از ثبت جهانی جنگل های ارسباران چه خبر؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، آتش سوزی های گسترده در جنگل های ارسباران طی تابستان سال جاری نگررانی هایی را درباره احتمال حذف پرونده آن از فهرست موقت یونسکو برای ثبت جهانی به وجود آورد اما به گفته رییس شورای عالی جنگل پرونده آن هنوز از فهرست موقت یونسکو حذف نشده است هرچند اگر عوامل تهدید در این جنگل ها کنترل نشوند در فرایند ثبت جهانی میراث ارسباران با مشکل روبرو می شویم.

از ثبت جهانی جنگل های ارسباران چه خبر؟

ایسنا: جنگل های ارسباران که عنوان موزه حیات وحش ایران را یدک می کشد و بیش از 13 درصد از پوشش گیاهی کشور را در خود جای داده در شمال آذربایجان شرقی قرار گرفته است. این منطقه حدود دو سال گذشته به عنوان میراث طبیعی ایران برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی گردید اما متاسفانه در مرحله فنی رد شد و از آن موقع تاکنون مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان میراث فرهنگی درصدد هستند تا بتوانند با برطرف مشکلاتی که مانع ثبت جهانی این جنگل ها می گردد، مجدد پرونده آن را تکمیل و به یونسکو ارسال نمایند.

کامران پورمقدم -رییس شورای عالی جنگل- درباره خاتمه ثبت جهانی جنگل های ارسباران ، گفت: پرونده ثبت جهانی ارسباران از فهرست موقت یونسکو حذف نشده است اما اگر نتوانیم عوامل تخریب و تهدید مانند آتش سوزی را کنترل کنیم قطعا در فرایند ثبت جهانی با مشکل روبرو می شویم.

وی اضافه کرد: از حدود دو سال گذشته که پرونده ثبت جهانی جنگل های ارسباران برای یونسکو ارسال شد، بعضی موارد مانند تغییر کاربری اراضی و حضور بیش از حد دام در جنگل مانع از آن شد که ارسباران به ثبت جهانی برسد.

به گفته رییس شورای عالی جنگل، در حال حاضر جنگل های ارسباران به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده اما ثبت جهانی، قدمی مثبت برای حفاظت بیشتر از آن خواهد بود.

پورمقدم این را هم گفت: پس از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، سازمان جنگل ها با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی روندی را پیش گرفتند تا بتوانند ثبت جهانی جنگل های ارسباران را به عنوان بخش الحاقی به پرونده جنگل های هیرکانی اضافه نمایند. امیدواریم هرچه زودتر بتوانیم پرونده ارسباران را تکمیل و به یونسکو ارسال کنیم.

به گزارش ایسنا، جنگل های ارسباران بیش از 13 درصد پوشش گیاهی ایران را در خود جای داده است و 29 درصد از پستانداران، 44 درصد پرندگان ایران، 32 درصد از دوزیستان، 9 درصد آبزیان و 20 درصد خزندگان کشور در آن زندگی می نمایند .

منطقه ارسباران در مقیاس جهانی نیز به تنهایی معادل 34 درصد پوشش گیاهی کشور ارمنستان، 25 درصد از پوشش گیاهی کشور آذربایجان، 25 درصد پوشش گیاهی فرانسه، 25 درصد پوشش گیاهی گرجستان و 17 درصد پوشش گیاهی کشور ایتالیا است.

این منطقه در سال 1977 با پیگیری سازمان محیط زیست به عنوان ذخیره گاه زیست کره در برنامه انسان و کره مسکون یونسکو (MAP) ثبت شد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 74

به "از ثبت جهانی جنگل های ارسباران چه خبر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ثبت جهانی جنگل های ارسباران چه خبر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید