در روز هوای پاک، خوزستان نفس نکشید

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/خوزستان امروز مه خاکستری رنگی آسمان اهواز را فرا گرفته است؛ در روز هوای پاک، نه تنها اهواز بلکه سراسر خوزستان هیچ شهری با شاخص هوای پاک ندارد.

در روز هوای پاک، خوزستان نفس نکشید

به گزارش خبرنگاران، 29 دی ماه، به عنوان روز هوای پاک نام گذاری شده است اما سال جاری در این روز هیچ کدام از شهرهای خوزستان در شرایط پاک قرار ندارند و دو شهر استان نیز در شرایط ناسالم هستند.

در این روزها و همزمان با شیوع کرونا، دیدن آسمان آبی و نفس کشیدن هوای پاک تقریبا برای مردم خوزستان محال شده است.

مدتی است که اهوازی ها روزهای کمتری با ریزگردها روبرو هستند اما وجود صنایع آلاینده، ایستایی هوا و مازوت سوزی، این روزهای اهواز و دیگر شهرهای صنعتی خوزستان را پر از دود سیاه نموده است.

بنا بر گفته دکتر مختاری کارشناس محیط زیست، با توجه به اینکه خوزستان سال ها با پدیده ریزگردها روبرو بود، بسیاری از آلاینده ها زیر سایه آلودگی ریزگردها نادیده گرفته شدند و صنایع از به کار بردن فیلترها و فرآیندهای استاندارد شانه خالی کردند.

علیرضا آذریان کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط آلودگی هوای شهرهای خوزستان اظهار کرد: طبق آخرین اندازه گیری ها در 24 ساعت منتهی به ساعت 11 صبح امروز (29 دی ماه)، اهواز و مسجدسلیمان در شرایط ناسالم و دشت آزادگان نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس است. شرایط سایر شهرهای خوزستان نیز قابل قبول بوده است و هیچ شهر پاکی نداشته ایم.

وی در مورد شرایط آلودگی کلانشهر اهواز اظهار کرد: شاخص استاندارد آلاینده با ذرات 2.5 میکرون، 35 میکروگرم در مترمکعب است که در حال حاضر میزان این آلاینده در اهواز 60 میکروگرم در مترمکعب است.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: آلاینده اصلی که اهواز را درگیر نموده ذرات 2.5 میکرون است. البته در ساعت های گذشته میزان این ذرات سیر کاهشی داشته اما حدود ساعت 11 صبح امروز (29 دی ماه) مجددا افزایش یافته است.

آذریان ادامه داد: ایستایی هوا و آلاینده هایی که به صورت تجمعی در اهواز محصور و متمرکز شده اند، موجب افزاش آلاینده های با اندازه 2.5 میکرون شده است.

وی با بیان اینکه استفاده از سوخت های سنگین بر تجمع آلاینده ها تاثیرگذار است، گفت: صنایع اطراف اهواز، صنایع فولاد، نفت، گاز، کربن و مازوت سوزی در نیروگاه ها معضل ما در زمستان هستند.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اضافه نمود: نمی توانیم تنها یک عامل اصلی برای آلودگی کلانشهر اهواز در نظر بگیریم؛ عوامل مختلفی در آلودگی اهواز تاثیرگذار هستند. آلاینده های با اندازه 2.5 میکرون به عنوان آلاینده اصلی، مسئول است ولی نمی توان یک یک نوع آلاینده را به عنوان متهم اول در نظر گرفت.

وی بیان نمود: فاصله صنایع از ایستگاه های سنجش، فعالیت و فراوری کارخانه در روز، آتش سوزی سایت دفن زباله صفیره و آتش سوزی کاه و کلش عواملی هستند که می توانند به آلودگی اهواز دامن بزنند.

آذریان گفت: در حال حاضر مساله مازوت سوزی صنایع و استفاده از مازوت که سوخت سنگین و آلاینده ای است به جای گاز مطرح شده است که به دلیل مدیریت و کاهش مصرف گاز در صنایع در زمستان استفاده می گردد. این در حالی است که هر چه به سمت استفاده از سوخت های ساده، سبک و پاک برویم، راندمان کاهش آلودگی نیز بهتر خواهد شد.

وی اضافه نمود: در سال های گذشته نیز در زمستان مساله مازوت سوزی در صنایع را داشته ایم. با توجه به اینکه در تمام سال به ویژه در فصل زمستان شاهد افت فشار گاز هستیم، باید پیش بینی استفاده از سوخت های سنگین برای آینده انجام و زیرساخت های لازم برای آن فراهم گردد تا هر زمانی که کارخانه ای از گازسوزی به سمت مازوت سوزی رفت، زیرساخت برای کاهش آلودگی مهیا باشد.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان نمود: ممکن است فیلتراسیونی که استفاده می گردد صرفا برای گاز معمولی جواب دهد اما برای سوخت سنگین اینگونه نباشد.

وی توضیح داد: اگر فیلتراسیون استانداردی در کارخانجات تهیه گردد و محیط زیست مطمئن گردد که آلودگی هوا ایجاد نمی گردد، امکان استفاده از مازوت وجود دارد.

آذریان اضافه نمود: در حال حاضر در بعضی صنایع به دلیل موقعیت جغرافیایی و نبود فیلتراسیون مناسب، حتی در بحث استفاده و فیلتراسیون گاز طبیعی نیز دچار اما و اگر هستند بنابراین توجه به شرایط فیلتراسیون صنایع به ویژه صنایع اطراف و محدوده اهواز بسیار مهم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1179

به "در روز هوای پاک، خوزستان نفس نکشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در روز هوای پاک، خوزستان نفس نکشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید