جزئیات استقرار شرکت های دانش بنیان در شهرک های صنعتی

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران، معاونت علمی و فناوری با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تفاهم نامه ای در راستای توسعه و نفوذ فناوری های نوین در صنایع کوچک و متوسط، ارتقا سطح فنی و کیفی در محصولات و خدمات فنی و تخصصی، توسعه زیرساخت های مورد احتیاج نوآوری در سطح کشور و بهبود فضای کسب و کار منعقد کردند.

جزئیات استقرار شرکت های دانش بنیان در شهرک های صنعتی

این تفاهم نامه در راستای بهره گیری از ظرفیت های ایجاد شده در شهرک ها و نواحی صنعتی در جهت توسعه زیست بوم نوآوری در سطح کشور منعقد شده است.

پیمان صالحی، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد این تفاهم نامه گفت: با توجه به رسالت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت توسعه زیست بوم نوآوری و رونق اقتصاد دانش بنیان این تفاهم نامه منعقد شده است.

مشوق های حمایتی برای فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در راستای استقرار در شهرک های صنعتی

وی اضافه نمود: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به منظور توسعه استقرار شرکت های دانش بنیان و فناور در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور، مشوق های حمایتی جهت استقرار فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در شهرک ها و نواحی صنعتی و بکارگیری ظرفیت ها و زیرساخت های موجود، به منظور توانمندسازی و توسعه بازار (تجاری سازی) واحدها و مؤسسات فناور کوچک و متوسط، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در مراکز نوآوری، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری، نواحی نوآوری و سایر شرکت های مستقر شهرک های صنعتی و فناوری و مشاوران مراکز خدمات تخصصی فناوری، فراهم نموده است.

صالحی با بیان اینکه به همین دلیل، فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری امکان بهره مندی از حمایت هایی را برای به دست آوردن زیرساخت خواهند داشت، مطرح نمود: شرکت های دانش بنیان و فناور به میزان 10 درصد تشویقی نسبت به کل قراردادی که با صنایع منعقد می نمایند از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران دریافت خواهند کرد.

به گفته وی، همچنین شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند قدرالسهم بخش نقدی موضوع قرارداد خود را در مناطق توسعه یافته به میزان 20 درصد و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان 10 درصد پرداخت نمایند که این نیز یک مشوق از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران بوده است تا شرکت های دانش بنیان بتوانند به راحتی در شهرک های صنعتی مستقر شوند.

وی خاطر نشان کرد: در صورت بهره مندی پیش از موعد، شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند تا سقف 10 درصد مبلغ قرارداد واگذاری زیرساخت را دریافت نمایند.

صالحی اضافه نمود: همچنین اجاره بهای دفاتر شرکت های دانش بنیان و فناور در شهرک های کوچک و متوسط نیز، تحت قرارداد شرکت های دانش بنیان و فناور در مراکز خدمات فناوری و کسب و کار ایجاد شده در سطح کشور در سال اول استقرار، مشروط به فعالیت مؤثر، مشمول مشوق خواهند شد.

احداث واحدهای تولیدی برای شرکت های دانش بنیان در شهرک های صنعتی

معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی اضافه نمود: همچنین احداث هزار واحد کارگاهی جهت انجام فعالیت های تولیدی برای شرکت های دانش بنیان در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور در حال برنامه ریزی است.

صالحی با اشاره به مزایای این تفاهم نامه خاطر نشان کرد: ایجاد کسب و کارهای نوین تقاضامحور، افزایش بهره وری و بهبود فضای کسب و کار در بنگاه های کوچک و متوسط فناور و نوآور، همکاری در توسعه کیفی سازی و استانداردسازی محصولات تولیدی واحدها و بنگاه های دانش بنیان، شناسایی و برطرف احتیاجمندی های فناورانه و نوآورانه واحدهای تولیدی و بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط، بهره گیری از ظرفیت استارت آپ ها از مزیت های این تفاهم نامه به شمار می رود.

به گفته وی، این اقدامات در جهت شکل گیری خوشه های تخصصی کسب و کار متناسب با اولویت ها و بهره گیری از ظرفیت های طرفین جهت تقویت و توسعه زیرساخت مورد احتیاج مراکز نوآوری و مراکز فنی-تخصصی (پشتیبان فناوری) بوده که منجر به ارتقای کسب و کارهای نوین و نفوذ دانش در بنگاه های کوچک و متوسط خواهد شد.

وی اضافه نمود: معاونت علمی و فناوری با هدف استفاده از ظرفیت فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری در خلق ارزش اضافه نموده، ایجاد اشتغال و ارتقای فناوری و رقابت پذیری محصولات واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، امکان بهره گیری شرکت های مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی از زیرساخت های حمایتی خود را در چارچوب ضوابط فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1338

به "جزئیات استقرار شرکت های دانش بنیان در شهرک های صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات استقرار شرکت های دانش بنیان در شهرک های صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید