اصرار عربستان برای کنار زدن سعد حریری از قدرت و ایجاد هرج و مرج در لبنان

به گزارش وبلاگ علیکایی، عربستان و آمریکا گرچه در ایجاد بحران امنیتی و هرج و مرج در لبنان تطابق نظر دارند، اما در نحوه تعامل با سعد حریری دچار اختلاف هستند.

اصرار عربستان برای کنار زدن سعد حریری از قدرت و ایجاد هرج و مرج در لبنان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ علیکایی، روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد که اطلاعات مربوط به طرف های سیاسی از تناقض ولو محدود در دیدگاه های آمریکا و عربستان سعودی در مورد تعامل با بحران لبنان حکایت دارد. بر اساس این گزارش دو طرف روی این نکته متفق القول هستند که دولت در بیروت در دسترس آنها نیست و رقبای این کشورها نفوذ بیشتری بر دولت دارند. با این وجود راه حل آنها برای حل این مشکل با هم در توافق نیست.

آمریکا معتقد است که سیاست فشار و تحریم می تواند برای مهار رقبای این کشور به کار گرفته شده و آنها را به عقب نشینی وادار کند، این در حالی است که عربستان تسلیم کردن دولت ولو با هزینه های بالا را مدنظر دارد.

به این ترتیب لبنان امروز در یک بحران واقعی در نحوه تعامل با طرف های منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است. امروز بی ثباتی در لبنان بر اساس منافع آمریکا و عربستان سعودی دنبال می شود. آمریکایی ها معتقدند که آرامش در لبنان و ساماندهی اوضاع سیاسی، مالی و امنیتی چیزی است که به نفع حزب الله است. ریاض نیز این دیدگاه را دارد و معتقد است که باید لبنان و حزب الله را به سمت مقابله با چالش های داخلی بکشاند که فراتر از ایده تحریم یا انزوای سیاسی است.

مارشال بیلنگسلی معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به بیروت تلاش کرد بین مطالبات آمریکا از دولت لبنان و اقدامات لازم برای الزام دولت به این رفتارها تفاوت قائل شود. وی به صراحت گفت که سیستم بانکی لبنان از نظر تسلیم شدن در برابر قوانین آمریکایی یک سیستم ایده آل است و مسئولان متنفذ در بخش دولتی و خصوصی در برابر اقدامات آمریکایی ها مانع تراشی نمی کنند.

وی ثبات لبنان را به عنوان تضمینی برای این اقدامات معرفی کرده و گفت که اگر دولت این رفتارها را دنبال نکند، هرج و مرج در این کشور به راه می افتد و در این شرایط کنترل بازارهای مالی در این کشور مشکل تر می شود. علاوه بر اینکه خطرات امنیتی، سیاسی و اجتماعی نیز لبنان را تهدید خواهد کرد. البته آمریکایی ها به این موضوع اشاره نکردند که فروپاشی لبنان برای آنها یک خطر به شمار می رود، چرا که ممکن است کشور را در اختیار حزب الله قرار دهد.

این گزارش تاکید می کند که واشنگتن امروز میشل عون رئیس جمهور لبنان و تیم وی را دشمن خود به حساب می آورد و هر نوع تعامل غیر ضروری با این گروه را رد می کند. مقامات آمریکایی در مناسبت های مختلف این سیگنال را مخابره می کنند که از رفتار عون و تیم وی ناراضی هستند.

آمریکا البته رویکرد متفاوتی نسبت به سعد حریری نخست وزیر لبنان دارد. واشنگتن تحریم حریری را رد کرده و معتقد است که باید به وی فشار وارد شود و او را نسبت به مقابله با ائتلاف عون- حریری تحریک کند. واشنگتن معتقد است که حریری همچنان باید در قدرت بماند، چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که جانشین وی رویکردهای بهتری نسبت به حزب الله و عون نداشته باشد. علاوه بر اینکه واشنگتن می تواند حریری را به تعامل با سیاست های مالی و مالی خود قانع کند، اما در مورد دیگران این موضوع تضمین شده نیست.

عربستان اما دیدگاه متفاوتی دارد، ریاض سفیر خود در بیروت را مأمور کرده تا بیشترین فشار سیاسی را به دولت وارد کند. ولید البخاری سیاستمدار برجسته ای است، اما گرفتار رفتارهای شتابزده عربستان در مورد تحولات لبنان و منطقه است. مأموریت وی این است که مانع از دسترسی حزب الله به برگه های مختلف قدرت شود.

عوامل خشم ریاض از حریری

سعودی ها طوری رفتار می کنند که گویا حریری مانعی در برابر اجرای سیاست های آنها است. مسئولان سفارت عربستان دیگر حریری را دوست ندارند و همواره زمزمه های مخالف حریری از کسانی که به سفارت می روند، به گوش می رسد. حریری نیز می داند که عربستان از عملکرد وی در رد استعفا از نخست وزیر که دو سال پیش باید انجام می شد، عصبانی است. علاوه بر اینکه از موافقت وی با تصدی میشل عون در پست ریاست جمهوری لبنان نیز ناراحت است. سازش حریری با جبران باسیل موضوعی دیگری است که باعث خشم ریاض شده است.

ناتوانی حریری از اتخاذ اقدامات عملی برای نقش آفرینی حزب الله در سوریه؛ عراق و یمن از دیگر موارد عصبانیت ریاض از وی است. موضع بی طرف وی در محاصره قطر نیز یکی دیگر از این موارد است.

ریاض با این وجود نمی تواند جلوی محبوبیت حریری در میان اهل تسنن را بگیرد، این در حالی است که شخصیت های مطرح اهل تسنن که با رویکردهای ریاض همسو هستند نیز دچار افول شده اند. ریاض به همین دلیل حتی اجازه فروش املاک حریری در عربستان را نداده است، این در حالی است که در نتیجه اوضاع بد مالی حریری، تلویزیون المستقبل و تمامی موسسات اجتماعی وابسته به حریری مسدود شده اند.

به این ترتیب سعد حریری با بحران های روز افزونی روبرو است. خانواده بزرگ حریری از هم پاشیده اند و فعالیت های تجاری آنها متوقف شده و تیم کاری وی در بیروت نیز ناامید شده اند. وی تقریبا دچار ورشکستگی شده است. از کارمندان جریان المستقبل نیز بیش از 100 نفر باقی نمانده است. او حتی نمی تواند خسارت افرادی که از کار برکنار می کند را بپردازد و بیشتر املاکش در مصادره بانک ها هستند، چرا که نمی تواند بدهی هایش به بانک ها را بپردازد.

عربستان دیگر نمی خواهد از حریری دفاع کند، بلکه می خواهد او را از قدرت کنار بزند. ریاض به دنبال ایجاد خلأ در لبنان است، چرا که می داند در صورت استعفای حریری کسی نمی تواند دولت را تشکیل دهد. عربستان می داند که جایگزین حریری نمی تواند از سوی عون و حزب الله مورد پذیرش قرار گیرد و دراین صورت بیشتر اهل تسنن خارج از بدنه دولت باقی می مانند. لذا ریاض به دنبال ایجاد هرج و مرج در کشور است تا بتواند تغییراتی را در اوضاع سیاسی لبنان ایجاد کند.

عربستان بنا به توصیه برخی نیروهای وفادار خود به این نتیجه رسیده که خلأ بهتر از دولتی است که به نفع حزب الله باشد، نهاد المشنوق یکی از شخصیت های وابسته به ریاض است که در خط تقابل با حریری وارد شده است. حریری معتقد است که المشنوق در پشت پرده انتشار اخبار مربوط به رسوایی اخلاقی وی در روزنامه نیویورک تایمز قرار گرفته است.

تیم حریری همچنین عناصری از داخل جریان را به سوزاندن تصاویر وی در طرابلس و توهین به پدرش متهم می کند. آنها همچنین در مورد هویت شرکت کنندگان در تظاهرات اخیر نیز تحقیق کرده و معتقدند که تأمین مالی این تحرکات از سوی عربستان انجام می شود. وی معقد است که برخی اصحاب رسانه در تیم 14 مارس لبنان از عربستان پول می گیرند تا به نخست وزیر حمله کرده و از او انتقاد کرده و او را به تسلیم شدن در برابر حزب الله متهم کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 122

به "اصرار عربستان برای کنار زدن سعد حریری از قدرت و ایجاد هرج و مرج در لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار عربستان برای کنار زدن سعد حریری از قدرت و ایجاد هرج و مرج در لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید