شیوع بیماری کرونا و نیاز به استاندارد های جدید برای محصولات نانو

به گزارش وبلاگ علیکایی، با شیوع کرونا در کشور، گروه استاندارد و ایمنی ستاد نانو درنظر دارد موضوعات و عناوین استاندارد جدیدی را تعریف و پس از طی مراحل لازم تدوین کند.

شیوع بیماری کرونا و نیاز به استاندارد های جدید برای محصولات نانو

به گزارش گروه فناوری وبلاگ علیکایی، با آغاز شیوع بیماری ویروسی کرونا (COVID-19) در انتهای سال 98، رفته رفته این بیماری به مسئله اول کشور تبدیل شد. بیماری کرونا بر همه بخش ها و فعالیت های جاری کشور اثر گذاشت و منجر به تحولات جدی در فعالیت اصناف و اقشار مختلف جامعه شد. فعالیت در بخش هایی از جامعه دچار توقف یا اختلال شد و در بخش هایی دیگر شدت و رونق مضاعف یافت. تحت تاثیر این بیماری، در گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز روش ها و موضوعات کاری دچار تغییر و تحول شد.

یکی از اصلی ترین فعالیت های گروه استاندارد و ایمنی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، تدوین استاندارد های ملی و بین المللی است. این فعالیت به شدت وابسته به برگزاری جلسات همفکری و همکاری میان متخصصان برجسته یک حوزه تخصصی است. طبعا با شیوع کرونا و به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با آن، تشکیل تمامی جلسات حضوری تدوین استاندارد متوقف شده است.

گروه استاندارد و ایمنی تجربیات قابل توجهی در تدوین استاندارد های بین المللی از طریق برگزاری و حضور در جلسات اینترنتی کمیته TC 229 سازمان بین المللی استاندارد (ISO) دارد. با بهره گیری از این تجربیات، جلسات حضوری تدوین استاندارد های ملی به خوبی با جلسات اینترنتی جایگزین شد. هرچند جلسات اینترنتی از برخی جهات فاقد کارایی و مزایای جلسات حضوری است، اما می تواند موجب تسهیل و رفع برخی از محدودیت ها به ویژه در زمینه هماهنگی ها برای حضور افراد و شیوه بررسی استاندارد ها شود.

از سوی دیگر شیوع کرونا موجب شده است که نیاز به مجموعه ای از استاندارد های جدید برای مقابله با این بیماری احساس شود. با شیوع این بیماری، تقاضا برای مواد ضدعفونی کننده و محصولات مصرفی مقاوم در برابر ویروس ها به شدت افزایش یافته است. از جمله این محصولات می توان به ماسک ها، دستکش ها، سطوح و پوشش ها، کامپوزیت های پلیمری، منسوجات، گان و شیلد اشاره کرد.

در این خصوص، تعداد زیادی از محصولات و فناوری های نانو در داخل تولید و عرضه می شود که می تواند به تامین نیاز جامعه برای مقابله با این ویروس کمک کند. برای بررسی ویژگی ها و اطمینان از کارایی این محصولات، باید استاندارد های کاربردی وجود داشته باشد. این استاندارد ها می توانند به محصولات نانو قابل استفاده برای مقابله با بیماری کرونا و خواص ضدویروسی در آن ها بپردازند.

بر این اساس گروه استاندارد و ایمنی، درنظر دارد موضوعات و عناوین استاندارد جدیدی را تعریف و پس از طی مراحل لازم تدوین نماید. این گروه در حال تشکیل زیرکمیته های تخصصی با موضوع متخصصان حوزه های ویروس شناسی و سلامت و بهداشت است. در این زیرکمیته ها بسته به موضوع استاندارد، متخصصانی از صنایع و رشته های دانشگاهی مرتبط با محصول موردنظر در کنار متخصصان ویروس شناسی و سلامت و بهداشت قرار خواهند گرفت و به تعریف عناوین استاندارد ها و تدوین پیش نویس آن ها خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 789

به "شیوع بیماری کرونا و نیاز به استاندارد های جدید برای محصولات نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع بیماری کرونا و نیاز به استاندارد های جدید برای محصولات نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید