نام اسکناس های جدید چیست؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران، در حالی که همچنان درباره مزایای اصلاح پولی و حذف چهار صفر، بحث های بسیاری میان اقتصاددانان مطرح است، بانک مرکزی نخستین بار درمرداد سال جاری با رونمایی از ایران چک های 50 هزارتومانی که چهار صفر آن کمرنگ شده بود، خود را برای اجرای اصلاح پولی آماده کرد. روندی که طی روزهای اخیر بار دیگر با رونمایی از اسکناس های جدید شامل هزارتومانی، دو هزارتومانی، پنج هزار تومانی و ایران چک 100 هزارتومانی، شدت گرفت.

نام اسکناس های جدید چیست؟

به طوری که صفرهای اعداد انگلیسی به طور کامل حذف شده اند. مسئولان بانک مرکزی به این اسکناس های جدید اسکناس های بین نسلی می گویند، چرا که در صورت اجرایی شدن طرح حذف چهار صفر همچنان امکان استفاده را خواهد داشت.

رونمایی از اسکناس های یک تا پنج تومانی

با اسکناس های جدیدی که از سوی بانک مرکزی رونمایی شده است، درواقع شکل جدیداسکناس های نسل جدید را می توان مشاهده کرد.

اسکناس هزارتومانی با حذف چهار صفر دراعداد انگلیسی همان اسکناس یک تومانی شده است و اسکناس های دو و پنج هزارتومانی نیز به ترتیب دو و پنج تومانی شده اند. ایران چک 100 هزارتومانی نیز در شمایل جدید به یک اسکناس 100 تومانی تبدیل شده است.

اما درکنار حذف صفرهای انگلیسی و کمرنگ شدن صفر اعداد فارسی، نکته مهم دیگر بازگشت دوباره اسکناس های خرد به چرخه تولید است.

هرچند هیچگاه به صورت رسمی اسکناس های خرد مانند هزارتومانی از چرخه تولید کنار نرفته بود، اما در سال های اخیر تولید چندانی نیز نداشته است اما با رونمایی از اسکناس های جدید قرار است دوباره هزارتومانی و دوهزارتومانی به صورت گسترده چاپ و توزیع شود.

منبع:دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1243

به "نام اسکناس های جدید چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام اسکناس های جدید چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید