اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت، آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد

به گزارش وبلاگ علیکایی، وزیر راه و شهرسازی شامگاه گذشته در دیدارهای جداگانه با معاون نخست وزیر و وزیر حمل و نقل روسیه در مذاکرات با یکدیگر، اسناد اجرایی آغاز پروژه راه آهن رشت - آستارا بین ایران و روسیه را نهایی کردند.

اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت، آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش در دیدارهای جداگانه با الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه و ویتالی ساولیف وزیر حمل و نقل روسیه اسناد همکاری دو کشور در ساخت راه آهن رشت - آستارا را نهایی کردند که این اسناد با حضور عالی ترین مقامات اجرایی دو کشور امضا خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان در این دیدارها افزایش همکاری ها و استفاده از ظرفیت موجود را در حمل و نقل ترکیبی با استفاده از حمل و نقل دریایی و ریلی به وسیله راه آهن کاسپین - رشت که به زودی تکمیل می گردد را مورد تأکید قرار داد.

وی ادامه داد: با تکمیل 35 کیلومتر از مسیر ریلی رشت تا بندر کاسپین در آینده نزدیک، این بندر به وسیله شبکه ریلی، به بنادر جنوبی ایران در خلیج فارس به ویژه بندرعباس متصل می گردد که تحول مهمی در حمل و نقل ترکیبی با بنادر روسیه در شمال دریای خزر خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به میزبانی ایران از اولین کشتی باری رو - رو روسیه، این ترددها را گام بزرگی در تجارت دریایی بین ایران و روسیه برشمرد و بیان نمود: تفاهم ایران و روسیه برای کشتی سازی در دریای خزر حائز اهمیت است و توسعه حمل و نقل ترکیبی با ورود اولین محموله ترانزیتی روسیه در سال گذشته از مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب می تواند نویدبخش همکاری های حمل و نقلی موثرتری باشد.

بذرپاش اظهار کرد: توسعه ظرفیت ترانزیتی مسیر دریایی به وسیله کریدورهای شمال جنوب در امتداد غرب دریای خزر و شرق دریای خزر می تواند بر کاهش ترافیک زمینی سنگین قفقاز نیز موثر باشد.

بعلاوه در این دیدارها ویتالی ساولیف وزیر حمل و نقل روسیه گفت: تکمیل کریدور ریلی شمال - جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است که به وسیله احداث راه آهن رشت - آستارا صورت می گیرد و روسیه عزم جدی برای تسهیل و یاری به ساخت این پروژه دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1402 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1972

به "اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت، آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسناد اجرایی پروژه راه آهن رشت، آستارا بین ایران و روسیه نهایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید