درمان سرماخوردگی بدون دارو!

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران: التهاب سیستم تنفسی فوقانی می تواند درد و ناراحتی های زیادی ایجاد کند که در واقع به آن سرماخوردگی می گوییم. در این مطلب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم در آستانه شروع فصل سرماخوردگی با چه راه چاره های خانگی و طبیعی، بدون نیاز به دارو های شیمیایی، علائم خود را تسکین داده زودتر بهبود پیدا کنید و به زندگی عادی خود برگردید.

درمان سرماخوردگی بدون دارو!

آنتی بیوتیک بی فایده است

پیش از هر چیزی باید بدانید که سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است، بنابراین مصرف آنتی بیوتیک بیفایده و حتی می تواند مضر باشد. آنتی بیوتیک تنها در درمان عفونت های باکتریایی مفید است. اما اگر مطمئن نیستید سرماخوردگی شما ویروسی است یا باکتریایی، پس حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اصلی ترین علامت یک سرماخوردگی، التهاب سیستم تنفسی فوقانی است. یعنی می تواند بینی، گلو، نای، حنجره، سینوس ها و حتی گوش ها را تحت تاثیر قرار بدهد. از این رو، دارو ها یا راه چاره هایی که به کار می برید باید احساس ناراحتی در این قسمت ها را تسکین بدهند.

برای درمان سرماخوردگی در خانه به چه موادی نیاز دارید؟

برخی از راه چاره های طبیعی می توانند کمک تان کنند سرماخوردگی تان را به خوبی درمان کنید. این مواد دارای خواص ضد ویروسی، ضد احتقان و یا ضد سرفه اند.

زنجبیل یک ضد سرفه است که بدن را نیز خوب گرم کرده و به درمان سریع تر عفونت کمک می کند.

سیر نیز یک ضد ویروس قدرتمند است که می توانید آن را خرد کرده و بجوید تا آلیسین آن آزاد شده و سیستم ایمنی تان تقویت شود.

دارچین یک ضد سرفه، ضد ویروس و ضد التهاب است.

لیموترش سرشار از ویتامین C بوده و یک ضد سرفه قوی و واقعا موثر است.

فلفل کاین در مقادیر کم می تواند سیستم ایمنی را تقویت کرده و ضد احتقان نیز هست.

عسل با رقیق کردن ترشحات، سرفه را کاهش می دهد.

شیرین بیان یک ضد سرفه و ضد ویروس است، سرفه را تسکین می دهد و از التهاب و تحریکات کم می کند.

بابونه اعصاب را آرام می کند و التهاب و تب را کاهش می دهد. بابونه طعم خوبی دارد و مخصوصا برای درمان سرماخوردگی بچه ها بسیار مفید است.

نوشیدن مایعات زیاد برای درمان سرماخوردگی لازم است

یکی از کار هایی که برای درمان سرماخوردگی تان حتما باید انجام دهید نوشیدن مایعات فراوان و هیدراته نگه داشتن بدن است که کمک می کند ترشحات تنفسی تان رقیق و آبکی شده و بنابراین کمتر احساس گرفتگی و احتقان کنید.

علاوه بر نوشیدن آب، می توانید دمنوش های مناسب سرماخوردگی را امتحان کنید. خوردن میوه های تازه و آبدار، سوپ و آبمیوه نیز بسیار مفید است.

غذا های سفید را کنار بگذارید

با مشاهده اولین علامت بیماری، تمام غذا های سفید را از رژیم غذایی تان کاملا حذف کنید. غلات، قند، شیر، پنیر، ماست، شیرین کننده ها و ...، این غذا ها باعث سرکوب عملکرد ایمنی بدن شده و پروسه التیام را به تاخیر می اندازند. وقتی که بیمار هستید، نیاز به خوردن غذای زیاد ندارید، زیرا بدن تان باید بیشتر روی التیام تمرکز کند تا گوارش. سوپ مرغ خانگی تهیه کنید و مایعات گرم زیاد بنوشید.

ویتامین ها برای درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا

ویتامین D3 که در واقع مانند هورمون عمل می کند ماده ای مغذی است که برای سلامتی اهمیت زیادی دارد. بهینه بودن سطح ویتامین D3 در بدن کمک می کند از بروز بیماری پیشگیری کنید و دریافت این ویتامین در زمانی که بیمار هستید می تواند پروسه بهبودی را سرعت بدهد.

ویتامین C بهترین ویتامین برای سرماخودرگی و آنفلوآنزاست. مصرف ویتامین C به مقدار زیاد می تواند بهبودی را تسریع کند.

زینک اگر به مقدار کافی مصرف شود می تواند از شدت سرماخوردگی یا آنفلوآنزا کم کند و از طول مدت بیماری تان بکاهد.

راه های هوایی تان را مرطوب نگه دارید

یک نکته دیگر برای درمان سرماخوردگی است است که راه های هوایی تان را مرطوب نگه دارید. این کار به خصوصا اگر سرفه های خشک دارید و دچار خارش گلو هستید بسیار لازم است. می توانید از دستگاه رطوبت ساز در اتاق تان استفاده کنید. بسیار خوب است اگر عصاره های گیاهی مانند اکالیپتوس به دستگاه اضافه کنید. اگر دستگاه بخور ندارید می توانید در ظرف بزرگی آب را به جوش بیاورید و بخار آن را نفس بکشید.

استراحت کنید

سرماخوردگی نشان دهنده این است که سیستم ایمنی شما ضعیف بوده و نیاز به استراحت دارید. بدن شما به استراحت نیاز دارد تا خودش را پاکسازی کرده و با بیماری تان بجنگد. اگر با وجود بیماری و نیاز به استراحت خودتان را وادار به فعالیت های روزمره می کنید، فقط علائم خود را تشدید کرده و طول مدت درمان را طولانی تر می کنید. ضمناً ممکن است در معرض عوارض پیچیده تری قرار بگیرید.

آنتی بیوتیک های طبیعی و ضد ویروس

آنتی بیوتیک های طبیعی و زیادی وجود دارند که در خیلی از موارد موثرند و بهتر از انواعی که در داروخانه ها موجودند جواب می دهند:. روغن ارگانو (پونه کوهی): روغن ارگانو یک ضد ویروس و ضد میکروب طبیعی است.. روغن آویشن: آویشن در درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار موثر است. زنان باردار و بچه های خردسال نباید از روغن آویشن استفاده کنند.

سایر راه چاره های موثر در درمان سرماخوردگی

روغن نارگیل:

روغن نارگیل غنی از اسید لاریک است که گفته می شود لیپید پوشش دهنده اطراف برخی از ویروس ها را از بین برده و باعث می شود بهتر توسط سیستم ایمنی نابود شوند. وقتی سرما خورده اید روزی 5 تا 6 قاشق روغن نارگیل بخورید.

پیاز و سیر:

شب ها برشی از سیر و پیاز را کف پای تان بگذارید (اول به پاهای تان روغن زیتون بزنید) و جوراب بپوشید و بخوابید. پیاز و سیر می توانند سموم بدن را جذب کرده و به التیام بدن کمک کنند.

سرکه سیب:

درست است که سرکه سیب طعم خوشایندی ندارد، اما برای درمان سرماخوردگی تان بسیار مفید است. یک قاشق سرکه سیب را با یک لیوان آب ترکیب کرده و با مشاهده اولین علائم سرماخوردگی، غرغره کنید. این کار را هر یک ساعت یک بار انجام دهید تا خیلی زود حال تان خوب شود. این راه چاره، بدن را قلیایی کرده و به نابود کردن ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.

بینی تان را به طور مرتب تخلیه کنید، البته به شیوه ای درست

وقتی سرما خورده اید و ترشحاتی دارید بهتر است به طور مرتب این ترشحات را از بینی تان تخلیه کنید تا اینکه آن ها را نگه دارید. اما اگر محکم فین کنید، این فشار می تواند ترشحات میکروب دار را به پشت راه های گوش تان بفرستد و سبب گوش درد شود. بهترین کار این است که یک انگشت را روی یک سوراخ بینی فشار دهید و به آرامی فین کنید و سپس برای سمت دیگر همین کار را تکرار کنید.

گرفتگی بینی تان را با محلول گرم آب نمک رفع کنید

شستشوی بینی با محلول آب نمک کمک می کند گرفتگی بینی رفع شود و ضمناً ذرات ویروس ها و باکتری ها از بینی خارج شوند.

از حمام بخار استفاده کنید

حمام بخار، راه های هوایی بینی تان را مرطوب می کند و احساس بهتری خواهید داشت. اگر آنفلوآنزا باعث بدن دردتان شده، زیر دوش آب گرم بروید.

برای رفع گرفتگی سینوستان از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید

هم کمپرس گرم و هم کمپرس سرد برای رفع گرفتگی سینوس ها مفیدند. می توانید یک تکه پارچه مرطوب را در مایکروویو گرم کرده و آن را روی سینوس های تان بگذارید. یا اینکه از کیسه یخ برای کمپرس سرد سینوس های تان استفاده کنید.

هنگام خواب زیر سرتان چند بالش بگذارید

بالا آوردن سر کمک می کند گرفتگی راه های هوایی بینی کمتر شود.

منبع: webmd, steptohealth

منبع: برترین ها
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 167

به "درمان سرماخوردگی بدون دارو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرماخوردگی بدون دارو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید