خبرنگاران آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران- خبرنگاران- وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی با اشاره به سابقه تاریخی و کهن شهرستان اسفراین خراسان شمالی نوشت: آثار برجای مانده از استقرارهای پیش ازتاریخ تا دوره اسلامی در سراسر این شهرستان نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران زمین دارد.

خبرنگاران آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی خبرنگاران، علی اصغر مونسان با انتشار تصاویری از جاذبه های فرهنگی،تاریخی و طبیعی شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، نوشت: این شهرستان در جنوب شرقی استان خراسان شمالی قرار گرفته و از شمال به شهرستان بجنورد، از شمال شرقی به شهرستان شیروان، از شرق به شهرستان فاروج، از غرب به شهرستان جاجرم و از جنوب و جنوب شرقی به استان خراسان رضوی محدود می گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: شهرستان اسفراین سابقه تاریخی کهنی دارد و آثار برجای مانده از استقرارهای پیش از تاریخ تا دوره اسلامی در سراسر این شهرستان نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران زمین دارد.

مونسان اعلام نمود: شهرستان اسفراین در دوره تاریخی، به ویژه در دوره های اشکانی و ساسانی نیز همیشه جزو ولایات مهم به شمار می رفته و بارها در متون تاریخی و جغرافیایی از آن نام برده شده است.

ارگ تاریخی بلقیس یکی از عظیم ترین بناهای خشتی و گلی کشور است که در 3 کیلومتری جنوب غربی شهرستان اسفراین واقع است. هرساله تعداد زیادی از گردشگران کشور و دنیا برای بازدید از این ساخته دست بشر به این منطقه سفر می نمایند.

یکی از این رویدادهای فرهنگی و ورزشی اسفراین کشتی با چوخه است که در تعطیلات نوروز در مناطق خراسان شمالی به ویژه شهر اسفراین در روز چهاردهم فروردین هر سال برگزار می گردد، مردم در این روز به صورت خودجوش در گود چشمه زینل خان اسفراین گردهم می آیند و شاهد مبارزه چوخه کاران هستند که البته در نوروز 99 به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور این ورزش فرهنگی آیینی برگزار نشد.

کشتی با چوخه مبارزه ای مربوط به یک دهه یا چند دهه نیست، بلکه ریشه در فرهنگ خراسان دارد و ترکیبی فرهنگ بومی با مدرن است و در طول تعطیلات عید نوروز در مناطق مختلفی از خراسان شمالی و رضوی برگزار می گردد. گود کشتی، زمین مسابقه، ساز و دهل، جوایز و معرفی قهرمان این مسابقات به صورت تمام و کمال از فرهنگ خاص خراسان نشات می گیرد. همچنین چوخه کاران از لباس های ویژه ای استفاده می نمایند که خاص مردم بومی خراسان شمالی و بخش هایی از خراسان رضوی است.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله با کرونا به خانه نشینی و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس از مهار بیماری کووید 19، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است. می توان با آنالیز دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1085

به "خبرنگاران آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آثار تاریخی اسفراین نشان از پویایی فرهنگ این خطه در تاریخ ایران دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید