نگاهی به خودرو برلیانس C3 و ویژگی های مهم آن

به گزارش وبلاگ علیکایی، در این مطلب قصد داریم شما را بطور مفید و خلاصه با خودروری برلیانس C3، محصول دیگری از صنت خودروسازی کشور چین آشنا نمائیم. برلیانس C3 یک مینی کراس اور هاچ بک است که در بسیاری از ویژگی ها با برلیانس H320 مشترک است. از امکانات این خودرو می توان به نمایشگر 7 اینچی، سانروف، سیستم ترمز مجهز به تکنولوژی ABS و EBD و... اشاره نمود.

نگاهی به خودرو برلیانس C3 و ویژگی های مهم آن

در مطلب پیش رو نگاهی به خودرو برلیانس C3 خواهیم انداخت و با ابعاد و زوایا این محصول آشنا خواهیم شد. مسافر دیگری از کشور چین که همانند بسیاری از محصولات مشابه هم وطن، در کشور ما مونتاژ شده و با آرم و لوگوی شرکت های خودروسازی ایرانی در کوچه و بازار خودنمایی می نماید. در این میان وظیفه تغییر لوگو و فرآیند شبه بومی سازی مذکور این بار بر عهده شرکت پارس خودرو قرار گرفته است. شرکتی که با عرضه این خودرو در بازار ایران عزم خود را برای رقابت با بسیاری از خودروهای اسپورت ایرانی (به خصوص مدل های هاچ بک بلند بالا) و همچنین سایر خودروهای مونتاژ شده چینی که با آرم و لوگوی شرکت های خودروسازی ایرانی رقیب در بازار حضور دارند، در حوزه قیمتی زیر هشتاد میلیون تومان جزم نموده است. دلیل اصلی حضور خودرو برلیانس C3 در بازار ایران (که به طور حتم با نظر و پیشنهاد شرکت پارس خودرو صورت پذیرفته است) را می توان در راستای افزایش روزافزون اقبال عمومی نسبت به راندن خودروهای شاسی بلند یا شبه شاسی بلند در نزد خودرودوستان ایرانی تحلیل کرد. امری که به طور حتم می توان آن را یکی از دلایل اصلی حضور این خودرو در بازار ایران قلمداد نمود. به هر حال اگر مایل به دانستن اطلاعات بیشتر و مفصل تری از فرزند خوانده جدید شرکت پارس خودرو هستید، می توانید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

در نگاه نخست می توان خودرو برلیانس C3 که در مواقعی پسوند کراس را هم به دنبال نام خود یدک می کشد، یک مینی کراس اور هاچ بک قلمداد کرد. خودرویی که در بسیاری از ویژگی های ظاهری و باطنی خود با خودرو برلیانس H320 مشترک است و حتی می توان آن را همان خودروی برلیانس H320 با امکاناتی اضافه توصیف کرد. در واقع این گونه به نظر می رسد که شرکت پارس خودرو قصد داشته با عرضه خودرو برلیانس C3 در بازار داخل نظر آن دسته از علاقه مندان به مدل H320 برلیانس که به دنبال امکانات اضافه تری در این خودرو می گشتند را به سوی خود جلب نماید.

مشخصات فنی خودرو برلیانس C3

در حالت کلی و حتی در بحث جزییات می توان به این نتیجه رسید که نسخه کراس خودرو H320 به لحاظ قدرت و توان فنی تفاوت چندانی با مدل معمولی این خودرو، که پیش تر شاهد حضور آن در بازار بودیم، ندارد. به بیان دقیق تر خودرو برلیانس C3 نیز همانند سلف خود از وجود یک موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر 16 سوپاپ (که از سیستم زمان بندی ناثابت سوپاپ هم برخوردار است) بهره می برد. بنابراین حداکثر توان این موتور نیز همانند موتور برلیانس اچ 320 برابر با 103 اسب بخار (با احتساب 5800 دور در دقیقه) بوده و حداکثر گشتاوری معادل 138 نیوتن بر متر (با احتساب 3800 دور در دقیقه) را به نمایش می گذارد.

با این اوصاف می توان به این نتیجه رسید که خودرو برلیانس C3 کراس به لحاظ بهره مندی از قدرت و توان موتوری در مقابل یکی از اصلی ترین رقبای خود در بازار داخل یعنی خودرو دانگ فنگ H30 کراس اندکی کم می آورد. چرا که خودروی مذکور از وجود یک موتور 1.6 لیتری به عنوان قلب تپنده خود استفاده می نماید و به موجب آن از حداکثر توانی معادل 106 اسب بخار برخوردار است.

سوای این موضوع شاهد آن هستیم که خودرو برلیانس C3 از لحاظ شتاب نیز حرف چندانی برای گفتن ندارد. به گونه ای که زمانی نزدیک به 14 ثانیه طول می کشد تا این خودرو بتواند از حالت سکون یعنی سرعت صفر کیلومتر در ساعت کنده شده و به سرعت صد کیلومتر در ساعت برسد.

همچنین باید به این نکته اشاره نمود که فرزند خوانده جدید و 1270 کیلوگرمی شرکت پارس خودرو در دو نسخه مبتنی بر جعبه دنده دستی پنج سرعته و جعبه دنده اتوماتیک چهار سرعته در دسترس علاقه مندان واقع شده است.

هرچند که شاید رانندگی با مدل اتوماتیک این خودرو از شور و هیجان بیشتری برای رانندگان جوان برخوردار باشد، اما نباید از این نکته غافل شد که مصرف سوخت در مدل دستی این محصول اندکی بهینه تر است. به گونه ای که در مدل دستی به طور میانگین شاهد مصرف سوختی به میزان 6.4 لیتر در ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت هستیم. حال آن که میزان مصرف سوخت میانگین در مدل اتوماتیک این خودرو چیزی در حدود 6.7 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت برآورد می گردد.

البته گنجایش باک و حداکثر سرعت خودرو برلیانس C3 در هر دو مدل دستی و اتوماتیک آن کاملا یکسان بوده و به ترتیب ارقام 55 لیتر و 170 کیلومتر در ساعت را به نمایش می گذارد. گذشته از آن استاندارد آلایندگی این خودرو نیز در قالب یورو 5 برآورد می گردد.

امکانات و تجهیزات خودرو برلیانس C3

شاید بتوان عمده ترین تفاوت موجود میان خودرو برلیانس C3 و برلیانس H230 را در وجود نمایشگر 7 اینچی تعبیه شده در مدل کراس خلاصه کرد. نمایشگری که همراه با قابلیت ناوبری ماهواره ای عرضه شده است و در مدل H230 خودروی برلیانس شاهد وجود آن نبودیم.

سوای آن خودرو برلیانس C3 از وجود قابلیت ها و ویژگی های دیگری نظیر وجود سانروف، سیستم ترمز مجهز به تکنولوژی ABS و EBD، بهره مندی از سنسور دنده عقب، وجود دو کیسه هوای مخصوص راننده و سرنشین جلو، امکان بستن پنجره های خودرو با استفاده از ریموت کنترل، وجود قفل مرکزی مجهز به کنترل از راه دور، سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر، قابلیت یادآوری باز بودن کمربند ایمنی به شکل صوتی، وجود میله ضربه گیر درهای جانبی، وجود چراغ مه شکن جلو و بهره مندی خودرو از قفل اتوماتیک درها هنگام افزایش سرعت به میزان بیش از 20 کیلومتر در ساعت بهره می برد.

علاوه بر موارد فوق می توان به امکانات و قابلیت های دیگری نظیر امکان باز شدن اتوماتیک تمام درهای خودرو پس از وقوع تصادف، وجود جایگاه عقب با قابلیت پشتیبانی از قابلیت ایزوفیکس یا ایمنی جایگاه کودک، بهره مندی از سیستم ورود بدون استفاده از کلید و استارت دکمه ای، وجود چهار شیشه بالابر برقی برای پنجره های خودرو، قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو، قابلیت تنظیم جایگاه راننده در هشت جهت مختلف به همراه امکان تنظیم گودی کمر، وجود فرمان چرمی مجهز به دکمه تنظیم صدا، بهره مندی از میله فرمان با خصلت جمع شوندگی و همچنین سیستم الکتریکی گگرددن صندوق عقب در این خودرو اشاره نمود.

قیمت و مشخصات ظاهری خودرو برلیانس C3 در داخل و بیرون

در حالت کلی فضای داخلی خودرو برلیانس C3 تفاوت چندانی با مدل H230 ندارد و کاملا ساده و بدون جزییات طراحی شده است. شاید تنها عاملی که بتواند تا حدی از این سادگی و یکنواختی بکاهد نوع رنگ بندی داشبورد و کنسول جلوی این خودرو باشد. عاملی که نوعی حالت تکه تکه شدگی به اجزای یاد شده می دهد و با بخشیدن عمق قابل توجه به آنها، این اجزا را به گونه ای واضح از یکدیگر تفکیک می نماید. سوای این موضوع هیچ نکته هیجان انگیز دیگری را در طراحی بخش داخلی و کابین خودرو برلیانس C3 شاهد نیستیم.

با این حال اوضاع در بیرون کاملا متفاوت به نظر می رسد و در طراحی نمای خارجی این خودرو ضعف های کمتری مشاهده می گردد. به خصوص در بخش پشت خودروی کراس که نوع طراحی آن در کنار خصلت هاچ بکی که از آن بهره می برد کاملا چشم نواز و جوان پسند جلوه می نماید.

البته نمی توان ویژگی مثبت یاد شده را با همان شدت و غلظت در طراحی بخش جلوی این خودرو مشاهده کرد. شاید اگر اجزایی نظیر جلو پنجره این خودرو از طراحی شیک تری بهره می بردند، می توانستیم شاهد ظاهر آراسته تری از خودرو برلیانس C3 باشیم. با این حال در مجموع می توان گفت که مدل جدید و کراس برلیانس از این توانایی برخوردار است تا به لحاظ سر و شکل ظاهری توجه مشتریان ایرانی را به خود جلب کند و آنها را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین اندک تفاوت موجود میان ظاهر خودرو برلیانس C3 کراس و مدل قدیمی تر یا همان H230 را می توان در مواردی نظیر وجود لاستیک اسپورت، اضافه شدن نرده روی سقف ، کاور مشکی رنگ گلگیر ها و نوار نقره ای رنگ روی رکاب مشاهده نمود.

در انتها باید به این نکته اشاره نمود که مدل صفر کیلومتر خودرو برلیانس C3 در حال حاضر به شکل رسمی با قیمتی مابین 57 میلیون و 590 هزار تومان و 57 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می رسد. محصولی که می توان گفت قیمت و قابلیت های موجود در آن امکان رقابت با سایر خودروهای هم رده را برای این خودرو فراهم آورده است.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1192

به "نگاهی به خودرو برلیانس C3 و ویژگی های مهم آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به خودرو برلیانس C3 و ویژگی های مهم آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید