماری ها، هنگام رابطه زناشویی از محافظ بهره ببرید. درست است که عفونت ادراری به دلایل مختلفی ایجاد می گردد اما با رعایت نکات بهداشتی می توان تا حد زیادی از بروز عفونت های میکروبی و قارچی پیشگیری کرد. هنگام شست وشو حواس تان باشد تا دست را از ناحیه مقعد به سمت جلو نیاورید، با این کار بیماری و عفونت وارد ناحیه تناسلی می گردد.

سوند ادراری عفونت ادراری می آورد؟

تنها با دو یا سه روز استفاده از سوند ادراری، ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوید. افرادی که زمان زیادی از سوند استفاده می نمایند، در معرض ابتلا به عفونت ادراری، ورم بیضه یا حتی سوراخ شدن مجرا قرار می گیرند. گاهی عفونت ناشی از استفاده سوند، آنچنان زیاد است که پزشک مجبور می گردد بیمار را دوباره ختنه کند.

بهترین شیوه برای پیشگیری از عفونت های ادراری در افرادی که مجبورند زمان زیادی از سوند استفاده نمایند، آموزش گذاشتن و در آوردن سوند به خود بیمار است. باید به بیمار آموزش داد که بعد از 6 تا 8ساعت استفاده سوند را بشوید و ادرار آن را تخلیه کند. شست وشوی سوند کافی است و احتیاجی به تعویض آن نیست. برای نصب سوند، باید مقدار کافی ژل به دستگاه ادراری زده گردد، نصب سوند کاری ساده و بدون درد است که فرد را از عفونت نجات می دهد.

عوارض عفونت مزمن چیست؟

با مشاهده هریک از علائم گفته شده، به پزشک مراجعه کنید، عفونت های مزمن ادراری که به موقع تشخیص و درمان نشوند، باعث کوچک و مچاله شدن مثانه می شوند و شما را گرفتار تکرر ادرار می نمایند؛ در این موارد گاهی برای درمان تزریق ژل تجویز می گردد. مثانه هایی که خیلی کوچک باشند، احتیاج به عمل جراحی مثانه دارند؛ در این عمل جراح روده کوچک را بر می دارد و به مثانه متصل می نماید. گاهی پزشک جراح برای درمان کوچک بودن مثانه از روده بزرگ استفاده می نماید. در مواردی که مثانه خیلی کوچک است توده کوچک آن برداشته می گردد و به جای آن معده گذاشته می گردد. این عمل ابتکاری اولین بار در ایران انجام شد و در کنگره کانادا به نمایش گذاشته و مورد استفاده دیگر جراحان هم قرار گرفته است.

عفونت کلیه

عفونت مکرر ممکن است به علت بازگشت ادرار به کلیه ها باشد. ادرار در حالت طبیعی باید از مثانه وارد مجرا و از آن خارج گردد. اگر قسمتی از ادرار به کلیه ها برگردد، کلیه ها عفونت می نمایند کوچک می شوند و فشار خون هم بالا می رود که باعث تب می گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 214

به "همه چیز درباره عفونت های پردردسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره عفونت های پردردسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید