ساخت مثانه مصنوعی در ایران

به گزارش وبلاگ علیکایی، رییس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از ساخت مثانه مصنوعی و کاندوئیت برای اولین بار در ایران اطلاع داد.

ساخت مثانه مصنوعی در ایران

به گزارش ایسنا، دکتر محمدکاظم آقامیر رییس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که حدود چهار سال و نیم بر روی طراحی و ساخت مثانه مصنوعی فعالیت نموده ایم، گفت: تکنولوژی های مختلفی برای ساخت مثانه مصنوعی به کار گرفته می شوند؛ به عنوان مثال موادی چون سیلیکون که ماده ای است بر بدن واکنشی ندارد. مثانه ساخت محققان ایرانی از عناصری با تکنولوژی بالا ساخته شده است.

وی اضافه کرد: در مراحل پیشرفته سرطان مثانه مجبور می شویم مثانه را از بدن بیمار خارج کنیم. در دنیا و در ایران روال بر این است که پس از خارج کردن مثانه از بدن فرد مبتلا، از روده ها مثانه ساخته می گردد یا یک کاندوئیت از روده ساخته شده و به پوست و مجرا متصل می گردد. با ساخت کاندوئیت ومثانه مصنوعی دیگر احتیاج نیست که از روده ها استفاده گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بهترین کار این است که از وسیله ای استفاده گردد که هم زمان عمل را کاهش دهد و هم از روده ها استفاده نگردد چرا که دستکاری روده عوارض خود را دارد. با استفاده از مثانه مصنوعی یا کاندوئیت، پزشکان از استفاده از روده بیمار برای ساخت مثانه بی احتیاج می شوند.

آقامیر با بیان این که این نخستین بار است که در ایران کاندوئیت و مثانه مصنوعی طراحی و ساخته می گردد، گفت: این تکنولوژی در حال طی مرحله مدل حیوانی است و پس از آن مراحل مختلف انسانی را خواهد گذراند. در دنیا ایده هایی در رابطه با ساخت مثانه مصنوعی وجود داشته ولی عمومی نشده است اما تغییراتی که ما در ساخت این مثانه مصنوعی اعمال کردیم برای نخستین بار در دنیا اتفاق افتاده است. همان طور که می دانید ثبت یک اختراع در صورتی انجام می گردد که اختراع نوآوری هایی نسبت به اختراعات قبلی داشته باشد که این پروژه مرحله ثبت خود را با موفقیت طی نموده و ثبت اختراع را دریافت نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 96

به "ساخت مثانه مصنوعی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت مثانه مصنوعی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید