توضیح درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران : مجموعه مهمترین اخبار کرونایی امروز را اینجا بخوانید.

توضیح درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین ، متاسفانه ادامه فرایند افزایش فوتی ها و مبتلایان کروناویروس در کشور همچنان ادامه دارد و هنوز هیچ نشانه ای از تاثیر محدودیت ها در توقف موج چهارم پاندمی دیده نمی شود.

براساس آنچه امروز ظهر سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت، از دیروز تا امروز 30 فروردین 1400 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 24 هزار و 346 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که سه هزار و 901 نفر از آنها بستری شدند. براین اساس مجموع بیماران کووید 19 در کشور به دو میلیون و 261 هزار و 435 نفر رسید و چهار هزار و 843 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، درباره آمار جان باختگان هم اظهار داشت: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 398 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 67 هزار و 130 نفر رسید.

همه مناطق استان تهران آلوده به کووید 19 است

براین اساس تقریبا همه مناطق کشور به شکل شدیدی درگیر موج چهارم پاندمی هستند، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، در این رابطه گفت: تعداد تست های مثبت در بیمارستان ها بسیار زیاد شده است؛ به شکلی که 80 درصد بیمارانی که بستری هستند تست کرونای آنها مثبت بوده و آلودگی به شدت زیاد است؛ به طوری که تا یک ماه پیش این بحث بود که کدامین مناطق آلوده تر هستند، اما اکنون آلودگی به صورت یکدست در همه جا وجود دارد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر با کمبود تخت و تجهیزات پزشکی در استان تهران روبه رو هستیم؟، توضیح داد: قطعا یکسری بیماران هستند که به خدمات ویژه نیاز پیدا می کنند؛ در واقع ماسک های تخصصی اکسیژن و دستگاه اکسیژن توسط تعدادی از مراکز درخواست شده که این نیز موضوع حادی نبوده و مرتفع خواهد شد.

شکستن محدودیت های کرونایی

این در حالی است که بیش از یک هفته از ایجاد محدودیت هایی کرونایی در سرتاسر کشور می گذرد، محدودیت هایی که متاسفانه بخش زیادی از آن ها اصلا عملی نمی شوند.

پیمان دوستی، روانشناس، در این رابطه توضیح داد: با وجود اعمال محدودیت های کرونایی، گروهی از افراد این محدودیت ها را می شکنند چون می خواهند به نیاز روانشناختی مانند ارتباط با دیگران پاسخ دهند، حتی اگر سلامت جسمانی آنها به خطر بیفتد.

او افزود: : همچنین در مطالعاتی که در کشور ایتالیا انجام شده نشان داده شد خود قرنطینه و عوامل استرس زای مربوط به آن مثل تغییر شرایط کاری و... حدود 17.9 درصد با افسردگی همراه، حدود 20 درصد با اضطراب و حدود 22.9 درصد با اختلال سازگاری همراه بوده است.

مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند

البته این موضوع تنها به مردم مرتبط نمی شود و به نظر می رسد برخی از قوانین مربوط به محدودیت ها هم اجرا نمی شود، برای مثل با وجود الزام به استعلام مسافران مبتلا به کرونا در سفر با وسایل نقلیه عمومی، اما آژانس های مسافرتی هنوز به سامانه ای که این بیماران را شناسایی کند، دسترسی ندارند و بدون استعلام، خدمات سفر می فروشند.

این در حالی است که ستاد ملی کرونا در آذرماه 99 سفر افراد مبتلا به کرونا را ممنوع و استعلام الکترونیکی شرایط مبتلایان به کرونا برای مسافران هوایی، ریلی و زمینی داخل کشور و رانندگان تاکسی های اینترنتی را اجباری کرد.

در آن مصوبه تاکید شده بود: تمام شرکت های هواپیمایی و نیز ارائه دهنده سامانه های فروش بلیت مسافری به صورت انفرادی و چارتری که در حال حاضر سامانه های آن ها در دفاتر خدمات مسافربری و گردشگری کشور در حال استفاده است، ملزم هستند ضمن انجام تنظیمات فنی لازم از طریق گذرگاه خدمات الکترونیکی سروا (PGSB) که در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد و راه اندازی شده است، از امکان استعلام الکترونیکی و ممانعت فروش بلیت استفاده کنند.

تزریق یک میلیون دز واکسن در 5 روز

از سوی دیگر، امروز بالاخره خبرهای خوبی درباره ادامه فرایند واکسیناسیون کرونا در کشور اعلام شد. این در حالی است که تا به امروز بیش از نیم میلیون دز واکسن به شهفرایندان تزریق شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، در این رابطه گفت: خودتان را برای تزریق 5 روزه یک میلیون دوز واکسن کرونا در قالب فاز یک سند ملی واکسیناسیون کووید19 آماده و به سرعت برنامه ریزی کنید. نباید در این فرآیند، دقتتان را کاهش دهید. از روسای دانشگاه ها و معاونین بهداشت و درمان دانشگاه ها می خواهم که حتما دقت کنند. مبادا کسی که در اولویت نیست، واکسن تزریق کند و چنانچه اتفاقی بیفتد که منجر به بی عدالتی در نظام سلامت شود را نخواهم بخشید.

سعید نمکی وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: واکسن کرونا یکی از بحث های جدی در دنیا است و ما در زمینه تولید واکسن گام های موثری برداشته ایم و می دانستیم که واکسن یک موضوع سیاسی است، ما 16 میلیون دوز از طریق سهمیه کوواکس واکسن خریداری کرده ایم و بعد از ماه ها توانستیم پول آن را انتقال دهیم. ما با کشور روسیه و هند، چین مذاکراتی در زمینه تامین واکسن انجام داده و به نتایج خوبی رسیدیم.

واکسیناسیون پزشکان به زودی تمام می شود

همچنین به گفته مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی واکسیناسیون پزشکان، دندانپزشکان، ماماها، داروسازان و... که زیر 50 سال دارند، از امروز آغاز می شود و انتظار داریم تا آخر هفته واکسیناسیون این افراد که مربوط به بخش خصوصی و دارای پروانه پزشکی هستند به انتها برسد.

حسین کرمانپور در مورد آخرین شرایط واکسیناسیون پزشکان گفت: تا کنون 95 درصد جامعه پزشکی اعم از پزشکان، دندانپزشکان، ماماها، داروسازان و... که بالای 50 سال دارند و دارای پروانه پزشکی هستند و واکسیناسیون آن ها مربوط به سازمان نظام پزشکی است، با واکسن اسپوتنیک روسی واکسینه شده اند.این واکسیناسیون هماهنگی بین سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی در کشور است و چنانچه واکسن ها سر موقع به بیمارستان ها برسد تا انتها هفته به اتمام می رسد.

توضیح درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت

البته برخی اخبار منتشر شده در روزهای گذشته هم نگرانی هایی را درباره ادامه فرایند واکسیناسیون به وجود آورده است، به همین دلیل مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت توضیحاتی را ارائه کرد.

سید حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، با اشاره به اظهارات سخنگوی ستاد کرونا در مورد اینکه اگر فردی می خواهد، زودتر از موعد مقرر واکسن کرونا دریافت کند، باید هزینه آن را بپردازد، بیان نمود: الان واکسن را به شکل رایگان تزریق می کنیم و اولویت بندی را نیز وزارت بهداشت اعلام می کند که اول چه گروه هایی واکسینه شوند، که بر این مبنا به ترتیب کادر درمان، بیماران صعب العلاج و سالمندان بالای 60 سال و بعد 50 سال در اولویت هستند.

وی ادامه داد: اما شاید افرادی باشند که در این اولویت بندی ها جایی نداشته باشند و بخواهند واکسن را زودتر تزریق کنند، از همین رو ما به شرکت ها گفتیم تا واکسن را وارد کنند تا بعد به شکل پولی در داروخانه ها به فروش برسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1336

به "توضیح درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیح درباره نحوه تزریق واکسن کرونای پولی و خارج از اولویت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید