198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی انجام شده است

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری معاون حفظ کاربری و یکپارچه سازی سازمان امور اراضی کشور گفت: در 10 سال گذشته حدود 198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی اجرا شده است که به همین دلیل حدود 80 پرونده در محاکم قضایی تشکیل شده است.

198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی انجام شده است

صفدر نیازی 10 تیرماه در جمع وبلاگ علیکایی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سرانه اراضی کشاورزی از 5 هزار و 300 متر به یک هزار و 180 متر کاهش داشته است، اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی وزارت جهادکشاورزی تأمین امنیت غذایی است و با توجه به محدودیت اراضی کشور ما موظف هستیم از اراضی کشاورزی با جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز و جلوگیری از خرد شدن اراضی محافظت کنیم.

معاون حفظ کاربری و یکپارچه سازی سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه مشوق هایی برای یکپارچه سازی اراضی کشاورزی توسط دولت در نظر گرفته شده است، گفت: اگر یکپارچه سازی اراضی به حد نصاب برسد، هزینه های آبیاری تحت فشار برای کشاورزان کاملا رایگان است.

وی با اشاره به سوداگری های انجام شده در تغییر اراضی کشاورزی، یادآور شد: در 10 سال گذشته حدود 198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی انجام شده است که به همین دلیل حدود 80 پرونده در محاکم قضایی تشکیل و بیش از 50 هزار رأی نیز به نفع ما صادر شده است.

نیازی در خصوص اجرای احکام در حوزه مستثنیات اراضی کشاورزی کشور، عنوان کرد: 10 هزار حکم اجرا نشده در کشور و حدود 200 حکم اجرا نشده در این استان وجود دارد که در صورت تأمین اعتبار و همکاری دستگاه های اجرایی برای تخصیص ماشین آلات برای تخریب این احکام اجرایی می شود، هر تخریب حدود 10 تا 20 میلیون تومان هزینه دارد.

معاون حفظ کاربری و یکپارچه سازی سازمان امور اراضی کشور در ادامه با اشاره به اجرای قانون حدنگاری اراضی کشاورزی، توضیح داد: از سال 94 حدود 12 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عکسبرداری شده است و برای بالای 3 میلیون و 200 هکتار نقشه تهیه شده و برای بالای 2 میلیون هکتار برای ثبت سند اقدام شده است.

وی در انتها با بیان اینکه برای اجرای احکام صادره در خصوص تغییر کاربری نیازمند دستور قضایی هستیم، اعلام کرد: گاها دستور تخریب توسط قوه قضاییه متوقف می شود و ما نیز تابع دستورات قضایی هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 826

به "198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی انجام شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "198 هزار مورد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی انجام شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید