نتایج آزمایشگاهی اثربخش در تزریق واکسن کووایران

به گزارش وبلاگ علیکایی، حامد حسینی در تبادل نظر با خبرنگاران، با بیان اینکه فاز یک مطالعاتی واکسن کووایران به اتمام رسیده و برای تمامی داوطلبان، تزریق دوم نیز اجرا شده است، گفت: این واکسن تا به امروز روی 56 نفر در فاز یک تست شده است و ما دیگر داوطلب جدیدی نمی گیریم.

نتایج آزمایشگاهی اثربخش در تزریق واکسن کووایران

وی با بیان اینکه حجم نمونه ما در این فاز تکمیل شده است، ادامه داد: آخرین نمونه خون گیری داوطلبان 14 اسفند 99 انجام می گردد و گزارش آزمایش نهایی را به سازمان غذا و دارو ارسال می کنیم.

مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کووایران ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: روز گذشته پروتکل فاز تلفیقی 2 و 3 واکسن کووایران را نیز تقدیم سازمان غذا و دارو نموده ایم که آنها باید آن را کارشناسی و تأیید نمایند، گفت: در این زمینه سازمان غذا و دارو اگر نکاتی را لازم می داند تذکر می دهد و ما آن را اصلاح می کنیم. با این وجود امیدواریم که در صورت دریافت مجوزهای سازمان غذا و دارو و کمیته اخلاق، بتوانیم تا قبل از سال جدید و در نیمه دوم اسفند، ادامه طرح را شروع کنیم.

وی با اشاره به اینکه فاز تلفیقی 2 و 3 با هدف تسریع در فرآیند آزمایش انجام می گردد، ادامه داد: ما فاز 2 را روی جمعیتی حدود 400 نفر امتحان می کنیم. البته باید توجه داشت که این داده ها، داده های آزمایشگاهی هستند و باید در یک حجم نمونه زیاد، فراوری شوند تا به تأیید سازمان غذا و دارو برسد.

حسینی گفت: بلافاصله پس از تأیید و در صورتی که نتایج آزمایشگاهی مورد قبول باشد، اجازه خواهیم داشت که واکسن را روی جمعیت بسیار عظیم تری امتحان کنیم. در این راستا تزریق روی جمعیتی در حدود 20 هزار نفر را برای فاز سوم در برنامه داریم و در آن فاز معین خواهد شد که آیا واکسن، از بیماری پیشگیری می نماید یا خیر و اثربخشی اصلی آن در آن فاز معین می گردد.

وی در خصوص شروع فاز 3 تزریق واکسن کووایران نیز گفت: یک طرف قضیه ما هستیم و کوشش خود را بی وقفه ادامه خواهیم داد. اما طرف مقابل (سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت) هم باید آنالیز های علمی را صورت دهند. اگر همه چیز بر اساس آنچه که در ذهنیت ما است، پیش رود و تاییدیه ها و مجوزها را دریافت کنیم، قبل از سال جدید فاز دوم را شروع خواهیم کرد و پیش بینی می کنیم که نتایج فاز 2 تا انتها اردیبهشت کامل گردد و در صورت موفقیت، ما وارد فاز عظیم 3 تزریق واکسن شویم.

مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کووایران ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به اینکه در فاز 3 برای تزریق واکسن به جمعیتی در حدود 20 هزار نفر یا بیشتر، حداقل روی 10 شهر مختلف حساب باز کردیم، افزود: در بیش از 10 مرکز استان، سایت های بیمارگیری را مستقر می کنیم و داوطلبین را در کل کشور، مورد مطالعه قرار می دهیم.

وی در پاسخ به اینکه نتایج آزمایش هایی که تا به امروز روی این واکسن به دست آمده تا چه میزان اثربخشی را نشان می دهد، تاکید نمود: دغدغه اصلی ما به عنوان پژوهشگر در فاز یک، ایمنی است و آنچه که در این میان بسیار مورد رصد قرار می گیرد، ملاحظات ایمنی و عوارض جانبی است. این نتایج به ما اجازه می دهد که جلوتر برویم. به بیان دیگر در فازهای پیش رو ما به نتایج آزمایشگاهی مبتنی بر فراوری پادتن بر ضد واکسن توجه ویژه داریم.

حسینی اضافه نمود: در فاز نخست تزریق، آزمایش ها روی جمعیت کوچکی اندازه گیری شده و نتایجی که از لحاظ آزمایشگاهی به دست آمده، ما را خوشبین و خشنود نموده است. به بیان دیگر نتایج آزمایشگاهی که در فاز نخست تزریق واکسن کووایران در بحث ایمنی و ایمنی زایی به دست آمد، خیلی خشنود نماینده است. چرا که از میان افرادی که واکسن را دریافت نموده اند، حدود 90 درصد آنتی بادی دریافت کردیم و این خشنود نماینده است.

وی گفت: با این وجود اما بهتر است که در خصوص اینکه نتایج چقدر امیدبخش است، کارشناسان وزارت بهداشت که مورد وثوق مردم هستند، شرح دهند.

این مقام مسئول گفت: اثربخشی بر بیمار شدن یا نشدن افراد در فاز 3 معین می گردد و در فاز یک و 2، نتایج مبتنی بر داده های آزمایشگاهی است. بنابراین ممکن است که در میان مستمعین، خلط مبحث به وجود بیاید و باید دقیق آن را توصیف کرد. ما هم اکنون در حوزه نتایج آزمایشگاهی صحبت می کنیم و امیدواریم که نتایج قطعی بیمار نشدن داوطلبان را تا اردیبهشت 1400 اعلام کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1231

به "نتایج آزمایشگاهی اثربخش در تزریق واکسن کووایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج آزمایشگاهی اثربخش در تزریق واکسن کووایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید