کشف قبر زنی ثروتمند در شهر سوخته، اجساد شگفت انگیز تاریخی!

به گزارش وبلاگ علیکایی، در پانزدهمین فصل از کاوش های باستان شناسی شهرسوخته به سرپرستی سیدمنصور سجادی، باستان شناسان به یافته های جالبی دست پیدا کردند که هم بخشی از سوالات پژوهشی آنها را پاسخ می دهد و هم سوالات دیگری برایشان بوجود می آورد.

کشف قبر زنی ثروتمند در شهر سوخته، اجساد شگفت انگیز تاریخی!

در روزهای پایانی فصل پانزدهم کاوش در محوطه باستانی شهر سوخته، تعدادی از وبلاگ علیکایی حوزه میراث فرهنگی نیز دعوت شدند تا از نزدیک فعالیت های باستانی و یافته های باستان شناسان را ببینند. بازدیدی بسیار کوتاه از بقایای شهری با تمدن 5هزار ساله.

محوطه گورستان

شهر سوخته را با چند کشف بسیار مهم می شناسند. یکی از آنها قبور و اسکلت هایی است که در گورستان آن کشف شده انگار مردگان این شهر قرار است تا هزاران سال بعد هم فکر باستان شناسان را به خود مشغول نمایند. این گورستان یکی از پر سوال ترین محوطه های تاریخی برای باستان شناسان است.

112 شی و سفال کنار یک زن 38 ساله

شهر سوخته 151 هکتار است که 25 هکتار آن را گورستان و 80 هکتارش را محوطه مسکونی تشکیل می دهد و بقیه آن محوطه صنعتی و محله بناهای یادمانی و عام المنفعه است.

در گورستان شهر سوخته تا کنون حدود 35 تا 40 هزار قبر پیدا شده که تخمین زده می گردد 60 هزار اسکلت در آنها باشد. آنطور که سید منصور سجادی باستان شناسی که سال های سال در این محوطه باستانی کار نموده می گوید 70 درصد اسکلت های این قبور دارای کفن بوده اند اما نه آن کفنی که ما در دوره معاصر می شناسیم بلکه پارچه ای به دور بدن بوده و یا زیر اندازی و یا لباسی که از آنها تکه های کوچکی کنار اسکلت ها باقی مانده است.

قبر تازه کشف شده

یکی از قبوری که در فصل پانزدهم کشف شد، قبری سردابه ای شکل و متعلق به یکی از ثروتمندان شهر است سردابه ای بودن قبر یعنی اینکه فرد فوت شده را داخل محوطه ای قرار داده و در آن را می بستند.

ظرف سفالی پلی کروم

یکی از دلایل ثروتمند بودن این قبر و صاحبش سردابه ای شکل بودن آن است نکته دیگر مربوط می گردد به جاسازی 112 شی و ظرف برای غذا، نوشیدنی و نذری های صاحب اسکلت.

ظروف کشف شده از داخل قبر

کنار این قبر یک سرمه دان هم وجود دارد و تکه ای پارچه که نزدیک سر او می توان مشاهده کرد. اما وجود همین سرمه دان و البته ظرف پلی کروم رنگارنگ به راحتی می تواند باستان شناسان را مطمئن کند که این قبر متعلق به یک زن است.

همانطور که مریم رمضانی استخوان شناس و ژنتیک باستان شناس این هیات باستان شناسی نیز می گوید: اسکلت دفن شده در این قبر متعلق به یک زن حدودا 38 تا 40 ساله با 155 سانتی متر قد بوده است که دندان آسیایش را نیز از دست داده و دچار سایش زیادی در دندانهایش بوده است. قرار است خاک زیر لگن و بخش های دیگر اسکلت را نیز نمونه برداری نموده و روی آن آزمایش های میکروب شناسی انجام دهند.

ظروف سفالی با نقوش رنگی

نحوه قرار دریافت ظروف داخل قبر مورد آنالیز دقیق باستان شناسان قرار می گیرد چون حتی نوع قرار دریافت آنها کنار یکدیگر هم می تواند اطلاعات مفیدی درباره صاحب اسکلت به باستان شناسان بدهد. از این رو تمام زوایای این قبر عکس برداری می گردد. حتی خاکی که داخل ظروف است را نگه داشته و از آن نمونه برمی دارند تا تحت آزمایش های مختلف قرار گیرد. چون خاک این ظروف می تواند پرده از محتویات آنها، نوع غذا و خوراکی های هزاران سال پیش بردارد.

امراض پوستی یکی از شایع ترین بیماری

در فصل پانزدهم باستان شناسی در محوطه شهر سوخته حدود 85 اسکلت پیدا شده که در میان آنها زنان سهم بیشتری را در میزان مرگ و میر داشته اند. در این میان تعداد زیادی کودک دو ساله هم پیدا شده که به دلایل مختلف از جهان رفته اند. منتها برای آنالیز علت مرگ و میر آنها باید مطالعات انگل شناسی انجام گردد. با این حال تا اینجا باستان شناسان از آنالیز تخریب بخشی از جمجمه و استخوان مردگان دریافته اند که امراض پوستی یکی از شایع ترین بیماری ها در شهر سوخته بوده است.

عودسوز آینه دار

منصور سجادی سرپرست هیات باستان شناسی شهر سوخته درباره نحوه تدفین اجساد در این شهر نیز می گوید: درهای قبور سردابه ای معمولا به جهت طلوع و یا غروب آفتاب باز می شد و اگر فردی در شب دفن شده باشد صورت او را به زمین برگردانده و اگر سر ظهر دفن شده باشد او را طاق باز گذاشته اند بنابراین از نوع تدفین می توان گفت که آن فرد در چه ساعتی از روز دفن شده است. چون همواره سعی می نموده اند چشم مرده رو به خورشید و نو باشد گویا مردم این شهر به نور و آتش دلبستگی داشته اند. به همین دلیل در قبرهای سردابه ای عودسوز هم می گذاشتند و تا زمانی که محدوده قبر اکسیژن داشته این عود می سوخته است.

سجادی به عودسوز منحصر به فرد کشف شده در آخرین قبر اشاره می نماید و می گوید: این عودسوز دارای آینه ای کوچک برای گرم نگه داشتن بوده است. این یکی از اشیای مهم قبر تازه کاوش شده به حساب می آید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 543

به "کشف قبر زنی ثروتمند در شهر سوخته، اجساد شگفت انگیز تاریخی!" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف قبر زنی ثروتمند در شهر سوخته، اجساد شگفت انگیز تاریخی!" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قبر زنی ثروتمند در شهر سوخته، اجساد شگفت انگیز تاریخی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید