مریخ نورد کنجکاوی یک روح شنی را در مریخ به تصویر کشید

به گزارش وبلاگ علیکایی، مریخ نورد کنجکاوی ناسا به گفته تیم مأموریت، یک تنوره دیو (Dust Devil) را که از درون چشم انداز بیابانی سیاره سرخ رد می گردد شناسایی نموده است. گردبادهای مریخ گاهی به اندازه کافی قوی هستند که با بلند کردن شن ها به این شکل دیده شوند.

مریخ نورد کنجکاوی یک روح شنی را در مریخ به تصویر کشید

کنجکاوی (Curiosity) در تاریخ 9 آگوست (19 مرداد) تصویری از مریخ ثبت نموده که در آن یک پدیده روح-مانند در امداد مرز میان دامنه های تاریک و روشن دهانه 154 کیلومتری گیل مریخ در حال عبور است.

اعضای مأموریت کنجکاوی خاطرنشان کردند که جای تعجب نیست که این گردبادهای خشک که بر روی زمین هم وجود دارد، این روزها در درون دهانه گیل مریخ دیده می گردد.

کلیر نیومن (Claire Newman) یک دانشمند هواشناس از شرکت Aeolis Research در آریزونا 26 آگوست (5 شهریور) در گزارش مأموریت نوشت: در دهانه گیل تقریبا تابستان است و موجب گرمای شدید سطح مریخ می گردد که از اواخر بهار تا اوایل تابستان ادامه دارد.

او اضافه نمود: گرمای شدید سطح مریخ موجب انتقال حرارت همرفت شدیدتر و گردبادهای همرفتی بزرگتر می گردد که شامل بادهای پرسرعت در اطراف یک هسته کم فشار است. اگر این گردبادها به اندازه کافی قوی باشند، می توانند شن های سطحی را بلند نمایند و به صورت تنوره دیو (گردبادهای شنی) دیده شوند و دوربین های موجود آنها را ثبت نمایند.

نیومن با اشاره به اینکه گردبادهای شنی اغلب ضعیف هستند، اشاره داشت: بنابراین عکس های مریخ نورد کنجکاوی، برای نمایان شدن گردبادها باید پردازش شوند. اما گردباد 9 آگوست (19 مرداد) حتی در عکس خام و پردازش نشده هم قابل رؤیت بود.

او فعالیت های اخیر کنجکاوی را شامل مطالعه چندین گردباد شنی بیان کرد و گفت: این کار با استفاده از دوربین ها و ایستگاه هواشناسی این مریخ نورد انجام می گردد. این در حالی است که هدف اصلی این مأموریت 2.5 میلیارد دلاری، بر تجزیه و تحلیل سنگ و خاک مریخ متمرکز است تا اطلاعات بیشتری درباره تکامل آب وهوای این سیاره و توانایی آن برای پشتیبانی از حیات در گذشته به دست آورد.

مشاهدات مریخ نورد کنجکاوی اندکی پس از فرود در دهانه گیل در سال 2012 به دانشمندان اجازه داد که تشخیص دهند میلیاردها سال پیش این منطقه میزبان یک سیستم دریاچه و رودخانه بالقوه قابل سکونت بوده است. در سپتامبر 2014 (مهر 1393) این ربات به دامنه های کوه شارپ رسید که 5.5 کیلومتر از کف دهانه گیل بالاتر واقع شده است.

از آن موقع تا کنون مریخ نورد کنجکاوی مشغول گذر از میان کوهپایه ها و تپه هاست و لایه های سنگی گوناگونی را برای یافتن سرنخ هایی درباره تکامل مریخ در طول زمان، مطالعه می نماید. چندی پیش کنجکاوی وارد نهمین سال فعالیت خود در مریخ شد.

کنجکاوی پیش از این هم گردبادهای شنی را در مریخ مشاهده نموده است. مریخ نوردهای دیگری مانند روح (Spirit) و فرصت (Opportunity) نیز عکس هایی از این گردبادها گرفته اند و مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) نیز پیروز شده تصاویری هوایی از این پیچ وتاب های مریخی تهیه کند.

عکس کاور: یک گردباد شنی در مریخ از نگاه مریخ نورد روح

Credit: NASA/JPL; modified/coloured by D Mitriy

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 921

به "مریخ نورد کنجکاوی یک روح شنی را در مریخ به تصویر کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد کنجکاوی یک روح شنی را در مریخ به تصویر کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید