تدوین استراتژی توسعه صنعتی با چالش ذی نفعان متعدد و تضاد منافع روبرو است

به گزارش وبلاگ علیکایی، کمیته تدوین استراتژی توسعه صنعتی کمیسیون صنایع اتاق ایران روز گذشته تشکیل جلسه داد. در این نشست که با حضور رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران، محمود اولیایی نایب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران و جمعی از فعالان اقتصادی برگزار گشت، چالش های تدوین استراتژی توسعه صنعتی تشریح و بر ضرورت تقویت زیرساخت ها تاکید شد.

تدوین استراتژی توسعه صنعتی با چالش ذی نفعان متعدد و تضاد منافع روبرو است

ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در ابتدای این جلسه، به ارائه توضیحاتی در خصوصی چرایی برگزاری این نشست ها پرداخت و تأکید کرد: متأسفانه به رغم اهمیت استراتژی توسعه صنعتی و قول دولت های مختلف مبنی بر تدوین این استراتژی، اما هنوز به طرح جامعی که قابلیت اجرایی هم داشته باشد نرسیده ایم.

روغنی در همین زمینه با اشاره به مأموریت اتاق ایران در تدوین استراتژی توسعه صنعتی، ابراز امیدواری کرد که با روی کار آمدن دولت جدید، شاهد تدوین استراتژی توسعه صنعتی باشیم.

در ادامه، محمود اولیایی نایب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران به ارائه توضیحاتی در خصوص الگوی راهبردی حمایت از تولید و توسعه صنعتی پرداخت و تأکید کرد که یکی از اشتباه های رایج و گمراه کننده در ادبیات توسعه اقتصادی عدم تمرکز بر تولید ناخالص داخلی و به تبع آن، نادیده دریافت بخش خدمات است.

او با تأکید بر اینکه تمرکز بر مسئله تولید منجر به نادیده دریافت حوزه خدمات در مجموعه سیاست ها، برنامه ها و قوانین حمایتی شده، افزود: متأسفانه در بخشنامه های اخیری هم که از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور صادرشده، همه معطوف به حمایت از تولید بوده و اگر قرار بوده تسهیلاتی ارائه شود، این تسهیلات صرفاً برای واجدهای تولیدی بوده است.

اولیایی همچنین به ارائه توضیحاتی در خصوص شرایط حاکم بر کسب وکار کشور پرداخت و تأکید کرد: متأسفانه در چند وقت گذشته بی نظمی در قوانین و مقررات به این دلیل که نهادهای تصمیم گیر در حوزه قوانین و مقررات به شدت زیاد شده است، بالا رفته و همین امر واحدهای تولیدی را درگیر کرده است.

او همچنین، از بین رفتن سرمایه اجتماعی ازجمله بی اعتمادی مردم به کسب وکارهای داخلی، بی اعتمادی بین دولت و صاحبان کسب وکار، عدم توسعه واقعی و کاربردی علوم مدیریت و اداره کسب وکارها و ضعف جدی در نحوه رهبری بنگاه های اقتصادی، پیچیده شدن و محدودیت شدید در تعاملات بین المللی را از دیگر عواملی دانست که منجر به ایجاد چالش های فراوان در محیط کسب وکار کشور شده است.

اولیایی، تدوین نقشه راه خروج از وضع موجود را با تأکید بر بهره گیری از پتانسیل های در دسترس و رویکردهای بلندمدت و میان مدت (استراتژی توسعه صنعتی) عملیاتی دانست.

چالش های تدوین استراتژی توسعه صنعتی در شرایط کنونی

نایب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران بر این باور است که چیستی استراتژی توسعه صنعتی یکی از مهم ترین چالش های تدوین این استراتژی در کشور است. ضمن اینکه وجود ذی نفعان متعدد و قدرتمند در این حوزه، عدم تناسب و تضاد منافع بخشی و نهادی با منافع ملی، عدم نقش آفرینی بخش خصوصی و فقدان ضمانت اجرایی برای انجام کار و پذیرش نتایج آن از دیگر چالش های موجود است.

اولیایی تاکید می کند برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی باید عزم ملی برای تحقق انجام این کار وجود داشته باشد و از تجربه کشورهای پیروز در این حوزه بهره بگیریم.

نیاز به ورودی های مشخص و هماهنگی با حوزه های مختلف سیاست خارجی، داخلی، اقتصادی، استفاده از رویکردهای سازمان های بین المللی مانند یونیدو، توجه به ریسک های موجود در شرایط فعلی کشور و وجود سناریوهای مختلف، الزام رعایت رویکرد بالا به پایین و توجه به اسناد بالادستی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی از دیگر نکاتی است که باید در تدوین استراتژی توسعه صنعتی موردتوجه قرار گیرد. ضمن اینکه باید به شرایط فعلی کشور و هدفگذاری متناسب با آن توجه شود.

اولیایی تاکید می کند: تجربه کشورهای پیروز در حوزه استراتژی توسعه صنعتی حاکی از آن است که ابتدا در این کشورها یک برنامه جامع توسعه ملی تدوین می شود که ابعاد و ارکان محتلف اقتصادی، اجتماعی و ... لحاظ و در تدوین هر سند بالادستی دیگر این برنامه به عنوان یک منبع اصلی لحاظ می شود.

طبق توضیحات نایب رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق ایران، تجارب جهانی در حوزه استراتژی توسعه صنعتی همه گویای این نکته است که چگونه می توانیم شرایط خود را از آنچه که هستیم، بهبود بخشیم؛ بنابراین هدف غایی استراتژی توسعه صنعتی، رهایی از شرایط بد موجود است.

اولیایی در ادامه چارچوب پیشنهادی برای تدوین متدولوژی ویژه تدوین استراتژی توسعه صنعتی را در کشور پیشنهاد داد.

به باور او پیش از انجام هر اقدامی باید طرحریزی تعاملات برای هماهنگی ستادهای فرماندهی اقتصادی در دستور کار گیرد. ضمن اینکه با ارزیابی و اولویت بندی رسته های خدماتی و تولیدی بخش خصوصی، باید حمایت های لازم صورت گیرد.

پس از ارایه این گزارش، حاضران در نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

حاضران در این نشست بر ضرورت آزادی عمل فعالان بخش خصوصی تاکید کردند و خواستار فرهنگسازی در حوزه تولید شدند.

به باور فعالان اقتصادی حاضر در این نشست، برنامه ها و طرح های متعددی در حوزه توسعه اقتصادی نگاشته شده است که متاسفانه هیچکدام به دلیل نبود زیرساخت های لازم اجرایی نشده اند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1030

به "تدوین استراتژی توسعه صنعتی با چالش ذی نفعان متعدد و تضاد منافع روبرو است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین استراتژی توسعه صنعتی با چالش ذی نفعان متعدد و تضاد منافع روبرو است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید