اعلام نتیجه بیست ودومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران : بانک مرکزی ضمن اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 6 آبان ماه، بیان کرد حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ 12 آبان ماه برگزار می گردد.

اعلام نتیجه بیست ودومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی

به گزارش خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 29 مهرماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری بیست ودومین مرحله از این حراج، بانک ها و سایر موسسات مالی غیربانکی هیچ سفارشی در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نکردند.

تنها سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 703.1 میلیارد ریال اوراق اراد 49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد خریداری کردند.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (12 آبان ماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله بیست و سوم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز دوشنبه 12 آبان ماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است:

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز شنبه 10 آبان ماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز شنبه 10 آبانماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز دوشنبه 12 آبانماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهاد های مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. حداقل حجم سفارش در هر یک از نماد های مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهاد های مالی شرکتک ننده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که، وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله معین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است؛ بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1008

به "اعلام نتیجه بیست ودومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتیجه بیست ودومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید